×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

  • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
  • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
  • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Ukryte niebezpieczeństwa tatuaży

Opublikowano dnia: 2016-09-13

Kiedy byłem mały, czasem zdarzało mi się widzieć tatuaż na ramieniu jakiegoś mężczyzny.

Niebieski krzyż, kilka nieregularnych liter, jakiś symbol. Z ciekawością pomieszaną z przerażeniem obserwowałem ten znak, który z niczym mi się nie kojarzył  (poza kotwicą na ramieniu Popeye’a).

Tatuaże były wówczas czymś rzadkim. Tylko tzw. grube ryby je nosiły: szychy, członkowie gangów,  byli więźniowie, rockersi, przemytnicy, złodziejaszki, marynarze i żołnierze elitarnych jednostek. Tatuaż był znakiem rozpoznawczym tzw. twardzieli.

W szkole opowiadano nam o straszliwym losie więźniów obozów koncentracyjnych, którym tatuowano numer na ciele, jak zwierzętom. To wydawało nam się straszne.

Postrzeganie tatuaży zmieniło się radykalnie w latach 90. ubiegłego wieku.

Tatuaż stał się przedmiotem masowego handlu, czasem sztuki, czasami dodatkiem do stroju, i bardzo często symbolem erotycznym. Tatuujemy się dla rozrywki, by okazać swoją pasję, dla „relaksu” w gronie przyjaciół.

Wszyscy to robią, więc stało się to normalne, i czasem robi się to, nie wiedząc już nawet, dlaczego.

„Ja mam na nadgarstku wytatuowane moje nazwisko po chińsku, a ty?”  „No ja mam gwiazdkę na kostce”. I to wszystko.

Wszystko?

No, właśnie nie. To nie wszystko. Popularność tatuaży wzrasta, ale wzrasta również niepokój co do długoterminowego działania substancji wstrzykiwanych pod skórę.

Niebezpieczeństwo jest tym bardziej rzeczywiste, że w modzie są coraz bardziej kryjące tatuaże. Pokrywają one kompletne części ciała, szyję, klatkę piersiową, plecy, lub więcej, ale same motywy są coraz bardziej nieprzejrzyste; coraz częściej tatuowanie polega na kolorowaniu w całości jakiejś części ciała.

Tatuaże są coraz częstsze i coraz bardziej kryjące

Substancje chemiczne, które mogą się przemieszczać i stawać się toksyczne

Ta tendencja jest całkowicie nieprawdopodobna w czasach, gdy ludzie „rzucają się” na pisma publikujące badania (zresztą, bardziej lub mniej poważne, ale to już inna kwestia) obnażające występowanie alergenów, substancji drażniących i zakłócających gospodarkę hormonalną w środkach czyszczących i kosmetykach1.

Skóra i naskórek to bariery bardzo skutecznie chroniące nas przed środowiskiem. Nawet najgorsze wirusy, takie jak HIV czy ebola są niegroźne, dopóki znajdują się na powierzchni skóry!

Żeby przeniknąć do organizmu, potrzebują rany lub przynajmniej śluzówki.

Natomiast tatuaż polega właśnie na wprowadzeniu do skóry trwałych barwników chemicznych niepodlegających żadnym konkretnym przepisom. Producenci są ledwie zmuszeni do podawania składu na opakowaniu.

Tatuaże często wykonuje się tuszami, których przeznaczenie było zupełnie inne: tuszami do kaligrafii, tuszami do rysowania, a nawet tuszami do drukarki. Tusze często są kupowane w Internecie, za granicą: jaką mamy pewność, co jest w ich składzie?

Problemem jest, że po wprowadzeniu do skóry pigmenty mogą się przemieszczać i osadzać na innych narządach, gdzie mogą mieć toksyczne działanie.

******************************************

Aż w 80% Twój stan zdrowia zależy od...

sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz

90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W trzech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia. Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

******************************************

Ryzyko zakażenia i brodawek

W trakcie seansu tatuażu igły przebijają skórę i robią wyłom w barierze skórnej. Ta maleńka rana, która zabliźni się w ciągu kilku tygodni, może stać się miejscem przenikania do organizmu rozmaitych bakterii, zwłaszcza gronkowca.

Tatuażowi towarzyszy krwawienie, w związku z czym wcześniej powstawało ryzyko zakażenia pewnymi wirusami przenoszonymi przez krew, takimi jak HBV, HIV i przede wszystkim HCV. Ale wykorzystanie dermografu (elektrycznej maszynki do tatuowania) z jednorazowymi lub sterylizowanymi igłami wyeliminowało to zagrożenie.

