×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Wielki mit upławów

Opublikowano dnia: 2017-03-16

„Hm… czy ma pani upławy?” – pyta lekarz, marszcząc brwi.

Drobne przyśpieszenie akcji serca, wilgotne dłonie, gula w żołądku… w ciszy gabinetu słychać tylko stukanie klawiatury ginekologa. Z zatroskaną miną zagląda on do „dokumentacji medycznej” (młoda kobieta nigdy nie widziała tej dokumentacji, ale obawia się, że mogłaby zawierać niepokojące informacje).

„Tak”, odpowiada pacjentka nieśmiało, z lekką intonacją pytającą. Nie wie bowiem, czy to nieważne, poważne czy bardzo poważne. Ale rzeczywiście, wydaje jej się, że: ma upławy.

 …zmieniają wygląd!

Skąd ten wniosek? Jej wydzielina z pochwy w poszczególne dni wyglądają różnie i nie zawsze są czyste. Zresztą, nie zawsze nawet są białe.

Najpierw są mleczne, potem stają się przezroczyste.

Podobne są wtedy do białka jaja, kleiste i ciągnące (między palcami tworzy się nitka). Pojawia się wtedy nieprzyjemne uczucie wilgoci. Ale zaraz potem „zsiadają się”, jak mleko. Znikają i pojawia się uczucie suchości, któremu czasem nawet towarzyszy swędzenie.

Problem znika na kilka dni. Ale zaraz następuje miesiączka (kolejny problem!).

I znowu zaczyna się piekielny cykl.

A przecież dziewczyna codziennie bierze prysznic i dba o higienę. Zmienia bieliznę, zainwestowała w płyny do higieny intymnej, w supermarkecie, a potem także w aptece, kiedy już mogła sobie na to pozwolić.

Ale pomimo wysiłków, ta strefa pozostaje niedomyta; przyznajmy nawet, że czasem brzydko pachnie.

To jest może również związane z nadmiarem owłosienia, co wcale nie ułatwia i dodatkowo dodaje swój przepocony zapach. Krótko mówiąc, to katastrofa. Trzeba będzie w końcu porozmawiać z lekarzem i skończyć z tym wreszcie, bo jak ma uwodzić i być kochana w takich warunkach...

Jest przecież kobietą, istotą ludzką!

W rzeczywistości, ona nie ma żadnego problemu.

Wręcz przeciwnie. Jej wydzielina z pochwy to ani upławy, ani nic innego niepokojącego, ale wręcz przeciwnie – oznacza ona, że wspaniała, wręcz cudowna mechanika kobiecości działa!

Jest kobietą, istotą ludzką. Nie powinna się niepokoić ani tym bardziej leczyć. Jej ginekolog powinien pogratulować jej z roziskrzonym spojrzeniem, że jest właśnie tym, kim jest, że jest „tak przygotowana do kochania”, w dosłownym tego znaczeniu.

Nie wiem, czy on to zrobi. Ale ja zrobię to za niego.

******************************************

Aż w 80% Twój stan zdrowia zależy od...

sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz

90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W trzech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia. Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

******************************************

Największy dramat naszych czasów

Jednym z największych dramatów naszych czasów jest to, że ludziom się zdaje, że żyją w złotym wieku nauki, rozsądku, w czasach, gdzie wszystko można powiedzieć, pomyśleć. Zdaje im się, że są „uświadomieni”.

Wrażenie to jeszcze wzmacnia niesłychana wolność (lub raczej niesłychane grubiaństwo), z jaką w mediach, w internecie, a nawet w szkołach, mówi się o seksualności.

Za tą rzekomo uwolnioną pseudoedukacją kryje się rzeczywistość naszego zamknięcia w pewnego rodzaju dramatycznym naukowym obskurantyzmie.

Ośmielę się nawet rzec, że nasi przodkowie, rzekomo tak „zacofani”, byli lepiej od nas uświadomieni. Żyjąc na wsi, w gospodarstwach, w otoczeniu zwierząt, dzieci mogły już od najmłodszych lat obserwować, jak naprawdę działa przyroda (a nie w teatralnych i plugawych scenariuszach produkcji pornograficznych, do których zbyt często i zbyt wcześnie mają dostęp na ekranach swoich smartfonów).

I tu wracam do wielkiego mitu upławów.

Ta wydzielina przestaje być wstydliwym tematem, kiedy wiemy, o czym świadczy

W rzeczywistości to, czego młoda pacjentka doświadczyła, to wydzielina z pochwy i martwe komórki.

