×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

  • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
  • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
  • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Tym razem jednak panikuję

Opublikowano dnia: 2018-11-22

Zachorowalność na raka wciąż rośnie: Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) przewiduje, że do 2030 roku wzrośnie jeszcze średnio o 75%.

Liczba osób cierpiących na chorobę Alzheimera rośnie w szaleńczym tempie. Z World Alzheimer Report 2013 wynika, że w 2040 r. chorych będzie 250 milionów osób.

Coraz więcej osób choruje także na cukrzycę. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że w 2025 roku liczba chorych na cukrzycę na całym świecie może wynieść nawet 300 milionów.

Płodność u mężczyzn dramatycznie spada. Średnia liczba plemników spadła o połowę w ciągu 50 lat.

Mamy epidemię otyłości: 66% Amerykanów cierpi na nadwagę lub otyłość. Mieszkańcy krajów europejskich, Indii, Chin, krajów arabskich i afrykańskich zmierzają w tym samym kierunku.

I tak dalej.

Te niepokojące dane wskazują, że ludzkość zmierza ku katastrofie zdrowotnej.

Każdy z nas musi działać na swoim poziomie: zdobywać wiedzę, zadbać o swój tryb życia, lepiej się odżywiać, ograniczyć leki tylko do niezbędnych, starać się przekazywać wiedzę i pomagać swoim bliskim. Niezwykle pomocne są w tym zakresie nasze czasopisma, takie jak na przykład Jedz na Zdrowie, Zdrowie Witalność i Długowieczność czy Naturalnie Zdrowym Być.

Jednak jest coś, co sprawia, że naprawdę panikuję. Powodem jest fakt, że jako dorośli ludzie właśnie skazujemy na zły stan zdrowia miliony małych dzieci, które nie mają wiedzy. I nie mogą jej mieć, ponieważ nie można przecież od pięciolatków wymagać, aby czytały nasze czasopisma i stosowały nasze porady!

Nawet najmłodsze dzieci jedzą przed telewizorem

W moich newsletterach regularnie powtarzam, że musimy znaleźć czas na spokojne dobieranie żywności, przygotowywanie posiłków, wspólne siadanie do stołu, siedzenie w trakcie jedzenia, przeżuwanie pokarmu.

Posiłek nie powinien i nie może trwać krócej niż dwadzieścia minut. Tyle czasu potrzeba, aby żołądek wysłał do mózgu sygnał: „dobrze, już wystarczy”.

Jeśli zjesz w czasie krótszym niż dwadzieścia minut, możesz fizycznie poczuć, że żołądek się wypełnił, nie czujesz tego przyjemnego odczucia, że dobrze zjadłeś i się najadłeś. A przecież to niezbędne, aby nie podjadać przed następnym posiłkiem.

Aby pojawiło się dobre poczucie nasycenia, musi istnieć spójność pomiędzy zmysłami: pierwszym organem odpowiadającym za głód są oczy! Na widok jedzenia – oczy wpływają na rozpoczęcie pracy żołądka, pobudzają gruczoły ślinowe i kubki smakowe, a także „sterują” mózgiem w dobieraniu potraw i porcji.

Jeśli jednak wzrok masz utkwiony w telewizor, komputer, smartfon lub nawet zwykłą gazetę, tracisz kontrolę nad tym, co zjadasz. Przestajesz czuć smak zjadanego pożywienia i nie kontrolujesz jego ilości.

Według badania TNS Sofres przeprowadzonego w listopadzie 2013 r. na zlecenie francuskiej organizacji zajmującej się kwestią żywienia dzieci (Syndicat Français des Aliments de l’Enfance, SFAE), 15% dzieci mających 15 dni jada już przed telewizorem. Wraz z wiekiem to zjawisko staje się jeszcze bardziej powszechne: 29% dzieci w wieku od 0 do 3 lat jada przed ekranem.

W ciągu ostatnich czterdziestu lat bardzo wzrosła liczba dzieci otyłych i z nadwagą w całej populacji i wynosi obecnie 29%. Bezpośrednią przyczyną jest utrata prawidłowych nawyków żywieniowych, orientacji w tym, co jeść, a czego nie. Nadwaga i otyłość u dzieci są groźniejsze niż u dorosłych, ponieważ powodują zaburzenia metaboliczne, których już później praktycznie nie da się naprawić. To stwarza olbrzymie ryzyko cukrzycy i chorób serca.