Natomiast wirusowe brodawki mogą się czasem pojawiać na tatuażu, choć nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje. Są to prawdopodobnie brodawki istniejące już przed wytatuowaniem skóry, jeszcze niewidoczne gołym okiem lub których tatuażysta nie zauważył, a następnie rozsiane po kreskach tatuażu.

Igły nie są jedynym źródłem infekcji. Woda wykorzystywana do rozwadniania tuszu także może być niewłaściwie sterylizowana.

Trzeba wiedzieć, że: aby zostać tatuażystą w Europie, uzyskanie dyplomów, zaświadczeń lub ukończenie kursów nie jest obowiązkowe. Aby otworzyć zakład wystarczy jedynie spełnić wymogi bezpieczeństwa i higieny pracy oraz sanepidu.

Alergie

Alergie to najczęstsze powikłanie po wykonaniu tatuażu. Tatuaż zaczyna swędzieć, pęcznieć – czasem po wystawieniu go na słońce. To zjawisko nazywa się fototoksycznością. W pigmentach, pod wpływem światła, następuje reakcja chemiczna, wskutek czego stają się one drażniące. Zjawisko to dotyczy najczęściej tylko jednego barwnika (zazwyczaj czerwonego).

Reakcje te są nie do przewidzenia i mogą następować w trudnym do przewidzenia czasie – od kilku tygodni do ponad 40 lat po wykonaniu tatuażu. Na nic więc zda się wykonywanie „tatuażu próbnego” na niewidocznym fragmencie skóry.

Tradycyjne tatuaże rytualne były inne

Modne tatuaże nie są ani naturalne, ani nawet tradycyjne.

To prawda, że człowiek stosował tatuaż i inne formy malunków na ciele od tysięcy lat jako znaki i symbole społeczne.

Ale do tej pory używano w tym celu substancji naturalnych, a nie chemicznych.

Ponadto, do malowania używano kamieni, a nie igieł, co istotnie ograniczało ich zasięg i trwałość.

Te artystyczne, dekoracyjne, religijne lub wojenne tatuaże znikały same z siebie po okresie, na jaki zostały wykonane – jak malunki henną.

Zaletą tradycyjnego tatuażu wykonywanego henną jest jego tymczasowość

Bardzo niewiele wiadomo na temat zagrożenia toksykologicznego związanego z nowymi barwnikami wykorzystywanymi w tuszach do tatuowania, które mogą się przemieszczać w organizmie, osiadając na narządach wewnętrznych. Nie dysponujemy wiarygodnymi danymi na temat długookresowej biokinetyki i toksyczności barwników stosowanych do tatuażu.

Koszt i problemy związane z usunięciem tatuażu

Musisz również wiedzieć więcej na temat pewnych i skutecznych sposobów usuwania tatuaży. Zazwyczaj dopiero wiele lat później ludzie spostrzegają skutki tego, co zrobili (choć czasem dzieje się to następnego ranka, kiedy budzą się z kacem).

Nie chodzi tu tylko o koszt, dużo wyższy od kosztu wykonania tatuażu. Techniki usuwania nie są najdokładniejsze i często pozostają po nim nieusuwalne ślady.

Bardzo trudno usunąć intensywny fiolet, kolory fluorescencyjne, żółty i biały. Tęczowych tatuaży nie sposób usunąć w całości2. Mówi się o usuwaniu laserowym, o zabiegach chirurgicznych, ale techniki te nie są skuteczne w 100%.

A to oznacza, że Twoje ciało pozostanie naznaczone do końca.

Poza tym, proces ten jest bolesny i kosztowny: potrzeba od 3 do 10 pojedynczych zabiegów, z których każdy kosztuje średnio 600 złotych – cena zależy od wielkości tatuażu.

Młodzież, która się tatuuje, nie zawsze ma świadomość, jak życie może być długie i skomplikowane. Symbol, obraz, imię lub cytat, które podobają im się w wieku 20 lat, przyniosą z pewnością zupełnie inne skojarzenia w wieku lat 50. Zgodnie z danymi American Academy of Dermatology (AAD 2013), jedna trzecia wytatuowanych osób pewnego dnia przestaje znosić swój tatuaż.

Największym paradoksem jest to, że osoby, które robią sobie najbardziej artystyczne tatuaże, to zazwyczaj także osoby, które uważają się za najbliższe naturze i którym bliskie jest podejście ekologiczne. Nigdy nie zgodziłyby się połknąć jakiejś substancji chemicznej lub wcierać jej sobie w ciało. Ale jeśli chodzi o wykonanie tatuażu, zgadzają się, a wręcz żądają, by substancję chemiczną wstrzyknąć im pod skórę.

