×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newsletera (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji (więcej)

x przez Niezależne Wydawnictwo Informacyjne sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Niezależne Wydawnictwo Informacyjne sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.
Opublikowano dnia: -0001-11-30

Ulubiona roślina lekarzy starszej daty

Jeszcze dziś wielu lekarzy starszej daty radzi pacjentom spożywanie karczocha jako najskuteczniejszego środka przy schorzeniach wątroby.

Szczególna właściwość karczocha polega na stymulowaniu wytwarzania żółci.

Żółć jest sokiem trawiennym wytwarzanym przez wątrobę. Przechowywana jest w małym zbiorniku, czyli w pęcherzyku żółciowym, zwanym niepoprawnie woreczkiem żółciowym, a następnie uwalniana do dwunastnicy.

Żółć wspomaga trawienie tłuszczów. Osoby z deficytem żółci mają trudności z trawieniem tłuszczów i cierpią na wzdęcia i bóle brzucha.

Żółć jest wytwarzana z odpadów powstających podczas pracy wątroby. To jeden z cudów natury: uczynić coś nowego z czegoś starego, coś użytecznego z czegoś bezużytecznego. Natura wymyśliła recykling dawno przed nami.

Ale powróćmy do wątroby:

W związku z wytwarzaniem żółci z odpadów, wątroba oczyszcza się – lub, jak dziś powiemy, następuje jej „detoksykacja” – w momencie wytwarzania żółci.

Spożycie karczochów pozwala więc zarazem na oczyszczenie (detoksykację) wątroby.

Ale, proszę, wybacz mi ten przyciężki wstęp na temat karczocha. Przecież to tak naprawdę banalne warzywo, które wielu z nas zna doskonale.

Doskonale?

No właśnie! Wykorzystajmy tę okazję i odświeżmy swoją wiedzę botaniczną.

Użyłem terminu „warzywo”, ale z pewnością nie umknęło Ci, że karczoch to kwiat, a konkretnie: pąk kwiatu.

Karczoch - pąk kwiata przed rozwinięciem

Karczochy, które spożywasz, to pąki kwiatów przed rozwinięciem

Liście karczocha, które jesz, zdrapując z nich miąższ zębami, to tak naprawdę płatki kwiatu! Powinny się otworzyć, rozwinąć i wreszcie odchylić do tyłu, pozwalając, by słońce dosięgło serca karczocha, a zwłaszcza „siana”, które także wzniesie się do światła.

Tak właśnie się dzieje, jeśli nie zbierze się karczochów na czas. Kwiat się rozwinie, płatki rozchylą. Pojawią się słupki, które po dojrzeniu już wcale nie przypominają „siana”:

Karczoch - rozwinięty kwiat

Ogrodnik-poeta postanowił pozwolić temu karczochowi się rozwinąć

Nie nadaje się już wtedy do jedzenia, za to zachwyca piękną kolorystyką.

W tym momencie karczoch w niczym nie przypomina zielonej kulki na talerzach. Przypomina raczej roślinę, którą dobrze znamy: oset.

I nic w tym dziwnego, bo ma z ostem wiele wspólnego. Zarówno karczoch jaki i oset przynależą do wielkiej rodziny astrowatych, o której wspominam w newsletterach Poczty Zdrowia poświęconych ostropestowi plamistemu i mniszkowi lekarskiemu.

Choć dla mieszczucha zaopatrującego się w żywność w supermarkecie przynależność karczocha do tej samej rodziny co oset jest zaskakująca, to oczywista jest dla ogrodnika uprawiającego karczochy w ogródku.

********************

(Borelioza) Ta choroba jest jak bomba zegarowa

Standardowe leczenie choroby z Lyme polega na podawaniu antybiotyku przez trzy do sześciu tygodni.

Problemem jest to, że w niektórych przypadkach, bakterie są odporne na antybiotyki i mogą powodować pogłębienie objawów.

Dr Horowitz, specjalizujący się w leczeniu chorób autoimmunologicznych oraz w diagnozowaniu trudnych przypadków, wyleczył już ponad 12 tysięcy pacjentów chorych na boreliozę!

W najnowszym miesięczniku Rośliny i Zdrowie podaje szczegóły protokołu, który okazał się skuteczny u 70% jego pacjentów! 

Dowiesz się, jak ważne jest wspomaganie odporności za pomocą ekstraktu z grzyba, który zwiększa ilość limfocytów T (niszczących zainfekowane komórki) o prawie 300%!

Poznasz także radę, jaką podaje dr Horowitz, co zrobić w razie ukąszenia przez kleszcza. Ta prosta czynność może znacznie zmniejszyć ryzyko zakażenia.

Zamawiając prenumeratę miesięcznika Rośliny i Zdrowie do piątku 5 sierpnia, do godziny 23:59, otrzymasz oprócz 2 wyjątkowe prezenty:

 1. Numer specjalny miesięcznika Rośliny i Zdrowie,
 2. Rabat na zakup prenumeraty w wysokości 52 zł.

Najlepiej sprawdź i zamów już teraz.

