×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Uderzenia gorąca: naturalny zestaw pierwszej pomocy

Opublikowano dnia: 2017-02-07

W 2002 r. obszerne badanie amerykańskie wykazuje, że hormonalna terapia zastępcza – HTZ (stosowana podczas menopauzy) wywołuje raka1.

Od tej pory, wiele kobiet, które wkracza w okres menopauzy, nie ma już odwagi stosować jakichkolwiek środków na dolegliwości związane z menopauzą!

A szkoda...

Kuracja we Francji wyglądała zupełnie inaczej

Powyższe badanie wykazało, że poddana badaniu kuracja HTZ stanowiła zagrożenie. Ale badanie to dotyczyło tylko otyłych i cierpiących na choroby układu krążenia Amerykanek.

Ponadto, była to kuracja bardzo szczególna: autentyczny koński lek na bazie moczu ciężarnych klaczy (Premarin)!

Premarin to swego rodzaju bomba estrogenowa, całkowicie niedostosowana do fizjologii kobiet. Nikogo więc nie dziwi, że badanie potwierdziło „wybuch” nowotworów piersi.

Kiedy prasa wydała już wyrok na wszystkie HTZ na podstawie tylko tego jednego badania, specjaliści zechcieli zaprotestować.

Podkreślali, że ta „końska” kuracja stosowana była jedynie w Stanach Zjednoczonych, a terapia stosowana we Francji, lepiej dostosowana (gdyż zawierająca inny typ estrogenów i progesteronu), nie powodowała raka2.

Co tam. Nikt ich nie słuchał. W naszej epoce globalnej informacji wystarczy jedna wiadomość, jasna, prosta (i fałszywa), by pasowała wszystkim.

Zwłaszcza, aby nie dać ludziom okazji do refleksji. To mogłoby być niebezpieczne.

Krótko mówiąc, wszystkie HTZ, w tym te na bazie hormonów identycznych z naturalnymi (a zatem całkiem bezpieczne), także we Francji zyskały złą sławę w oparciu o to samo badanie, choć nie miało ono z nimi nic wspólnego.

Nieoczekiwany happy end

A jednak historia ta ma happy end. Dzięki tej aferze do łask wróciły roślinne terapie łagodzące uciążliwości związane z menopauzą.

Dziś opowiem o działaniu szałwii na uderzenia gorąca – co wreszcie zostało zbadane z należytą uwagą.

Naukowcy potwierdzili, że:

Szałwia jest skuteczna w zwalczaniu uderzeń gorąca

Oto wnioski w oparciu o badanie naukowe opublikowane w 2011 r.3:

U pacjentek, które przyjmowały dziennie jedną tabletkę na bazie świeżych liści szałwii (Salvia officinalis) przez osiem tygodni:

 • lekkie uderzenia gorąca spadły o 46%,
 • umiarkowane uderzenia gorąca spadły o 62%,
 • poważne uderzenia gorąca spadły o 79%,
 • bardzo poważne uderzenia gorąca spadły o 100%.

O 100%!

Trudno będzie znaleźć coś lepszego!

Nie bagatelizuj problemu uderzeń gorąca

Tym, którzy nigdy nie mieli uderzeń gorąca i którzy uważają, że to nic poważnego, powiem „Stop!”

To dlatego, że nigdy sam tego nie doświadczyłeś.

To bardzo rozprasza, kiedy czujesz, jak nagle się czerwienisz, robi Ci się gorąco, pocisz się, i to bez konkretnego powodu. Jeśli w tym momencie jesteś w trakcie rozmowy, na spotkaniu towarzyskim Twoje otoczenie zaczyna sobie zadawać pytania, co Ci się stało. Jesteś nagle całkiem mokra i szybko musisz się przebrać. W nocy koszula nocna i pościel są całe mokre, a Ty dygoczesz z zimna.

Czujesz się jak dzbanek elektryczny, który ktoś często włącza. I to może się powtarzać nawet co dwie – trzy godziny.

Jeśli w ogrodzie nie masz szałwii...

Jeśli nie masz świeżych liści szałwii w swoim ogródku ani w doniczce na oknie, kup olejek aromatyczny z szałwii muszkatołowej. Rozpuść kilka kropel w oleju roślinnym i wmasuj w dole brzucha albo dwa razy dziennie połykaj dwie krople z łyżeczką miodu.

Pluskwica groniasta

Inną rośliną skuteczną w przypadku uderzeń gorąca jest pluskwica groniasta (Actea racemosa).

Jej skuteczność została uznana przez niemieckie władze (Komisja E) i przez Światową Organizację Zdrowia.

To roślina, której zazwyczaj nie znajdziesz w swoim ogródku, bo pochodzi z Ameryki. Kupisz ją w sklepie zielarskim lub przez Internet.

