×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Uratowany przez arnikę!

Opublikowano dnia: 2017-08-15

Jakiś czas temu spędziłem wspaniały weekend narciarstwa alpejskiego wśród szczytów wokół Chamonix (na zdjęciu poniżej, Wasz Oddany Sługa, podbijający iglicę Tour).

Niestety wyprawa skończyła się dla mnie kiepsko, ponieważ skręciłem sobie kolano, kiedy narta zaklinowała mi się w korzeniach na trasie do miasteczka Trient, po zjechaniu ponad 2 000 metrów w głębokim śniegu!

obrazek

Krótko mówiąc, zostałem unieruchomiony i sezon narciarski dla mnie się skończył. Ale dzięki temu miałem okazję na nowo wypróbować wszystkie zalety… arniki.

I raz jeszcze, mogę tylko zakrzyknąć: „Wow!”

Zdaniem doktora Jean-François Ferrieu, homeopaty, arnika to roślina, którą należy:

stosować systematycznie po urazie czy bólu, i fizycznym (upadek, uderzenie, operacja, poród itd.), i psychicznym (ciężkie wydarzenia w życiu itp.). Leczy wszystkie dolegliwości bólowe w mięśniach, kiedy tylko mamy charakterystyczne wrażenie doznania kontuzji, zakwasów lub ogólnego potłuczenia1.

Tyle, jeśli chodzi o wykorzystanie arniki w homeopatii, to jest w dawkach śladowych.

Ale arnikę stosuje się również w klasycznej fitoterapii, czyli ziołolecznictwie – i tę opcję wybrałem.

Roślina, którą na pewno wykorzystasz

Wśród wszystkich tubek, tabletek i syropów kurzących się w domowych apteczkach arnika ma tę szczególną właściwość, że możesz być pewien regularnego z niej korzystania.

Młodzież potrzebuje jej po urazach podczas uprawiania sportu i innych form rekreacji; osoby w starszym wieku – przy bólach reumatycznych i do przyśpieszenia rekonwalescencji w razie upadku, złamania czy stłuczenia.

Działanie to zostało uznane przez niemiecką Komisję E (komisję utworzoną w 1978 r. przez rząd niemiecki mająca na celu ocenę skuteczności tradycyjnych środków leczniczych) oraz przez ESCOP (organizację mającą na celu harmonizację stanu prawnego dotyczącego leków pochodzenia roślinnego w całej Europie).

Skuteczna na dolegliwości bólowe, w tym związane z zapaleniem stawów i chorobą zwyrodnieniową stawów

We wszelkich dolegliwościach bólowych (między innymi przy kontuzjach, skręceniach, przesunięciach) – i mięśniowych, i stawowych – arnika przychodzi z pomocą.

Stosowanie żelu z arniką dwa razy dziennie przez trzy tygodnie pozwala znacząco zmniejszyć ból w stawach i sztywność mięśni w przypadku zapalenia stawów dłoni i kolan. Jest równie skuteczna co ibuprofen, bez niepożądanych skutków ubocznych2.

Żel z arniką okazuje się również skuteczny na uśmierzenie dolegliwości bólowych i zwiększenie mobilności kolan3 i dłoni4 w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów. Tu także wykazuje skuteczność równą skuteczności ibuprofenu.

Arnika pomaga również na bóle mięśni, stłuczenia (siniaki) i niewydolność żylną. Jej korzystne działanie na krążenie tłumaczy, dlaczego przyśpiesza proces zdrowienia.

Ogólnie rzecz biorąc, arnika dobrze zadziała na wszystkie dolegliwości bólowe i problemy ze stawami, mięśniami czy żyłami. Tak dzieje się na przykład:

 • w zespole cieśni nadgarstka, charakteryzującym się odrętwieniem palców i nadgarstka u osób, które długo wykonują powtarzające się ruchy nadgarstka,
 • a także przy retinopatii cukrzycowej,
 • zaburzeniach wzroku związanych z niewłaściwym krążeniem krwi w siatkówce osób chorych na cukrzycę,
 • a także w przypadku wszelkich dolegliwości bólowych następujących po zabiegu chirurgicznym, jeśli nastąpiło przecięcie tkanek.

Moja nalewka z arniki

W mojej apteczce domowej mam 100 ml butelkę nalewki z arniki marki Weleda (medycyna antropozoficzna).