Już wkrótce tatuaże na oczach i tatuaże animowane

Niektóre osoby już tatuują sobie oczy. I to nie powieki, lecz gałki oczne. Oszczędzę Ci przerażających zdjęć, ale jeśli mimo wszystko chciałbyś je zobaczyć, zajrzyj do linku w przypisie3.

Pojawiają się już także pierwsze tatuaże elektroniczne, które przekształcają skórę w ekran. Tego nawet nie będę komentował4.

Rada dla moich dzieci

Jak na pewno zrozumiałeś, osobiście nie jestem zwolennikiem tatuaży.

Umiem docenić pewne nadzwyczajne rysunki. Podziwiam skrupulatną pracę konieczną do ich wykonania. Jestem pod wrażeniem niektórych potworów, węży, smoków czy krwawych twarzy Chrystusa, które niektórzy obnoszą na swoim ciele. Oczywiście, rozumiem sugestywną siłę tatuażu umieszczonego na granicy intymnych obszarów ciała, w miejscach, na które nie mamy nawet śmiałości rzucić okiem…

Ale w dniu, w którym moje dzieci postanowią się wytatuować, każę im przeczytać wydrukowaną wersję tego artykułu, zanim będzie za późno.

Wyślę je też na fora internetowe, na których ludzie opisują swoje doświadczenia na przykład w taki sposób:

Dzień dobry,

miałem tatuaż na kostce, który chciałem przykryć, bo przestał mi się podobać. Niestety, totalna klapa… Nawet kazałem tatuażyście przestać! Mam więc wielki, niedokończony tatuaż, bohomaz, który trudno mi zaakceptować, nawet jeśli inni tego nie widzą, to ja o nim wiem…

Tak jest już od roku i nie mam odwagi ani go poprawić, ani usunąć. Tak się wstydzę!5

Oczywiście z moimi radami zrobią to, co im się będzie podobało.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

NOWOŚĆ. Tajemnice bycia młodym do późnej starości: niesamowity jest obecny postęp w dziedzinie medycyny przeciwstarzeniowej (Anti-Aging)! Teraz możesz korzystać z tych osiągnięć, stosując się do porad dra Thierry’ego Hertoghe’a, założyciela Światowego Stowarzyszenia Medycyny Anti-Aging. Przejdź tutaj.

Twoja naturalna apteka: Odkryj na nowo zapomnianą moc roślin leczniczych. Sporządź skuteczne mieszanki olejków, napary, nalewki, okłady i maści. Tajniki ziołolecznictwa poznasz, przechodząc tutaj.

Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.

Zapobieganie chorobom: Już od 13 lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od 6 lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statyn) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Poznaj i Ty miesięcznik o naturalnych metodach ochrony zdrowia, który służy Czytelnikom w Europie już od kilkunastu lat. W 100% wiarygodny, wolny od jakichkolwiek nacisków lub wpływów.

 

---

Źródła:

1) Voir la campagne de l’UFC-Que Choisir, en particulier le numéro de mars 2016.

2) Comment enlever un tatouage: laser ou chirurgie?

http://www.elle.fr/Beaute/Soins/Tendances/Comment-enlever-un-tatouage-laser-ou-chirurgie-2693846

3) ‘I tattooed my eyeballs and had my tongue split in two’: Woman, 30, reveals her obsession with body modification.

http://www.thesun.co.uk/sol/homepage/features/7084150/I-tattooed-my-eyeballs-and-had-my-tongue-split-in-two-Woman-30-reveals-her-obsession-with-body-modification.html

4) This electronic tattoo turns your skin into a screen.

https://www.washingtonpost.com/news/speaking-of-science/wp/2016/04/18/this-electronic-tattoo-turns-your-skin-into-a-screen/

5) Détatouez-moi!

http://www.rtsforum.ch/tp/1712-detatouez

---

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

10 największych kłamstw o odżywianiu

Oficjalne zalecenia żywieniowe rozpowszechniane w szkołach, szpitalach i mediach są nierzetelne i sprzeczne. Stworzyłem listę... czytaj więcej

Zdrowie psychiczne: małe dzieci czynią cuda

Wiele osób poruszyła tragiczna historia Tahlequad. Tahlequad to imię samicy orki, która przez dwa tygodnie trzymała na grzbiecie... czytaj więcej

Co jadam?

Za każdym razem, gdy w trakcie spotkania z nowo poznaną osobą jemy razem posiłek, widzę, że uważnie obserwuje, co zamawiam (jeśli jesteśmy... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
  • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
  • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
  • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
  • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
  • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.