Nieszczęśliwe dzieci

Jedzenie przed telewizorem pozbawia dzieci nie tylko zdrowia. Pozbawia je także istotnych chwil, które powinny być wypełnione uczuciem i ciepłem relacji międzyludzkich.

Jean-Pierre Corbeau, emerytowany profesor socjologii z Uniwersytetu w Tours, twierdzi, że właśnie to jest najpoważniejszym skutkiem oglądania telewizji w trakcie jedzenia:

Jeszcze bardziej szkodliwe jest to, iż posiłek jest spożywany bez rozmowy z drugim człowiekiem, bez dzielenia się, bez wymiany. Boris Cyrulnik, psychiatra, słusznie mówi o „żywności afektywnej”. Spożywanie posiłków oznacza bycie z innymi ludźmi i rozmawianie z nimi przy jedzeniu – wyjaśnia1.

Dzieci są coraz mniej wytrzymałe

Konsekwencje tych nieprawidłowych zwyczajów przejawiają się spadkiem zdolności fizycznych człowieka. Przebiegnięcie dystansu 1,6 km zajmuje obecnie dzieciom średnio o 1 minutę 30 sekund więcej niż ich rodzicom, gdy byli w ich wieku, 30 lat temu!

Te niepokojące wyniki zaobserwowano w bardzo dużym, niedawno opublikowanym badaniu australijskim2.

Ich wydźwięk jest szczególny w obecnych czasach, gdy sport urósł do rangi nowej religii. Obecnie nawet najmniejsze gminy bez oporów się zadłużają, aby móc wybudować boiska sportowe lub siłownie na wolnym powietrzu. A jedynymi wartościami, o których na przykład we Francji politycy mają jeszcze odwagę mówić, są wartości odnoszące się do sportu, przedstawianego jako cudowne rozwiązanie wszystkich problemów społecznych (od przestępczości, utratę dumy narodowej, brak znajomości hymnu państwowego aż po rasizm)!

Rzeczywistość jest taka, że to pozorne zamiłowanie do sportu oznacza przede wszystkim miliony telewizorów włączonych w wieczory, gdy emitowane są mecze. A także wymykające się spod kontroli burdy, ponieważ, po zwycięstwie trzeba wszystko porozbijać w ramach świętowania, a po przegranej – trzeba wszystko porozbijać, aby wyrazić swoje rozczarowanie.

Francuski cotygodniowy biuletyn epidemiologiczny („Bulletin épidémiologique hebdomadaire”) podaje, że 37,3 % uczniów ostatniej klasy collège (14-, 15-latkowie) nie ma żadnej aktywności fizycznej (oprócz zajęć wychowania fizycznego w szkole), 41% spędza ponad 3 godziny dziennie przed ekranem, a dwie trzecie nie jada owoców ani warzyw3!

Tak, czytaj nasze publikacje poświęcone tematyce zdrowia. I przede wszystkim zadbaj o to, aby z tej wiedzy korzystały również bliscy z Twojego otoczenia, którzy jeszcze nie czytają, czyli dzieci.

Jeśli chodzi o przyszłość gatunku ludzkiego, naprawdę jestem pełen obaw.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

---

Czym się wspierać i jak naturalnymi sposobami skutecznie walczyć z chorobami – przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia.

W kilku tomach (właśnie ukazał się 4. tom) zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia.

– Aż w 80% Twój stan zdrowia zależy od... sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz.

– 90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

– Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Aby zyskać więcej informacji, wejdź na tę stronę.

---

Źródła:

1) https://www.24hsante.com/29-des-enfants-de-0-a-3-ans-mangent-devant-un-ecran

2) https://newsroom.heart.org/news/childrens-cardiovascular-fitness-declining-worldwide?preview=3ec9

3) https://www.24hsante.com/ados-pas-de-sport-pas-de-fruits-scotches-a-l%E2%80%99ecran%E2%80%A6

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Wyspa magicznej fasoli czyli sekret długowieczności Greków

Grecka wyspa Ikaria od zawsze była ulubionym celem sanatoryjnym: już 25 stuleci temu Grecy z kontynentu przyjeżdżali tu na kąpiele w źródłach... czytaj więcej

Wojna roślin

Po pierwszych oznakach śniegu i zimowych chłodów miło wspominam mój skąpany w słońcu warzywnik. W tym roku na przykład zabrałem... czytaj więcej

Głos, który leczy

Powszechnie znane są już metody leczeniu muzyką instrumentalną. Na przykład świetne wyniki uzykuje się dzięki kompozycjom Mozarta. Ale... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
  • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
  • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
  • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
  • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
  • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.