×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Więcej snu, mniej podjadania: oto dlaczego

Opublikowano dnia: 2017-06-27

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Chicago wykazało, że brak snu mógłby wpływać na pojawianie się napadów głodu i na zaostrzenie apetytu, przede wszystkim na herbatniki, słodycze i grzanki, o 45%.

Kiedy brakuje Ci snu, łatwiej wpadasz w złość, bywasz poirytowany, a jednocześnie brakuje Ci koncentracji.

Twój mózg orientuje się, że nie da rady zrobić tego, co by chciał.

Dla równowagi sięgasz po środki pobudzające: tytoń, alkohol czy rozrywki typu Facebook, filmy, SMS-y lub „głupawe” programy telewizyjne, ale przede wszystkim – po glukozę (cukier), „paliwo” dla mózgu.

Czasem wydaje Ci się, że zyskasz na czasie, pozbawiając się drzemki poobiedniej lub kładąc się później.

To złudzenie.

Robisz sobie tylko krzywdę, ucząc się złych przyzwyczajeń.

Oto cztery dobre powody, dla których warto więcej sypiać, aby zmniejszyć napady głodu i stracić zbędne kilogramy.

Sen zmniejsza głód

To podczas snu następuje uregulowanie hormonów apetytu. Wystarczy zaledwie kilka źle przespanych nocy i poziom greliny – hormonu odpowiedzialnego za poczucie głodu – rośnie. Poważne badanie na temat snu przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych (tzw. Wisconsin Sleep Cohort Study) wykazało, że poziom greliny u osób śpiących nocą tylko pięć godzin był o 14,9% wyższy niż u osób śpiących nocą osiem godzin.

Brak snu tłumaczy nie tylko różnicę poziomu hormonów, ale także wzrost wskaźnika masy ciała (BMI) oraz podwyższone ryzyko otyłości u osób, które śpią zbyt mało.

Sen przyśpiesza wrażenie sytości

Grelina powoduje głód, zaś inny hormon – leptyna – wywołuje uczucie sytości.

Uczestnicy badania, którzy spali jedynie pięć godzin, mieli o 15,5% niższy poziom leptyny niż Ci, którzy spali osiem godzin. Brak snu nie tylko powoduje głód. Spowalnia moment poczucia sytości. Nieuchronnie pochłaniasz więcej jedzenia przy stole, Twoje posiłki trwają dłużej. A to wszystko wina brakującego hormonu.

Skutek: pochłaniasz więcej kalorii, niż gdybyś zjadł, śpiąc dłużej.

Sen wzmacnia zdolność oceny oraz wolę

Kiedy zdrowo śpisz, czujesz się szczęśliwy, masz mnóstwo energii i motywacji do podejmowania wyzwań, znoszenia trudności, brania spraw w swoje ręce.

Natomiast brak snu wpędza Cię w zły nastrój, budzi lęki i powoduje, że czujesz się bezbronny w walce z pokusami i ze złymi skłonnościami.

A zatem, brakuje Ci siły i motywacji, by odmówić sobie herbatnika, cukierka, słodyczy czy słodkich wypieków, które masz pod ręką.

Szukasz także pocieszenia w cukrze po źle przespanej nocy.

Więcej cukru dodajesz do kawy, jogurtu, sałatki owocowej… Więcej Nutelli na kanapkę. I (tym bardziej) ciężko Ci odłożyć napoczętą paczkę chipsów lub cukierków…

Łatwiej ulegniesz pokusie przed McDonaldem czy pizzą w dziale mrożonek, choćby i dlatego, że nie czujesz się na siłach, by przygotować sobie posiłek.

W restauracji tym trudniej zrezygnujesz z deseru czy „kawy dla smakosza”…

Wszystko to jest związane z osłabieniem woli, wynikającym między innymi z braku snu.

Podsumowując: więcej kalorii, więcej tłuszczu na brzuchu i na udach.

 

Brak snu zaostrza głód

Niedawne badanie opublikowane w czasopiśmie Sleep („Sen”) wykazało, że brak snu powoduje ochotę na słodycze oraz solone i tłuste krakersy.