Nie robię jej sam, gdyż arnika ma taką moc, że padła ofiarą nadmiernego zbieractwa. Obecnie została objęta konwencją waszyngtońską dotyczącą ochrony gatunków (1981 r.) i w Alpach zakazano jej zbierania. Surowiec pochodzi zatem z dzikiego zbieractwa w krajach dawnej Jugosławii, w Hiszpanii i we Włoszech.

Nalewki z arniki używaj następująco:

 • rozpuść łyżkę 30% nalewki z arniki w 250 ml wody,
 • a następnie stosuj zewnętrznie, przykładając kompresy w bolących miejscach trzy do czterech razy dziennie.

W handlu dostępne są także maści i żele z arniką: wydają się być skuteczniejsze, zwłaszcza kiedy masz do czynienia z dziećmi. Ale są dużo droższe w stosunku do zawartości substancji aktywnej.

Dlatego wolę stosować nalewkę.

Wytwarzanie nalewki z arniki

W rozumieniu ziołolecznictwa nalewkę otrzymuje się, macerując roślinę w spirytusie. Do płynu przenikają wówczas aktywne składniki rośliny. Potem następuje filtracja, aby pozostał tylko płyn.

Ogólnie rzecz biorąc, nalewki wytwarza się w ciemnych pomieszczeniach, zaś okres maceracji wynosi trzy tygodnie. Ale w przypadku arniki, wręcz przeciwnie, mieszaninę wystawia się na słońce, zaś do filtrowania przystępuje się zaledwie po 24 godzinach.

W kontakcie ze światłem słonecznym arnika rozwija szczególne i nieco tajemnicze właściwości, o których za chwilę.

Tajemnicze związki arniki ze słońcem

Arnika należy do wielkiej rodziny roślin astrowatych. Aster oznacza po łacinie „gwiazda”, zaś, jak każdy wie, najważniejszą dla Ziemi gwiazdą jest Słońce.

Ale podczas, gdy astrowate występują we wszystkich kolorach (sałata i topinambur także należą do astrowatych!), szczególną właściwością arniki jest jej ciepła żółtopomarańczowa barwa, bardzo bliska barwie słońca.

W języku francuskim roślina nosi swoją nazwę łacińską, i choć etymologia nie jest tutaj do końca pewna, to prawdopodobnie ma ona ten sam źródłosłów, co słowo „uprząż”, które odwołuje się do pojęcia ochrony.

Tymczasem w Niemczech, kraju podmokłych i ubogich gleb dawnej Germanii, do których arnika ma szczególną słabość, jej nazwa brzmi Wolfstöterin, czyli „zabijająca wilki”.

Nie widzimy tu żadnego związku ze słońcem, dopóki nie przypomnimy sobie starego germańskiego mitu o wilku Hati, który nieustraszenie ścigał Słońce na swoim wozie i który w końcu je połknął, tak jak i Księżyc, na końcu czasów5. Wilk próbuje okryć ciemnością wszystko to, co jest w nas słoneczne. I to właśnie tutaj arnika, „zabijająca wilki”, wkracza do akcji, żeby nas bronić i pozwolić słońcu świecić.

A zatem stosowanie arniki to nie tylko stosowanie rośliny, której skuteczność, równa skuteczności leków syntetycznych, została dowiedziona w badaniach klinicznych. To także otwieranie drzwi na możliwość jej bardziej tajemniczego i głębszego działania zarówno na dolegliwości bólowe, jak i ogólnie na nasze życie.

Następstwa mojego wypadku

Arnikę należy zastosować natychmiast po urazie lub pojawieniu się bólu, pod warunkiem, że nie ma otwartej rany.

Tak zrobiłem. Oczywiście, wtedy jeszcze nie wiedziałem, co dokładnie mi się stało. Skręciłem kolano, bardzo mnie bolało, miałem wrażenie, że usłyszałem charakterystyczny odgłos zrywającego się więzadła.

A mimo to udawało mi się stać, a kolano nie uciekało. Co więcej, kolano nie spuchło, więc nie przemawiało to za zerwaniem więzadeł.

I rzeczywiście, po kilku dniach odpoczynku i stosowania arniki ból zmniejszył się i mogłem stanąć na nogi. Uświadomiłem sobie wówczas, że nie udawało mi się całkowicie wyprostować nogi. Tego rodzaju blokada jest charakterystyczna dla uszkodzonej łąkotki.

