×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Witamina D2 – sprawca utraty zapasów witaminy D3

Opublikowano dnia: 2015-06-12

Suplementacja witaminy D2 powoduje obniżenie stężenia witaminy D we krwi!

Zatem skutki tej suplementacji dla organizmu są odwrotne do zamierzonych.

Ten zaskakujący efekt odkryli norwescy badacze. Zauważyli oni, że u pacjentów otrzymujących 2000 j.m. witaminy D2 dziennie stężenie aktywnej formy witaminy D (tj. witaminy D3) we krwi spadło o ponad 50% w ciągu ośmiu tygodni!1

Na szczęście naukowcy potwierdzili też, że z kolei suplementacja witaminy D3 jest korzystna u pacjentów otrzymujących 2000 j.m. tej witaminy dziennie: po ośmiu tygodniach stężenie witaminy D we krwi ulega podwojeniu.

Witamina D2 jest wchłaniana do krwi i… znika

 

Witamina D2, zwana przez biochemików ergokalcyferolem, to organiczny związek chemiczny o budowie zbliżonej do witaminy D3.

Różnica polega na tym, że występuje ona w roślinach i grzybach (głównie w drożdżach).

Badania nad witaminą D2 wykazały jednomyślnie, że suplementacja tej witaminy skutkuje nieznacznym wzrostem stężenia witaminy D we krwi, dwa razy mniejszym niż w przypadku suplementacji witaminy D3 w tej samej ilości.

Oznacza to, że większość witaminy D2 tracisz już zaraz po jej wchłonięciu do krwi. A zatem to strata czasu i pieniędzy.

Witamina D1 nie istnieje

Witamina D występuje pod wieloma postaciami: D2, D3, D4, D5, D6, D7.

Natomiast witamina D1 nie istnieje. W przeszłości nazwą tą określano substancję, która okazała się być mieszanką witaminy D2 i innej zbliżonej substancji – lumisterolu2, której działanie biologiczne nie jest znane.

Pozostałe postaci witaminy D to pochodne zoosteroli. Sterole to forma tłuszczów.

Aktywną postacią witaminy D jest witamina D3. To ona ma korzystne działanie dla organizmu: przeciwdziała chorobom nowotworowym, autoimmunologicznym, a także stanom zapalnym jelita cienkiego. Witamina D3 chroni także przed niebezpieczeństwem złamań kości.

Uwaga na zbyt wysokie dawki!

W niektórych krajach (np. Francja, Kanada) wielu lekarzy ciągle jeszcze przepisuje pacjentom zimą ampułki, które zawierają aż 100 000 j.m. witaminy D3.

Ale ich działanie jest bardzo niekorzystne. Poziom witaminy D we krwi wzrasta skokowo, ale po trzech tygodniach gwałtownie spada. Według badań amerykańskich, po spadku i po upływie 28 dni, poziom ten jest nawet niższy od wyjściowego.

Lepiej zatem przyjmować niewielkie dawki. Dzienna dawka od 1500 do 4000 j.m. witaminy D3 odpowiada skutkom bezpośredniej umiarkowanej ekspozycji na promienie słoneczne.

Ponadto, szczególną uwagę trzeba zwrócić na wątpliwej wartości wypełniacze zawarte w tabletkach: butylohydroksytoluen (E321) – przeciwutleniacz o prawdopodobnych właściwościach rakotwórczych – oraz sacharynę – sztuczny słodzik (w Kanadzie niedozwolony od 1977 r.).

Bez względu na ich szkodliwość substancje te mają jedną cechę wspólną: są absolutnie zbędne w suplemencie witaminy D.

Nie da się przedawkować

Według najnowszych badań, najlepiej przyjmować 4000 j.m. witaminy D3 dziennie.

Witaminy tej nie da się przedawkować, nawet jeśli przebywasz nieustannie na słońcu (promienie słoneczne wywołują naturalną syntezę witaminy D w skórze), gdyż Twój organizm posiada bardzo skuteczne mechanizmy regulacji. Przestaje produkować witaminę D, kiedy osiągnie wystarczający poziom.

