×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Wołowy stek na Twoim talerzu

Opublikowano dnia: 2016-06-14

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła (26 października 2015 roku), że wędliny, a także prawdopodobnie czerwone mięso są rakotwórcze1.

Ten komunikat spowodował natychmiastowy spadek sprzedaży wyrobów mięsnych o 5%2, a ja sam powiedziałem sobie: „Dość!”

Nie ma co się dziwić, że czerwone mięso i wędliny są najprawdopodobniej rakotwórcze. Wszyscy przecież znamy podejrzane praktyki rozpowszechnione w przemyśle spożywczym.

Mam tu na myśli praktyki sprzeczne z naturą, ponieważ metody stosowane w hodowli i karmieniu zwierząt są niezgodne z jakimikolwiek prawami biologicznymi czy fizycznymi, a także moralnością i zdrowym rozsądkiem.

Chore już w hodowli zwierzęta trafiają chore na nasze talerze. Nic dziwnego, że 50 lat spożywania takiego mięsa podnosi ryzyko zachorowania na raka.

To aż nieprawdopodobne, że muszę o tym pisać, ale zdaje się, że straciliśmy podstawowe poczucie rzeczywistości:

Nie mamy pojęcia, czym żywiły się ani jak żyły zwierzęta, które teraz hodujemy, zanim nastąpiła industrializacja. A mimo to wiele ludzi je mięso każdego dnia!

Zero wymagań

Skandal dotyczący mączki zwierzęcej nie zakończył się dlatego, że ludzie zdali sobie sprawę, że karmienie krów zmielonymi na proszek starymi resztkami tuszy wołowej to coś strasznego.

Skończył się dlatego, że mączka mięsno-kostna była otrzymywana z chorych krów.

I to nie chorych na pierwszą lepszą chorobę. To nie było przeziębienie czy grypa!

Te krowy były zarażone prionami choroby Creutzfeldta-Jakoba (chorobą wściekłych krów). Tym sposobem zarażona tym, czym jest karmiona, trzoda może przenieść tę straszną chorobę na człowieka!

Rakotwórcza mączka zwierzęca

Czerwone mięso może powodować nowotwory, to fakt, ale z pewnością byłoby inaczej, gdyby trzoda, której mięso zjadamy, była hodowana w naturalny sposób i odpowiednio karmiona.

W normalnych warunkach krowy powinny jeść tylko trawę i pędy, a zimą siano, a nie kukurydzę, wytłoki sojowe czy granulki, które zwiększają ich masę. Krowy nie powinny przyjmować antybiotyków czy hormonów, które przyspieszają ich wzrost.

Rzadkie okazy wołowe, które karmi się tylko i wyłącznie trawą i sianem, producenci mięsa określają mianem „cielęciny”. Jest to sympatyczna i nieco pocieszna nazwa.

Cielęcina niemalże nigdy nie trafia do naszych supermarketów ani do sklepów mięsnych w centrum miasta. Jedzą ją głównie hodowcy i ich rodziny. Warto wiedzieć, że wielu z nich za nic w świecie nie sięgnęłoby po mięso pochodzące z reszty hodowli. Podobnie jak większość rolników, którzy na swoje potrzebny uprawiają ekologiczne warzywa w oddzielnym ogródku.

Jestem w stanie ich zrozumieć. Poniżej podaję kilka przykładów nadużyć dotyczących hodowli zwierząt.

Okres tuczenia

Krowy przeznaczone do uboju cierpią najbardziej:

 • ogranicza się ich możliwość ruchu, bo aktywność fizyczna mogłaby powodować zmniejszenie masy ciała;
 • podaje się im hormony wzrostu, aby zyskać na czasie;
 • karmi się je nieustannie kukurydzą, soją, a nawet cukierkami, aby jak najszybciej nabrały masy.

Gumy, lizaki, pianki cukrowe, kawałki cukierków i czekolady w paszy dla krów…

Amerykańscy hodowcy włączyli do diety krów wyroby cukiernicze, ponieważ są one tańsze niż genetyczne modyfikowana kukurydza. W ten sposób zmniejszają koszty, a tym samym oferują konsumentom tańsze produkty, które nie mają nic wspólnego ze zdrową żywnością…

Otyłe i chore krowy

Biorąc pod uwagę finanse, bardziej opłaca się hodować tłuste niż umięśnione krowy, a to nie pozostaje bez wpływu na jakość mięsa. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Dakocie Północnej pozwoliły stwierdzić, że:

 • Mięso krowy karmionej trawą (cielęcina) ma tylko 4 razy większą zawartość kwasów omega-6 niż omega-3.
 • A mięso krowy karmionej zbożem ma aż 21 razy większą zawartość kwasów omega-6 niż omega-3.

Dietetyk Thierry Souccar wyjaśnia, że nasi przodkowie wiodący zbieracko-łowiecki tryb życia mieli taki sam poziom kwasów omega-6 co omega-3 w organizmie – proporcja 1:1, czyli proporcja optymalna dla zdrowia.