Możesz między innymi dostać ekstrakt z pluskwicy groniastej w postaci 20 mg tabletek. Stosuj dwa razy dziennie po dwie kapsułki.

To rozwiązanie ma jeszcze jedną dobrą stronę – łagodzi także inne objawy czasem powiązane z menopauzą: stany lękowe i depresję. Zresztą, zaleca się stosowanie pluskwicy groniastej w połączeniu z dziurawcem w kuracji antydepresyjnej. Należy jej jednak unikać w razie schorzeń wątroby.

******************************************

Ogłoszenie

Jak żyć dłużej?

W tym miesiącu Jean-Paul Curtay, pionier francuskiej nutriterapii, poruszy temat, który w równym stopniu uruchamia fantazję, co wzbudza niedowierzanie: Jak żyć dłużej?

Dr Curtay, autor raportów Dossier Naturalnych Terapii, opisuje tę kwestię przez pryzmat najnowszej wiedzy naukowej. Czytając kolejne strony najnowszego wydania zrozumiesz, dlaczego warto i jak możesz przedłużyć swoje życie, wykorzystując środki naturalne, o których większość ludzi nie ma nawet pojęcia.

Dossier Naturalnych Terapii to cykl comiesięcznych raportów specjalnych ujawniających nowe odkrycia z zakresu medycyny naturalnej potwierdzone przez badania naukowe. Wrześniowy raport odsłoni przed Tobą sekrety mechanizmu starzenia się, co pozwoli Ci lepiej zwalczać czynniki przyspieszające ten proces i tym samym spowalniać go.

Jeśli zdążysz zaprenumerować Dossier Naturalnych Terapii do niedzieli, 20 sierpnia, do 23:59, skorzystasz ze Specjalnej Oferty Powitalnej – rabatu na prenumeratę oraz dwóch raportów specjalnych w prezencie. Sprawdź teraz.

******************************************

Homeopatia

Bardzo rzadko mówię o homeopatii w Poczcie Zdrowia, gdyż jest to bardzo szczególna gałąź medycyny, całkowicie spersonalizowana, w zależności od pacjenta. Nie jest możliwe zalecanie homeopatycznej kuracji dla wszystkich, bez względu na okoliczności.

Muszę jednak zasygnalizować i tę ścieżkę w leczeniu uderzeń gorąca, gdyż we francuskim badaniu przeprowadzonym w 2008 r. zaobserwowano spektakularne wyniki4.

Zmobilizowano 99 lekarzy homeopatów i 438 kobiet w okresie menopauzy (średnia wieku 55 lat): 90% uczestniczek zasygnalizowało zmniejszenie lub zanik wszelkich objawów dwa tygodnie po rozpoczęciu leczenia.

Więc w razie opornych uderzeń gorąca, biegnij do Twojego homeopaty.

Jak wspomniałem wyżej, nie mogę zalecić żadnej standardowej kuracji (z definicji, taka nie istnieje), ale wiadomo, że w większości kuracji homeopatycznych przepisywano Belladonnę (wieloletnia bylina pokrzyk wilcza jagoda), Lachesis mutus (otrzymywaną z jadu żmii południowoamerykańskiej), Sepia officinalis (wytwarzaną z czarnej wydzieliny mątwy), Sulphur (siarkę, podstawowy składnik leku homeopatycznego) oraz Sanguinaria canadensis (sangwinarię kanadyjską).

Skuteczne także w razie uderzeń gorąca u mężczyzn

Zwróć uwagę, że mężczyźni poddani hormonalnemu leczeniu prostaty także mogą cierpieć na uderzenia gorąca i właśnie potwierdzono, iż szałwia jest skuteczna również w takich przypadkach5.

Przyjmując doustnie 150 mg ekstraktu z szałwii lekarskiej trzy razy dziennie, średni poziom uderzeń gorąca maleje z 112 do 59, czyli praktycznie zmniejsza się dwukrotnie. Uderzenia gorąca zaczynają znacząco słabnąć od pierwszego do trzeciego tygodnia, a następnie pozostają na tym samym poziomie.

Ta kuracja nie ma żadnych skutków ubocznych.

Jeśli zajrzysz na internetowe strony poświęcone leczeniu, dowiesz się, że tę skuteczność szałwia zawdzięcza wysokiej zawartości hormonów (fitoestrogenów pochodzenia roślinnego). Innymi słowy, szałwia daje Ci estrogeny, które Twój organizm przestał wytwarzać!

To byłaby pigułka! Niezapewniająca poczucia bezpieczeństwa mężczyznom. Zresztą nie dawałaby także poczucia bezpieczeństwa kobietom, które unikają przyjmowania substancji wywołujących zaburzenia endokrynologiczne.