To one czasem zostawiają ślady na bieliźnie. To swego rodzaju olejek wydzielany przez ścianki pochwy. Wydzielina ta osiada na wargach sromowych, by chronić pochwę przed ewentualnymi mikroorganizmami. Celem tej ochrony jest zapewnienie, że żaden mikroorganizm nie przedostanie się do macicy, co jest konieczne, by umożliwić przyszłą ciążę: to taka ochronna powłoka.

Wszystkie kobiety obserwują wydzielinę z pochwy praktycznie przez całe życie. Wkładki higieniczne noszone poza miesiączką, które wchłaniają ten ochronny „olejek”, są więc zbędne. Nie mają nic wspólnego z „higieną”. Wręcz przeciwnie, otwierają drogę infekcjom i grzybicom. Przyroda dobrze to wszystko zorganizowała i kobiety mogą uważać to za normalne, kiedy znajdą plamki na bieliźnie.

Upławów nie należy mylić ze śluzem szyjkowym wytwarzanym przez gruczoły znajdujące się w szyjce macicy.

Najwyraźniej młoda kobieta nie zdawała sobie sprawy z różnicy.

Ale śluz szyjkowy nie ma nic wspólnego z substancjami wydalanymi, wstydliwymi lub brudnymi. Wręcz przeciwnie, to jest „eliksir życia” każdej kobiety.

W zależności od dnia cyklu, śluz szyjkowy ma ogromne znaczenie:

 • chroniąc macicę i uniemożliwiając przedostanie się do niej jakichkolwiek ciał obcych, w tym także plemników, kiedy nie przychodzi czas na nie;
 • przyjmując, odżywiając, modyfikując (wie o tym bardzo niewiele osób) i prowadząc nasienie na drodze do zapłodnienia komórki jajowej, podczas płodnych dni.

Wydaje nam się to całkiem banalne, ale to niezwykle skomplikowana operacja, o której pokrótce opowiem.

Nie do wiary, jak mało o niej wiemy, jak ją pomijają nasi naukowcy, a nawet wielu lekarzy.

Słabo znana przyczyna niepłodności

Większość dziewcząt nie ma wiedzy na ten temat. Niektóre kobiety mogą przeżyć całe życie w nieświadomości.

To powoduje liczne problemy, w tym:

 • niechciane ciąże;
 • problemy z płodnością.

Wiele par sądzi, że nie może mieć dzieci. W rzeczywistości, nie wiedzą, że kobieta jest płodna tylko przez krótki moment, czasem nawet tylko kilka godzin w miesiącu. Wystarczyłoby znać oznaki płodności, by łatwiej począć dziecko, bez pomocy lekarza, za to z największą… przyjemnością.

W tym celu, trzeba dobrze zrozumieć, czym jest śluz szyjkowy.

Śluz szyjkowy: eliksir życia

Śluz szyjkowy to kleisty płyn, raczej bezbarwny. Wytwarzają go komórki szyjki macicy pod wpływem estrogenów.

Jego zadaniem jest ułatwienie plemnikom sforsowania szyjki macicy i samej macicy, zwiększenie ich mobilności poprzez zaopatrzenie ich w zapasy energii niezbędne do przeżycia w drogach rodnych kobiety do chwili dotarcia do komórki jajowej. Wreszcie, śluz modeluje główki plemników w taki sposób, by ułatwić zapłodnienie komórki jajowej.

Śluz jest więc „eliksirem życia”, jak mówi Pryska Ducœurjoly, specjalistka w zakresie metod objawowo-termicznych1:

„To właśnie dzięki temu eliksirowi życia plemniki mogą przetrwać w zmarszczeniach szyjki, przed przedostaniem się do macicy. Żywią się tym bardzo odżywczym mlekiem, oczekując na komórkę jajową. Bez śluzu szyjkowego (tak się nazywa), nie przeżyłyby dłużej niż kilka godzin! (2)” tłumaczy.

Śluz szyjkowy to naprawdę niewiarygodny płyn.

Pod mikroskopem widać, że w momencie owulacji jest w stanie się przebudować, tworząc mikroskopijne kanały służące plemnikom jako trasy do macicy.

Oprócz tego, śluz wyrównuje kwasowość pochwy, co umożliwia plemnikom przetrwanie nawet do pięciu dni zamiast zwykłych trzydziestu minut. To ze śluzu czerpią niezbędne substancje odżywcze i energię do niebezpiecznej i wycieńczającej podróży przez szyjkę macicy, aż do samego ujścia jajowodów.

