×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

  • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
  • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
  • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Uważajmy na diagnozy psychiatryczne

Opublikowano dnia: 2021-02-12

Diagnozy psychiatryczne są niekiedy pozbawione sensu

Lekarze od 300 lat usilnie starają się tworzyć klasyfikacje, aby umożliwić „dopasowanie” osób chorych psychicznie do określonych rubryk i kryteriów.

Niektórzy postanowili zebrać w jednym miejscu spis wszystkich możliwych chorób psychicznych. Najbardziej znaną klasyfikacją stała się lista publikowana przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne (ang. American Psychiatric Association). Jest używana na całym świecie i uznawana za „biblię” chorób psychicznych.

Problem polega na tym, że ilość tych chorób jest obecnie tak olbrzymia, że nikt już nie jest w stanie się w tym wszystkim zorientować!

Owa klasyfikacja zaburzeń psychicznych, zwana DSM (ang. Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders), w roku 1917 obejmowała 59 chorób psychicznych. W roku 1959 ta liczba wzrosła do 128, w 1980 roku do 227, a w 1994 roku do 350.

Fabryka chorych psychicznie

Przy każdej chorobie wpisanej do DSM znajdziemy wykaz kryteriów oraz informację ile rubryk trzeba zaznaczyć, aby oficjalnie można uznać kogoś za osobę „chorą”.

Ponieważ kryteria chorób są niejednoznaczne, do wielu zdrowych psychicznie osób może pasować jedna lub wiele chorób: schizofrenia, psychoza, zaburzenia maniakalno-depresyjne, choroba afektywna dwubiegunowa, depresja, borderline lub po prostu „oryginalność”…

 „Wiele osób nieśmiałych, w żałobie, ekscentrycznych lub prowadzących niekonwencjonalny tryb życia można zaliczyć do osób chorych psychicznie”, z niepokojem stwierdza Peter Kinderman, dyrektor Instytutu Psychologii Uniwersytetu w Liverpoolu. „To wyraz nieposzanowania ludzkiej godności, to jest nienaukowe i nie pomaga ustalić jakiej pomocy osoba potrzebuje.” [1]

Nie jest zaskoczeniem, że taki system prowadzi do niepohamowanego wzrostu liczby osób diagnozowanych jako psychicznie chore.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, ponad 300 milionów ludzi na świecie cierpi na depresję, 50 milionów na otępienie, 60 milionów na zaburzenia dwubiegunowe, 23 miliony na schizofrenię [2]. Wszystkie te choroby, prawdziwe lub domniemane, to pożywka dla gigantycznego przemysłu farmaceutycznego. Zdaniem 28 specjalistów z dziedziny psychiatrii, neurobiologii i zdrowia publicznego, członków komisji czasopisma medycznego „The Lancet”, koszt leczenia tych chorób w latach 2010 - 2030 może wynosić 16 bilionów dolarów.

Co to znaczy być „normalnym”?

Co to znaczy być normalnym? Od jakiego momentu powinniśmy uznać, że jesteśmy „chorzy”?

Problem jest równie stary jak medycyna i nadal pozostaje nierozstrzygnięty.

Etymologicznie rzecz ujmując, być chorym oznacza być w złym stanie.

Ale oczywiście można być „w złym stanie” z wielu innych powodów niż choroba:

Można mieć różne niedoskonałości (fizyczne, psychiczne, społeczne, itd.), które nie są chorobą i nie można ich wyleczyć za pomocą leków.

Niekiedy cierpienie wywołują rodzice, dzieci, sąsiedzi, szef lub współpracownicy. Albo kilka takich czynników łącznie. Przyczyną choroby jest wówczas czynnik rodzinny lub społeczny, i medycyna nic tu nie pomoże.

Niekiedy cierpienie wynika z przyczyn środowiskowych, ze współczesnego życia: hałasu, zanieczyszczeń środowiska, substancji zaburzających gospodarkę hormonalną, promieniowania, szkodliwego wpływu mediów, itd.

To wszystko zdecydowanie wystarczy, aby spowodować cierpienie i skłonić do wizyty u psychiatry, który może zdiagnozować „zaburzenia psychiczne” i przepisać leki przeciwlękowe, nasenne, przeciwdepresyjne, a może nawet przeciwpsychotyczne...

Psychiczne cierpienie często prowadzi także do chorób fizycznych.

Choroby fizyczne spowodowane złym samopoczuciem psychicznym

Z powodu cierpienia psychicznego, niektóre osoby zaczynają nadużywać papierosów, alkoholu, leków lub jedzą zbyt dużo.

W ten sposób rozregulowują organizm, co może prowadzić do zespołu metabolicznego (otyłości, nadciśnienia, predyspozycji do rozwoju cukrzycy, itd.).

Zespół metaboliczny stanowi podłoże do rozwoju m.in. choroby zwyrodnieniowej stawów, chorób serca, nowotworów, depresji.

Wyleczyć mogą jedynie dobrzy lekarze z podejściem humanistycznym, lecząc prawdziwą przyczynę

Dlatego powinniśmy mieć lekarzy z podejściem humanistycznym, troskliwych i dociekliwych, którzy są w stanie zrozumieć pacjentów.