Aby osiągnąć szkodliwy skutek nadmiernej suplementacji witaminy D, należałoby przyjmować dziennie 40 000 j.m. witaminy D3, czyli jeszcze dziesięciokrotnie więcej, codziennie i przez wiele miesięcy.

Natomiast ryzyko niedoboru witaminy D jest bardzo duże, jeśli się jej nie suplementuje.

Tylko trochę więcej witaminy D i dużo mniejsze ryzyko chorób

Przypomnę, że każde, nawet najdrobniejsze zwiększenie stężenia witaminy D we krwi pomaga znacznie ograniczyć ryzyko najróżniejszych chorób.

W przypadku niedoboru (poniżej 10 ng/ml witaminy D), co zdarza się osobom rzadko  wychodzącym z domu lub korzystającym z mocnej ochrony przeciwsłonecznej, znacząco wzrasta ryzyko zachorowań.

Natomiast przy poziomie:

– 30 ng/ml ryzyko astmy zmniejsza się o 63%;

– 32 ng/ml ryzyko zawału zmniejsza się o 50%;

– 35 ng/ml ryzyko nadciśnienia zmniejsza się o 78%, zaś ryzyko zachorowania na grypę sezonową zmniejsza się o 83%;

– 40 ng/ml ryzyko złamań wynikających ze zmęczeniowego złamania kości zmniejsza się o 50%;

– 45 ng/ml ryzyko osteoporozy oraz wszelkich innych typów złamań zmniejsza się o 50%;

– 50 ng/ml ryzyko cukrzycy typu 1 zmniejsza się o 71%;

– 65 ng/ml ryzyko nowotworu piersi zmniejsza się o 83%;

– 70 ng/ml ryzyko nowotworu jelita grubego zmniejsza się o 80%;

– nieznacznie przekraczającym 70 ng/ml ryzyko stwardnienia rozsianego zmniejsza się o 80%;

– 75 ng/ml obserwuje się zmniejszenie o 50% ryzyka białaczki, o 65% ryzyka nowotworu trzustki, o 66% ryzyka nowotworu pęcherza, o 67% ryzyka nowotworu endometrium, zaś o 75% ryzyka nowotworu piersi!

Czy jesteś w stanie w to uwierzyć! Dzięki przyjmowaniu kilku kropel/tabletek witaminy D dziennie, możesz zmniejszyć ryzyko zachorowania o 50, 60, 80 a nawet 83% na choroby nowotworowe, które przysparzają nam tyle cierpienia, które odpowiadają za osierocone rodziny, które rujnują nasze zdrowie i które wciąż nam zagrażają!

Moim zdaniem, trzeba być szalonym, żeby tego nie wykorzystać, mówiąc sobie, że niech będzie jak jest, i nieważne, co będzie jutro, co się stanie z naszymi przyjaciółmi, rodzicami, dziećmi…

A mimo to, tylko niewielka część społeczeństwa stosuje tę zasadę, która jest tak oczywista, że powinno się o niej uczyć już w przedszkolu.

Żywność o podwyższonej zawartości witaminy D

Winę za to ponoszą w dużej mierze producenci żywności, którzy sprzedają produkty zbożowe, mleko i inne produkty „o podwyższonej zawartości witaminy D”.

Ludzie są więc przekonani, że bez suplementów mogą w ten sposób pokryć swoje dzienne zapotrzebowanie.

To bez sensu.

Prawo zabrania podwyższania znacząco dawek witaminy D zawartej w żywności. We Francji, żywność nie może zawierać więcej niż 200 j.m. witaminy D3 w porcji. W Polsce limit ten wynosi 300 j.m w 100 g produktu.

Kiedy porównasz to z dziennym zapotrzebowaniem, jasno zobaczysz, że ta ilość to kropla w morzu,  która nie ma żadnego wpływu na Twój poziom witaminy D w organizmie.

