floater
Wpisz swój e-mail, aby BEZPŁATNIE otrzymywać informacje
o najskuteczniejszych terapiach naturalnych. A wśród nich...

roślina łagodząca bóle stawów tak skutecznie jak leki przeciwbólowe... olejek eteryczny, który uśmierza bóle głowy... łatwo dostępne i tanie warzywo o działaniu antynowotworowym... naturalne metody na przykry zapach z ust, hemoroidy, kandydozę, problemy trawienne i INNE...
Poznasz także szokującą prawdę na temat cholesterolu, skrzętnie ukrywaną przez koncerny farmaceutyczne, oraz WIELE INNYCH informacji, które mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia.

To prosta droga do długiego i zdrowego życia!
29 października to Światowy Dzień Chorych na Łuszczycę. Pobierz bezpłatny raport: "Walczyć z łuszczycą i wygrać"

Poznasz:

 • naturalne metody wspomagające leczenie łuszczycy,
 • produkty, które pomogły tym, którzy stracili już nadzieję na poprawę stanu swojej skóry,
 • historie, dzięki którym zrozumiesz, dlaczego nie jest łatwo żyć z łuszczycą.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newsletera (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji (więcej)

x przez Niezależne Wydawnictwo Informacyjne sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych o za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Niezależne Wydawnictwo Informacyjne sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.
Opublikowano dnia: 2013-09-24

W jakim stanie jest Twój nerw błędny?

W ludzkiej czaszce ma swój początek aż dwanaście par nerwów (pozostałe wychodzą z rdzenia kręgowego).

Przede wszystkim odpowiadają one za to, co dzieje się z twarzą i szyją, ale dziesiąty nerw czaszkowy sięga dużo dalej. Jest to tak zwany nerw błędny, który ma znacznie większy wpływ na Twoje ciało i umysł niż mógłbyś przypuszczać.

******************************************

Aż w 80% Twój stan zdrowia zależy od...

sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz

90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W trzech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia. Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

******************************************

Odprężające nerwy

Funkcje nerwowe, które pomagają ciału się rozluźnić i spowolnić rytm, nazywane są w  nomenklaturze medycznej układem przywspółczulnym, w odróżnieniu od układu współczulnego, który z kolei przygotowuje organizm do aktywności fizycznej lub intelektualnej.

Działa to w następujący sposób: Twoje ciało odczuwa czasem potrzebę natychmiastowej ucieczki lub obrony. W takich sytuacjach krew odpływa z organów pełniących funkcje, które nie są w danym momencie niezbędne do przetrwania, np. z żołądka, i przepływa do pracujących na pełnych obrotach serca, mięśni i mózgu.

Reakcją tą steruje układ współczulny. Uwalnia on do organizmu substancję chemiczną aktywującą nerwy współczulne (tzw. neuroprzekaźnik): adrenalinę.

Im wyższy poziom adrenaliny, tym bardziej jesteś czujny i gotowy do działania.

Gdy mija zagrożenie lub ustaje wysiłek i na nowo zostają podjęte normalne funkcje organizmu, ponownie uruchamia się układ przywspółczulny. Uspokaja on pracę serca, spowalnia oddychanie, z powrotem przekierowuje krew do układu trawiennego. Nerwy układu przywspółczulnego aktywuje inna substancja chemiczna (neuroprzekaźnik): acetylocholina.

Głównym nerwem układu przywspółczulnego jest wspomniany przeze mnie wcześniej nerw błędny. Umożliwia on rozluźnienie ciała, spowalnia rytm serca, reguluje funkcje trawienne i sen.

Gdy nerw błędny jest nadmiernie pobudzony, rozluźniamy się do tego stopnia, że nawet możemy zemdleć. Jest to tak zwane omdlenie wazowagalne, czyli zwykła – na ogół niegroźna utrata przytomności.

Nie wdając się jednak w dalsze rozważania o tak rzadkich skutkach pobudzenia nerwu błędnego, spróbuję Ci za chwilę pokazać, że jego rozsądna stymulacja może przynieść wiele korzyści.

Coś więcej niż odprężenie

A zatem nerw błędny pomaga odprężyć się po wysiłku, poprawia trawienie, a nawet ułatwia sen.

Jednak jego działanie na tym się nie kończy.

Ze względu na to, że 80% komórek układu odpornościowego znajduje się w jelitach, pobudzanie nerwu błędnego poprawia Twoje funkcje immunologiczne i działa przeciwzapalnie.

Stymulacja nerwu błędnego wspomaga również odchudzanie, ponieważ daje uczucie sytości, zmniejszając tym samym pokusę sięgania po jedzenie w poszukiwaniu przyjemności, pocieszenia czy sposobu na stres lub niepokój.

Doświadczalnie wykazano wreszcie – choć naukowcy nie potrafią jeszcze tego dokładnie wyjaśnić – że sztuczne pobudzanie nerwu błędnego pomaga wychodzić z depresji osobom, które nie zareagowały na inne formy leczenia.

Ale uwaga: sztuczna stymulacja nerwu błędnego, czyli na przykład wszczepienie rozrusznika serca, powoduje również poważne działania niepożądane i należy tego unikać1.

Jak stymulować nerw błędny w sposób naturalny?

Standardowo stymulacja nerwu błędnego polega na zabiegu chirurgicznym i wszczepieniu urządzenia przypominającego rozrusznik serca. Chociaż jest to skuteczne, jednak wiąże się z ryzykiem, dlatego lepiej pobudzać nerw błędny bez ingerencji chirurgicznej.