Badanie przeprowadzone w Ośrodku Badań Klinicznych Uniwersytetu w Chicago wykazało, że osoby, którym brakowało snu, jadły – nie zauważając tego – 300 kalorii więcej niż inni, i to przede wszystkim poprzez podjadanie „śmieciowego jedzenia” (junk food).

Problem ten wywołuje obniżona koncentracja: kiedy jesteś zmęczony czy zmęczona, łatwiej się rozpraszasz. Częściej przerywasz to, co robisz. W przerwach, częstszych, chętniej sięgasz po „coś słodkiego”… naszpikowanego kaloriami.

Proste sposoby na lepszy sen

Poniżej kilka prostych rad, jak uczynić Twój sen lepszym.

 • Wyłącz komputer, smartfona i telewizor przynajmniej 45 minut przed położeniem się do łóżka. Ten czas pozwoli Ci na wyciszenie umysłu, „zwolnienie obrotów”, aby zapaść w głębszy i bardziej regenerujący sen.
 • W razie bezsenności, wstań, kiedy tylko poczujesz, że nie będzie Ci łatwo zasnąć na nowo. Zacznij od razu robić coś spokojnego, co sprawia Ci przyjemność, np. czytać, siedząc wygodnie w fotelu, przy niezbyt silnym oświetleniu. Postaraj się cieszyć tą szczególną chwilą spokoju, kiedy będziesz mógł dowiedzieć się nowych rzeczy bez niebezpieczeństwa, że ktoś Ci przeszkodzi, gdyż wszyscy wokół śpią. Sen wróci szybciej, niż gdybyś pozostał w łóżku, przewracając się z boku na bok i odczuwając coraz większy niepokój z powodu niemożności powtórnego zaśnięcia.
 • Nie jedz nic co najmniej na dwie godziny przed położeniem się spać. W procesie trawienia wytwarza się ciepło, co może szybko spowodować uczucie gorąca i zaburzyć Twój sen w najważniejszym momencie, to znaczy w ciągu pierwszych godzin. Nie ma nic gorszego niż zasnąć o godz. 23 i obudzić się o północy. Jeśli trawienie już trwa, kiedy zasypiasz, Twój sen będzie spokojniejszy. Z tej samej przyczyny unikaj nadmiernego picia tuż przed położeniem się spać. Pozwoli Ci to uniknąć wstawania w nocy.
 • Spróbuj wypracować sobie jakiś rytuał przed położeniem się spać. Herbatka ziołowa, gorąca kąpiel, medytacja… Nie zapominaj, że jeszcze niedawno wszystkie dzieci odmawiały pacierz wieczorem, przed zaśnięciem: wspólnie, całą rodziną, zapalano świecę, śpiewano kilka spokojnych pieśni. Czyżby rodzice zauważyli, że to ułatwiało dzieciom zaśnięcie?
 • Klasyka: unikaj przyrządów elektronicznych emitujących światło, nawet słabe, i oczywiście dźwięki. Zwykły blask może Cię wybudzić, gdyż w głębokim śnie zdarza się, że rozchylamy powieki. Do obudzenia wystarczyć może migotanie malutkiej diody.
 • Nie śpij w przegrzanym pokoju. Idealna temperatura do snu nie może przekraczać 19 stopni. Jeśli łatwo marzniesz, możesz na przykład przykryć się grubszą kołdrą. Albo włożyć skarpetki, jeśli Twojemu małżonkowi jest za gorąco. Ale nie ulegaj pokusie rozkręcenia kaloryfera.
 • Wreszcie pomyśl o tych wszystkich uspokajających i pomocnych w zasypianiu roślinach. Jest ich całe mnóstwo! Znasz walerianę, passiflorę, chmiel, lawendę, mak polny…

Najlepsza babcina herbatka na sen

Poniżej przepis na herbatkę ziołową polecaną przez babcię naszego ulubionego zielarza, Ludo Chardenona:

 • bylica piołun (liście) 20 g lub prawoślaz (liście) 20 g,
 • koper (roślina lub nasiona) 10 g,
 • arcydzięgiel (korzenie lub nasiona) 20 g,
 • marzanka wonna (pokrojona roślina) 15 g,
 • mak polny (makówka) 15 g,
 • lawenda (kwiaty) 15 g,
 • nostrzyk (pokrojona roślina) 15 g,
 • drzewo pomarańczowe (liście) 15 g,
 • macierzanka (pokrojona roślina) 15 g,
 • waleriana (korzenie) 25 g,
 • przetacznik (pokrojona roślina) 15 g.