Czytelnicy Poczty Zdrowia wiedzą już, że mojej mamie (a także całej mojej rodzinie, przyjaciołom i Czytelnikom) zalecam przyjmowanie witaminy D3 razem z witaminą K2, w postaci MK7.

To mniej znany produkt, bardziej „techniczny” i skuteczny oraz nieco droższy od witaminy D3 w oleistej klasycznej postaci.

Witamina D3 to takie nasze „niezbędne minimum”. A zatem nie ma co czekać na chorobę i na ciężkie leczenie. Zacznij już dziś i zaopatrz się w witaminę D3.

Zdrowia życzę
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

Już wkrótce:

 • Obróbka termiczna pożywienia – dar czy przekleństwo? 
 • Sprawdziłem dietę frutariańską... 
 • Opalać się pożytecznie: ćwiczenia rozciągające wykonywane na plaży 
 • Metody antycellulitowe o potwierdzonej skuteczności 
 • Naturalna apteczka pierwszej pomocy niezbędna tego lata cz. 2 
 • Zwyrodnienie plamki żółtej: Jak długotrwale zachować zdrowe oczy?

Te i innego typu porady znajdziesz już w najnowszym wydaniu  miesięcznika Naturalnie Zdrowym Być – niezależnego czasopisma, które o problemach zdrowotnych mówi  bezkompromisowo.

Zaprenumeruj go TERAZ, aby otrzymać: 4 prezenty:

Prezent 1. Ponad 30% RABAT na zakup prenumeraty Naturalnie Zdrowym Być,

Prezent 2. E-book Kroniki Poczty Zdrowia,

Prezent 3. E-book Rak – wszystkie naturalne rozwiązania,

Prezent 4. E-book Stop Artrozie – jak skutecznie leczyć chorobę zwyrodnieniową stawów.

Aby skorzystać ze specjalnej oferty powitalnej dla nowych prenumeratorów miesięcznika Naturalnie Zdrowym Byćkliknij tutaj

 

******************************************

Źródła:

1) Ulrike Lehmann, Frank Hirche, Gabriele I. Stangl, Katja Hinz, Sabine Westphal, Jutta Dierkes. Bioavailability of Vitamin D2 and D3 in Healthy Volunteers, a randomised placebo-controlled trial. JCEM jc.2012-4287.

2) Lumistérol, http://fr.wikipedia.org/wiki/Lumist%C3%A9rol

Komentarze

Przemek 2015-06-20 18:59
Macie jakis dziwny blad...ryzyko raka piersi przy 65ng/ml - 83% a przy 75ng/ml juz tylko 65%?powinno byc raczej na odwrot...
Kinga 2015-07-03 13:14
To nieprawda, ze w Kanadzie lekarze zalecaja witamine D3 w dawkach 100000. Dzienna zalecana dawka jest w zaleznosci od pacjenta 1000 do 3000 IU.
Wiki Rose 2015-07-03 14:25
Witamina D3 to podstawa odporności i zdrowia
Anna 2017-01-06 16:12
Potwierdzam , ze we Francji lekarz przepisal dawke uderzeniowa 100000 co trzy m-ce. Po wykonaniu badan po trzech m-cach od ostatniej dawki poziom vit d3 byl bardzo niski.
Darek 2017-02-17 13:31
100000? Poważnie aż tyle? W vita d express mam 800-2000 IU i myślałem że to sporo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Dlaczego cukrzyca jest tak poważną chorobą?

...nadmiar cukru we krwi, ...silne pragnienie, ...słodki mocz. Opisany w ten sposób problem cukrzycy nie wydaje się aż tak... czytaj więcej

Nocne skurcze nóg

Czy zdarza Ci się budzić w nocy z powodu skurczu nogi, nawet jeśli wcześniej nie ćwiczyłeś? Czy masz więcej niż 40 lat? Czy... czytaj więcej

Nowinki z Sycylii

Po zaledwie tygodniu spędzonym w kwietniu na wakacjach na Sycylii, stwierdzam, że nie sposób jest tu znaleźć pomidory, które nadawałyby... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.