Łąkotka to swego rodzaju podkowa z chrząstki, w której zatrzymuje się kość udowa. Kość ta ma dwie głowy, istnieją zatem dwie łąkotki: wewnętrzna i zewnętrzna.

Uszkodzona łąkotka sprawia ból, zaś staw kolanowy słabiej „chodzi”. Obecnie zaleca się w takich przypadkach przeprowadzenie „artroskopii”, czyli drobnego zabiegu chirurgicznego polegającego na wyrównaniu łąkotki, co ułatwi ruch stawu i pozbędzie uporczywego bólu.

Ale ja spróbuję zastosować moje środki naturalne. Walczę ze stanem zapalnym, z bólem i odżywiam moją tkankę chrzęstną, stosując preparat Articulations marki Cell’Innov oraz Artilège marki Ollisciences (preparaty dostępne we Francji). Tym samym dostarczam mojej łąkotce mnóstwo siarki, mając nadzieję, że dojdzie do siebie.

Z dnia na dzień mobilność ulega poprawie, bóle ustępują, ale jeszcze mi bardzo daleko do powrotu na narty…

Jeśli nic się nie zmieni, jeśli nie będzie poprawy, to być może pójdę podyskutować z jakimś chirurgiem… Ale póki co stosuję: moją arnikę, moje suplementy i dobry masaż co wieczór!

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

Źródła:

1) Arnica Montana. http://www.passeportsante.net/fr/Solutions/Medicaments
Homeopathiques/Fiche.aspx?doc=medicament-homeopathique-
arnica-montana

2) Knuesel O., Weber M. & Suter A. «Arnica montana gel in
osteoarthritis of the knee: an open, multicenter clinical trial».
Adv.Ther., 2002; 19 : 209-218.

Widrig R., Suter A., Saller R. et al., «Choosing between NSAID and
arnica for topical treatment of hand osteoarthritis in a randomised,
double-blind study». J. Rheumatol. Int., 2007; 27 : 585-591.

3) Knuesel O., Weber M. et al. «Arnica montana gel in
osteoarthritis of the knee: an open, multicenter clinical trial».
Adv. Ther., 2002 Sept.-Oct.;19 (5): 209-218.

4) Widrig R., Suter A. et al. «Choosing between NSAID and
arnica for topical treatment of hand osteoarthritis in a randomised,
double-blind study». J. Rheumatol. Int., 2007 Apr.; 27 (6): 585-591.
Étude mentionnée dans: European Scientific Cooperative on
Phytotherapy (Ed.). Arnicae flos, ESCOP Monographs
on the Medicinal Uses of Plants Drugs. Centre for Complementary
Health Studies, Université d’Exeter, Grande-Bretagne, 1997.

5) Hati. https://fr.wikipedia.org/wiki/Hati

---

Komentarze

Marzena 2017-08-15 09:40
Sproszkowany imbir, dolewasz wody i robisz papkę, kilka kropel kamfory, kładziesz na bolące miejsce i czekasz aż wyschnie. We wtorek zaczęło mnie boleć ścięgno , nie mogłam chodzić, w środę wieczorem zaświeciła mi żarówka, że imbir jest między innymi od bólu, tak doradzam innym, na noc przyłożyłam sobie kompres, ale bez folii, w czwartek też przyłożyłam(w czasie dnia też), w piątek już nie miałam bólu. W sobotę mogłam tańczyć, ale lepiej nie szaleć. Zapomniałam o bólu. Imbir możemy stosować z różnymi dodatkami.
Malgoska 2017-08-15 20:02
Od dłuższego czasu w mojej torebce króluje arnika w sztyfcie- niestety w Polsce jak dotąd niedostepna.Super efekt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Jak media kształtują kobiece piękno?

Jak się ma tyle lat co ja (nie powiem, ile…), widziało się przemijanie dziesiątków lat i następowanie po sobie... czytaj więcej

Niewierni mężczyźni częściej mają zawały w trakcie uprawiania seksu

„Mężczyźni cierpiący na problemy kardiologiczne powinni być wierni zasadom. Kiedy serce zatrzymuje się w trakcie uprawiania seksu lub tuż po,... czytaj więcej

Krzem organiczny: odpowiedź na chorobę zwyrodnieniową stawów

Organiczny krzem stanowi jedną z najbardziej „oklepanych” metod naturalnego leczenia. W wielu francuskich salonach medycyny naturalnej... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.