********************

Roślina rzeczywiście przypomina gigantyczny oset. Jego liście mogą osiągnąć nawet półtora metra długości! Czuje się mimo to, że to roślina udomowiona, której trudno byłoby przeżyć w naturze. Jej „pączki”, karczochy, często są  tak wielkie, że łodyga ugina się pod nimi, nie mogąc ich udźwignąć.

Karczoch - gigantyczny oset

Karczoch to gigantyczny oset

Gatunki karczocha były przez wieki poddawane selekcji (najstarsze źródła wspominają o karczochu we Włoszech w XIV w.), by wyhodować najodporniejsze i największe rośliny, o największych pączkach. Mówiąc o „pączku kwiatu” karczocha, obecnie osiągają one zwyczajowo rozmiary dużego grejpfruta!

Na rynku pojawiły się także na nowo małe karczochy - tak delikatne, że właściwie można je chrupać na surowo.

Ale uwaga: jeżeli chodzi o właściwości lecznicze karczocha, najwięcej aktywnych substancji znajdziesz w łodydze i liściach, niejadalnych, ponieważ są zbyt twarde i strasznie gorzkie.

Zaleca się więc spożywanie karczocha w postaci kapsułek żelowych, wywaru, naparu lub soku roślinnego. Uwaga: jego spożywanie zmniejsza laktację u kobiet karmiących piersią, jest więc im bardzo odradzane.

Możesz się jednak pocieszyć, że, spożywając choćby „zwykłego” karczocha, dostarczasz swojemu organizmowi budzącą podziw listę zdrowych substancji. Są to:

 • miedź;
 • witamina B9 (foliany);
 • rzadkie, skuteczne i bardzo poszukiwane przeciwutleniacze: antocyjany, które w dużych ilościach występują jeszcze tylko w czarnych porzeczkach i jagodach;
 • sylimaryna, aktywna substancja po raz pierwszy zidentyfikowana w 1968 r. w ostropeście plamistym, która chroni wątrobę przed najgroźniejszymi zatruciami i którą lekarze podają osobom zatrutym muchomorem sromotnikowym, najbardziej trującym z grzybów;
 • inulina, co – w połączeniu z sylimaryną – mogłoby tłumaczyć skuteczność karczocha w zapobieganiu, a nawet leczeniu raka okrężnicy (1).

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

PS W wydawanym przez Pocztę Zdrowia miesięczniku Dossier Naturalnych Terapii wskażemy Ci dziesiątki naturalnych metod, które nie powodują skutków ubocznych, a mogą rozwiązać wiele problemów zdrowotnych dotykających Ciebie lub Twoich Bliskich.

Znajdziesz tu szybkie i skuteczne rozwiązania, a także bardziej złożone receptury medycyny naturalnej, które są w stanie poradzić sobie z najgroźniejszymi patologiami. Dossier Naturalnych Terapii ukazuje organizm ludzki jako skomplikowaną maszynę, co pozwala zrozumieć prawdziwe przyczyny różnych chorób.

Wreszcie znajdziesz sposób, by wziąć sprawy zdrowia we własne ręce.

Najlepiej jeszcze dziś zaprenumeruj Dossier Naturalnych Terapii - cykl comiesięcznych raportów o naturalnych metodach leczenia.

Uwaga: Do jutra czekają na Ciebie 2 ważne raporty w prezencie o wartości 29,80 zł (o cukrzycy i o cholesterolu) i dodatkowo rabat 19,80 zł.

Oznacza to, że decydując się na prenumeratę TERAZ, oszczędzisz aż 49,60 zł (tyle wynosi łączna wartość rabatu i dwóch prezentów - raportów specjalnych Dossier Naturalnych Terapii).

Aby zamówić prenumeratę lub sprawdzić jej warunki, kliknij tutaj

Źródła:

1) Aggarwal BB, Shishodia S. Molecular targets of dietary agents for prevention and therapy of cancer. Biochem Pharmacol 2006 February 23. Béliveau R., Gingras D. Les aliments contre le cancer. Outremont: Éditions du Trécarré, Quebecor Media; 2005.

---

Komentarze

Iwona 2016-08-04 14:22
Czy możemy uzyskać opinie Państwa o skuteczności leczenia

boreliozy biorezonansem ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Prosta rada na unikanie chorób

Jean-Pierre ma 55 lat i cieszy się doskonałym zdrowiem. Jednak gdyby się bardzo postarał, mógłby doszukać się u siebie... czytaj więcej

Koniecznie przeczytaj przed angioplastyką

Dzisiejszy newsletter napisał Eric Müller, dziennikarz naukowy, który odkryje przed Tobą niekontrolowane nadużycia związane z... czytaj więcej

Broń chemiczna – o tym nie dowiesz się z mediów

Stany Zjednoczone i większość krajów europejskich były gotowe doprowadzić do wojny, aby „ukarać” prezydenta Syrii, Baszszara... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newsletera (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Niezależne Wydawnictwo Informacyjne sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Niezależne Wydawnictwo Informacyjne sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.