Zagotuj garść tej mieszanki w 1 l wody przez 5 minut na małym ogniu i pod przykryciem. Odcedź. Pij 1 filiżankę rano oraz wieczorem przed zaśnięciem albo duży kubek wieczorem, ale przynajmniej 1 godzinę po kolacji i 1 godzinę przed położeniem się spać. W okresach silnej nerwowości podwój dawkę1.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

******************************************

Twoja naturalna apteka: Odkryj na nowo zapomnianą moc roślin leczniczych. Sporządź skuteczne mieszanki olejków, napary, nalewki, okłady i maści. Tajniki ziołolecznictwa poznasz, przechodząc tutaj.

Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.

Zapobieganie chorobom: Już od 13 lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od 6 lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statyn) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Poznaj i Ty miesięcznik o naturalnych metodach ochrony zdrowia, który służy Czytelnikom w Europie już od kilkunastu lat. W 100% wiarygodny, wolny od jakichkolwiek nacisków lub wpływów.

******************************************

Źródła:

1) Zob.: Alain Barthélemy, Mémoires et recettes de Ludo Chardenon, ramasseur de plantes languedocien, Actes Sud, introduction du docteur D. Rueff.

Komentarze

witold 2017-06-27 00:46
Halo Moi Drodzy °

Sen, papu, nerwy. Jestem w tym miejscu, ze spie kiedy chce, jak

dlugo chce, jem co chce, byle nie za duzo. Slodycze, nie przesadzamy ale..... ale jemy ciasto z posypka z naszej piekarni ,tak robione jak nasze babcie je robily. nasza piekarnia nie

przesadza z cukrem czy innymi utwalaczami swiezosci, bo u nich schodzi produkcja z pieca na lade i z Lady do klienta.

prawie zawsze jest nieduza kolejka, szczegolnie rano kiedy spimy. Tortow i innych kremowych naprawde swietnych prawie

nie dotykamy, chyba zeby jakas uroczystosc prywatna ( nie panstwowa!). A tych malo, bo rowiesnikow brak a z mlodszymi ?

predzej do tanca i rozanca jak do wymiany pokoleniowych mysli. A ze juz niestety nie tancze choc nadal b.lubie, nie modle

sie, bom ateista (ale nie z chowu PRLu ale wlasnych przemyslen),

wiec na tow. ale malych spotkaniach siedze sobie i slucham co inni Maja do powiedzenia. Maja nieduzo bo zyja NK, FB, twitterem et con., choc nie sa trumpami. Dzieki Bogu, ze cos mowia wogole. Wyczytalismy takie powiedzenie w prasie polonijnej: Kiedy zlodziej dostanie sie do rzadu, wyrok musza odsiedziec rzadzeni. Moc pozdrowien jak zwykle najmilszych i

trzym ....... Tycowie

Aha, w naszej piekarni nie ma Lady chlodniczej a jedyna witryna chlodn. jest dla nieuwaznych, bo z roznymi napojami.

trzeba przyznac, ze i z Mineralna ale kto lubi ja mrozona, bo my

nie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Uczesz moje samopoczucie

„Recoiffe-moi le moral” (co można tłumaczyć jako „Uczesz moje samopoczucie”) to hasło reklamowe, które przyniosło... czytaj więcej

Fake newsy na temat odry

Odpowiadamy na nie, aby nie ulegać medialnej dezinformacji na temat odry Chciałbym Cię ostrzec przed rozpowszechnianymi obecnie przez media... czytaj więcej

Nie przesadzić ze zdrowiem

Hipokrates mawiał, że mądry człowiek powinien wiedzieć, że zdrowie jest jego najcenniejszą własnością. Montaigne twierdził, że zdrowie to... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.