Bez niego - nie ma szans na zapłodnienie.

Wszystkie kobiety powinny się nauczyć rozpoznawać obecność tego eliksiru. Dzięki temu mogłyby w wolności kontrolować swoją płodność, niezależnie od wszelkich ograniczeń (ani apteka, ani karta kredytowa nie będą potrzebne!).

Nie, nie jest pani chora!

Swędzenie świadczy tylko o tym, że w danej chwili nie następuje wydzielanie śluzu szyjkowego: plemniki, którym na własne nieszczęście zdarzyłoby się dostać do pochwy, nie przeżyją dłużej niż kilka godzin.

Wydzielinę grzybiczą można rozpoznać, wykonując tzw. test szklanki wody: wydzielina taka bardzo szybko rozpuszcza się w wodzie, podczas gdy śluz szyjkowy, zwłaszcza ten płodny, ulega aglutynacji i opada na dno szklanki.

Problemy

Oczywiście, jak w przypadku wszystkich innych części ciała, i tu mogą się pojawić problemy, w postaci  grzybów czy bakterii…

Wszystko może ulec stanowi zapalnemu, wydzielina może przybrać barwę żółtą, zieloną, może być piekąca.

Większość współczesnych par cierpi na świąd wywołany grzybicami (w tych rejonach głównie przez Candida albicans). Wówczas trzeba się poddać leczeniu. Problemy te nie mają nic wspólnego z normalnym odczuwaniem konsystencji śluzu szyjkowego ulegającej zmianom w trakcie cyklu3.

Ale spokojnie: doskonale będziesz wiedziała, że masz do czynienia z „chorobą”, dokładnie tak samo jak tego dnia, kiedy zachorowałaś na grypę i do stwierdzenia tego nie potrzebowałaś lekarza.

„Kiedy następnym razem Twój lekarz zapyta Cię, czy masz upławy, zapytaj go, co przez to rozumie. I w wolności odpowiedz mu: „Tak, doktorze, jak wszystkie kobiety!” podsumowuje Pryska Ducœurjoly.

Lepiej się tego nie da wyrazić!

Ta wydzielina to znak, że Twój cykl miesięczny świetnie działa. Dzięki niej, jeśli nauczysz się analizować jej wygląd, będziesz również wiedziała w którym dokładnie momencie śluz szyjkowy pozwoli na poczęcie dziecka, a to zdarza się nie częściej niż przez dwa dni w miesiącu (a czasem nawet mniej).

To ważna, ale bardzo słabo znana, informacja sprzyjająca płodności.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

NOWOŚĆ. Tajemnice bycia młodym do późnej starości: niesamowity jest obecny postęp w dziedzinie medycyny przeciwstarzeniowej (Anti-Aging)! Teraz możesz korzystać z tych osiągnięć, stosując się do porad dra Thierry’ego Hertoghe’a, założyciela Światowego Stowarzyszenia Medycyny Anti-Aging. Przejdź tutaj.

Twoja naturalna apteka: Odkryj na nowo zapomnianą moc roślin leczniczych. Sporządź skuteczne mieszanki olejków, napary, nalewki, okłady i maści. Tajniki ziołolecznictwa poznasz, przechodząc tutaj.

Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.

Zapobieganie chorobom: Już od 13 lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od 6 lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statyn) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Poznaj i Ty miesięcznik o naturalnych metodach ochrony zdrowia, który służy Czytelnikom w Europie już od kilkunastu lat. W 100% wiarygodny, wolny od jakichkolwiek nacisków lub wpływów.

 

---

Źródła:

1) Zob. Néosanté, nr 60, październik 2016.

2) Le grand mythe des « pertes blanches ». http://pryskaducoeurjoly.com/actu/1805/le-grand-mythe-des-pertes-blanches

3) Zob. miesięcznik Rośliny i Zdrowie o leczeniu Candida albicans, grudzień 2016.

---

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Dlaczego płaczemy?

Łzy wywołane przez emocje nie są takie same, jak te płynące z powodu dymu, wiatru czy paproszka, który wpadł do oka. Te pierwsze są... czytaj więcej

Fałszowanie leków – powstrzymać paranoję

Przez dłuższy czas francuskie media, w tym także France Info, France Inter, Métro i Le Point, alarmowały o ekspansji podrabianych leków i... czytaj więcej

Ryba czy trucizna?

Nasze mamy i babcie zachęcały nas do jedzenia ryb, tłumacząc, że są zdrowe, bo zawierają dużo fosforu. Kiedyś sądzono, że to fosfor sprawia,... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.