Lekarzy, którzy chcą poznać przyczynę cierpienia swoich pacjentów. Lekarzy, którzy potrafią postawić właściwą diagnozę, zidentyfikować prawdziwą przyczynę choroby.

Tylko tacy lekarze mogą leczyć.

Za to ci, których nie interesuje pacjent jako człowiek i którzy chcą jedynie mierzyć poziom wskaźników, analizować wyniki badań obrazowania medycznego i wyniki badań krwi, uważając, że podejście humanistyczne nie jest naukowe, zawsze spudłują. Nie znając prawdziwych przyczyn, nie są w stanie zaordynować odpowiedniego leczenia.

Z uwagi na fakt, iż medycyna stała się zbyt techniczna i zbyt biurokratyczna, wielu spośród najlepszych lekarzy zdecydowało się na homeopatię oraz medycynę naturalną i alternatywną. Aby odzyskać kontakt z drugim człowiekiem i odnaleźć sens zawodu lekarza. Mieć czas na prawdziwą pracę lekarza, którego interesuje człowiek w całej jego złożoności, wraz z jego historią, historią jego rodziny oraz społeczeństwem, w którym żyje.

Ci dobrzy lekarze są w dzisiejszych czasach atakowani. Nazywani szarlatanami. Wyśmiewani z powodu podejścia uznanego za „nienaukowe”.

To wielki błąd. Wielka niesprawiedliwość. I wielkie marnotrawstwo.

To jednak kiedyś się zmieni. Już teraz zwiększa się presja ze strony pacjentów, którzy domagają się respektowania swoich praw. 

Jednak świadomość społeczeństwa zmierza w dokładnie przeciwnym kierunku. Kontynuując naszą działalność informacyjną, ostatecznie wygramy i dobro pacjentów będzie coraz bardziej respektowane.

Wymaga to jednak odwagi i wytrwałości. Każdy powinien we własnym zakresie zdobywać informacje, angażować się i wspierać działania informacyjne.

Jeśli tego nie zrobimy, możemy się stać społeczeństwem, w którym wszyscy będziemy chorzy. Może to korzystna perspektywa dla przemysłu farmaceutycznego, ale na pewno nie dla wspólnego dobra.

Zdrowia życzę,

Jean Marc Dupuis

PS W wydawanym przez Pocztę Zdrowia miesięczniku Dossier Naturalnych Terapii wskażemy Ci dziesiątki naturalnych metod, które nie powodują skutków ubocznych, a mogą rozwiązać wiele problemów zdrowotnych dotykających Ciebie lub Twoich Bliskich.

Rak piersi - nie czekaj, aż będzie za późno!

Informacja o rozpoznaniu raka piersi ma dla pacjentki wydźwięk katastrofalny i powoduje poczucie zagubienia i bezradności. Nic dziwnego...

Coraz więcej jest akcji promujących badania przesiewowe pod kątem wykrycia raka piersi.

Ale czy można zapobiec tej strasznej chorobie?

W wydaniu marcowym miesięcznika Dossier Naturalnych Terapii dr Benard Kieser, lekarz ogólny i specjalista w nutriterapii, umieszcza w centrum profilaktykę walki z rakiem piersi.

Ten raport pomoże Ci odpowiedzieć sobie na pytanie, jak dużym zagrożeniem jest dla Ciebie rak piersi i jak uniknąć tego ryzyka tak długo, jak to możliwe.

Dowiesz się również, jakie badania przesiewowe będą najlepsze w Twojej sytuacji.

A jeśli już chorujesz na raka piersi, dr Benard Kieser opisuje protokół żywieniowy, który najlepiej wspomoże u Ciebie leczenie raka.

Pamiętaj, że ryzyko zachorowania na raka rośnie wraz z wiekiem, ponieważ wszyscy jesteśmy potencjalnie nosicielami komórek nowotworowych.

Informacje zawarte w raporcie i przestrzeganie podanych zaleceń mogą pomóc zapobiec groźnemu namnażaniu się tych komórek.

Aby zamówić prenumeratę lub sprawdzić jej warunki, kliknij tutaj

Źródła:

[1] https://www.sciencedaily.com/releases/2019/07/190708131152.htm
[2] https://www.france24.com/en/20181010-has-world-gone-mad-mental-health-disorders-rise-every-country-globally

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Dobra wskazówka dotycząca podjadania

O świadomości własnej słabości Nasze oczy mają szczególną zdolność zauważania małych, okrągłych przedmiotów o... czytaj więcej

Skuteczne leczenie trądziku

Powiedziałem mnóstwo złego o Roaccutane i antybiotykach, standardowo stosowanych lekach przeciwtrądzikowych. Przedstawiam zatem podsumowanie... czytaj więcej

4 proste ćwiczenia na suche oczy

Twoje oczy zachodzą łzami z byle powodu. Są suche, zaczerwienione, piekące, łzawiące, zmęczone. Swędzą… To wszystko to objawy... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
  • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
  • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
  • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
  • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
  • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.