Lekarze znają wiele tak zwanych manewrów wagalnych, czyli czynności pobudzających nerw błędny, które stosuje się u pacjentów z przyspieszoną akcją serca (tachykardią) lub nadciśnieniem. Do czynności tych należą:

 • wstrzymanie oddechu,
 • położenie na twarzy mokrego i zimnego kompresu,
 • silne uciśnięcie oczu (ucisk na gałki oczne),
 • wypicie duszkiem szklanki zimnej wody,
 • położenie się na pochyłej powierzchni głową w dół (pozycja Trendelenburga),
 • napięcie mięśni brzucha jakbyśmy mieli otrzymać w niego cios.

Najlepszym sposobem na pobudzenie nerwu błędnego, jednocześnie utleniającym krew, są długie i głębokie wdechy z wydęciem brzucha.

Taki nawyk może Ci także pomóc oprzeć się pokusie, gdy nachodzi Cię wilczy apetyt.

Zdrowia życzę!
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

Twoja naturalna apteka: Odkryj na nowo zapomnianą moc roślin leczniczych. Sporządź skuteczne mieszanki olejków, napary, nalewki, okłady i maści. Tajniki ziołolecznictwa poznasz, przechodząc tutaj.

Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.

Zapobieganie chorobom: Już od 13 lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od 6 lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statyn) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Poznaj i Ty miesięcznik o naturalnych metodach ochrony zdrowia, który służy Czytelnikom w Europie już od kilkunastu lat. W 100% wiarygodny, wolny od jakichkolwiek nacisków lub wpływów.

******************************************

Źródła

 1. http://bjp.rcpsych.org/content/189/3/282.full

Komentarze

Marzena Sowińska 2013-09-24 17:05
Rzeczywiście wiele ludzi ma problem z błędnikiem, ale nie zdają sobie sprawy, nawet lekarze, że przyczyną mogą być komórki tuczne. Komórki tuczne otaczają błony śluzowe, ciągną się od mózgu do jelit, stan zapalny może mieć różne objawy, nawet problem z błędnikiem.
Agnieszka 2014-03-01 01:23
Słyszałam o roli nerwu błędnego od fizjoterapeuty. Poszukuję przyczyn ostrych bólów głowy, zaczynających się w potylicy, pomiędzy prawym uchem i potylicą na szczycie po prawej stronie u góry. Mam duży refluks dużą przepuklinę rozworu przełykowego przepony podrażnienie przełyku przez kwasy duszność z podrażnienia kwasami /ostatnio dostałam dexaven/ wcześniej ventolin miflonide przez tydzień. Żaden lekarz nawet gastrolog nie wspomina o nerwie błędnym. Kręgosłup szyjny przepuklina na C5 C6 kyfoza. Czy można informacje z opisu ze sobą powiązać? Gdzie szukać pomocy?
Agnieszka 2014-03-01 01:30
Przepraszam zapomniałam że występuje mrowienie drętwienie uczucie jak po znieczuleniu dentystycznym czoło twarz okolice nosa nos zatkane gardło uczucie duszenia.
Anna 2014-03-16 17:32
Kochana ja mam takie same objawy i okazalo się że mam teżyczke.
Wioletta 2014-03-23 22:53
do Ania proszę podaj namiar do siebie.Mam mega tężyczkę, potwierdzona badaniem. Ogromne różnorodne problemy zdrowotne,do tego doszła ostra arytmia serca. Nie wiem gdzie sie udac. Czy leczydsz oi jak tężyczkę?
Krystyna 2014-03-25 13:22
Ale nerw błędny a błędnik to dwie różne sprawy!
Krystyna 2015-01-03 16:53
Agnieszko, opisywane przez Ciebie objawy dolegliwości świadczą wybitnie o niewydolności dróg żółciowych. W bólu głowy proszę nie doszukiwać się przyczyn w głowie. Głowa jest w najlepszm porządku. Wspaniała medycyna chińska, funkcjjonująca od tysięcy lat daje porady jak sobie z tym radzić. Preparaty z kurkumy, imbiru oraz inne. Tu nie jest miejsce na większe rozważanie. Pozdrawiam.
Anita 2015-05-28 09:18
Od kilku tygodni chodzę na terapię Bowena. Sesje odbywam co 7 dni. Moim problemem była depresja oraz migreny i bóle kręgosłupa. Technika Bowena już niemal w pełni zażegnała wszelkie objawy. Polecam wszystkim!!! To nie boli, a wręcz jest bardzo przyjemnie. W sposób manualny terapeuta stymuluje m. in. właśnie nerw błędny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Ocet balsamiczny: uwaga na przekręty

Niewiele produktów doświadczyło tak wielu różnych cen co ocet balsamiczny. Ten superluksusowy produkt sprzed 25 lat dziś... czytaj więcej

Co dzieje się w Twoim organizmie, gdy rzucasz palenie?

Nieważne, czy palisz 30 dni czy 30 lat – Twój organizm MOŻE pozbyć się wszystkich wchłoniętych toksyn, które skumulowały się... czytaj więcej

Towarzyszenie bliskiej osobie w jej ostatnich chwilach

Otrzymałeś już z pewnością mój newsletter o 10 oznakach nadchodzącej śmierci. Skupiłem się w nim na chorym umierającym i na... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Akceptuję regulamin, politykę prywatności i politykę plików cookies (więcej)

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych oraz na otrzymywanie powiadomień e-mail (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Niezależne Wydawnictwo Informacyjne sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych o za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Niezależne Wydawnictwo Informacyjne sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.