Ale ja nie do końca wierzę w to wyjaśnienie. Ilość hormonów wytwarzanych i zawartych w dzielnej sadzonce szałwii nie ma nic wspólnego z hormonami wytwarzanymi w organizmie kobiet w okresie płodności, a jeszcze mniej z hormonami zawartymi w pigułce. Prawda jest taka, że nikt nie wie, dlaczego szałwia jest tak skuteczna na uderzenia gorąca.

Obserwujemy to. Korzystamy z tego. To i tak dużo.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

---

Dlaczego niektóre osoby są sprawne fizycznie nawet w wieku 100 lat, a inne nie mogą podnieść się z fotela czy łóżka jeszcze przed siedemdziesiątką? 

NOWOŚĆ. Tajemnice bycia młodym do późnej starości: niesamowity jest obecny postęp w dziedzinie medycyny przeciwstarzeniowej (Anti-Aging)! Teraz możesz korzystać z tych osiągnięć, stosując się do porad dra Thierry’ego Hertoghe’a, założyciela Światowego Stowarzyszenia Medycyny Anti-Aging. Przejdź tutaj

To specjalne opracowanie powstało po to, aby Ci pomóc. Możesz je zdobyć, prenumerując Zdrowie, Witalność i Długowieczność. Terapie młodości dra Thierry'ego Hertoghe'a (więcej informacji na temat publikacji Thierry'ego Hertoghe’a możesz znaleźć tutaj).

Uwaga: zapisując się na prenumeratę miesięcznika do niedzieli, do 23:59, otrzymasz aż 115,20 zł wyjątkowego rabatu oraz 2 prezentyPrzejdź tutaj

A jeśli skończyłeś 50. rok życia, otrzymasz jeszcze więcej, bo aż 60% zniżki od ceny rocznej prenumeraty. Sprawdź teraz

---

Źródła:

1) The estrogen plus progestin.
https://www.nhlbi.nih.gov/whi/estro_pro.htm
2) http://sante.journaldesfemmes.com/genital-urinaire/
brigitte-letombe-chat-menopause/ths-et-polemique.shtml
3) Advances in Therapy, (2011 Jun; 28(6):490-500).
4) M.F. Bordet, A. Colas, P. Marijnen, J. Masson, M. Trichard, Treating hot flushes in menopausal women with homeopathic treatment — results of an observational study, Homeopathy, Janvier 2008, 97(1):10-5.
5) Phytotherapy Research (2012 Feb;26(2):208-13).

---

Komentarze

witold 2017-02-07 23:22
Witamy Serdecznie !

Mamy cholerne szczescie, ze menopauza jest juz

za nami. I cholernego pecha, ze nie wiedzielismy

o szalwii.

Moja rezolutna malzonka, jak uslyszala od "swego" ginekologa ze ma brac hormony,

bo choc one jej przywroca miesiaczke, to Maja

zmniejszyc bole a ze beda odkladaly sie w macicy pewne pozostalosci, to sie "wyskrobe" je

i juz. A wiec wysluchala (po polsku w RFN), wstala, ubrala sie i wiecej do niego nie poszla.

I jakos przy poradzie naszej znakomitej apteki

to przezyla. Apteke mamy taka, ze jej wlasciciel,

na moje pytanie o pewien lek roslinny, powiedzial: Widzi Pan co tu wkolo lezy hurmem ? Ja to sprzedaje, bo musze zarobic ale

powiem panu, ze o co pan mnie pyta. moge polecic panu z czystym sercem, powinno pomoc.

I POMOGLO. Czyli cejlonski cynamon na cukrzyce.

Mnie dopadla menopauza jak prawdziwa Dame.

No Cholera, sprawdzalem, czy mi sie plec nie

zmienila, przy tymcholernym Klimakterium.

Bol od lat przyjmuje ze stoicyzmem, inaczej jak mawia lud: dostalbym na glowe. Ale niestety sa

granice wytrzymalosci, u mnie relatywnie znaczne. Stad cwiczylem to co potem cwiczyla

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Hemoroidy - zapobieganie i leczenie

W dzisiejszym newsletterze przedstawię Ci wyniki moich własnych badań – i płynące z nich wnioski – na temat przykrej... czytaj więcej

Co dzieje się w Twoim organizmie, gdy rzucasz palenie?

Nieważne, czy palisz 30 dni czy 30 lat – Twój organizm MOŻE pozbyć się wszystkich wchłoniętych toksyn, które skumulowały się... czytaj więcej

Odzyskaj swój wewnętrzny spokój

W odpowiedzi na zaniżanie własnej wartości W moim newsletterze na temat depresji, naciskałem na konieczność: „Higieny życia... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.