W dzisiejszych czasach dieta charakteryzuje się ogromnym brakiem równowagi pomiędzy poziomem kwasów omega-6 a omega-3. W przypadku krajów zachodnich jest to 16–20 razy więcej omega-6 niż omega-3.

Myśląc realistycznie, powinniśmy dążyć do proporcji, w której jest maksymalnie 4–5 razy więcej kwasów omega-6 niż omega-3, wzorując się na ludziach mieszkających na Grenlandii.

Dlatego też ogólnie zaleca się ograniczenie spożywania kwasów omega-6 na rzecz kwasów omega-3, co z kolei oznacza zmniejszenie spożycia wołowiny pochodzącej z konwencjonalnych ośrodków produkcji.

Okres tuczenia również wywołuje choroby u krów, co tłumaczy, dlaczego podaje się im wysokie dawki antybiotyków.

Droga do rzeźni

W imię oszczędności rzeźnie stały się ogromnymi ośrodkami. Często zabija się tam zwierzęta hodowane na farmach położonych setki kilometrów dalej, a nawet w innych krajach.

W związku z tym zwierzęta muszą odbyć wielodniową podróż, często nie dostając w jej trakcie nic do jedzenia czy picia3. Czy pada śnieg, deszcz czy dokucza nieznośny upał, zwierzęta tkwią w przymocowanych do ciężarówki klatkach, smagane wiatrem i otoczone hałasem autostrad.

Nie muszę mówić, jak zmęczone i zestresowane są te zwierzęta po dotarciu do celu, nie wspominając o ranach, jakie mogły odnieść w trakcie podróży.

Ten stek był z mięsa starej krowy!

W 80% przypadków to, co w sklepach sprzedaje się jako wołowinę, jest po prostu starym krowim mięsem ze zwierzęcia, które nie dawało już mleka, więc zostało utuczone i ubite.

Dla hodowców różnica w dochodzie jest niewielka: za kilogram mięsa z krowy mięsnej w wieku odpowiednim do dawania mleka hodowca dostaje o kilka złotych więcej w porównaniu do mięsa z krowy rasy mlecznej, która przestała dawać mleko i została utuczona i ubita.

Po pokrojeniu mięsa na kawałki odpowiedzialne za ubój osoby nie kłopoczą się, żeby oznakować odpowiednio poszczególne rasy i często sprzedają mięso za jednakową (wyższą) cenę. O takie nadużycia nietrudno, gdyż kontrole nie są regularne, a konsument nie zdaje sobie z tego sprawy.

Jedynie hodowcy zwracają uwagę na tego typu praktyki, ale nikt ich nie słucha.

„Wołowina” to mgliste określenie

Ten, kto myśli, że opisane powyżej praktyki mają sporadyczny charakter, jest w wielkim błędzie.

Kiedy kupujesz mięso mielone, a etykieta mówi wyraźnie „wołowina”, to niekoniecznie znaczy, że masz w ręku świeżo ubitą tuszę.

Istnieje większe prawdopodobieństwo, że to mięso pochodzi od krowy, która była już za stara, aby mieć młode i dawać mleko.

W rzeczywistości statystki pokazują, że większość spożywanej wołowiny pochodzi od zwierząt płci żeńskiej.

Gérard You z Instytutu hodowli wyjaśnia na przykładzie francuskiego runku: „Specyfika rynku polega na tym, że ludzie wybierają mięso ciemniejsze i bardziej czerwone niż mięso młodych krów”4.

Nazwa „wołowina” odnosi się do wszystkich ras bydła: mlecznych, mięsnych, krów mamek, także ras mieszanych (krowy mleczne o „korzystnych walorach ubojowych”).

Steki, które kurczą się przy pieczeniu

Według tradycyjnych przepisów wołowinę przechowywało się najpierw przez 21 dni w zimnym pomieszczeniu. Podczas tego procesu mięso wytracało 30–40% swojej wagi przez utratę wody i dzięki temu stawało się jędrne i delikatne po upieczeniu. Co więcej zewnętrzna warstwa brązowiała pod wpływem utleniania. Trzeba ją było usunąć nożem, co powodowało dalsze zmniejszenie masy steku.

Stąd też duża różnica w cenie za kilogram pomiędzy mięsem tanim a mięsem, które „dojrzewało” w tradycyjny sposób.

Dziś większość konsumentów krzywi się na myśl, że mieliby oni jeść „starą” wołowinę i sięga po bardzo świeże sztuki, co doskonale wpisuje się w sposób funkcjonowania rzeźni przemysłowych, które sprzedają sztuki napompowane wodą, bo szkoda im czasu na starzenie mięsa. Takie mięso jest faktycznie tańsze, ale po upieczeniu kurczy się tak bardzo, że oszczędność na produkcie okazuje się fikcją.

Mam marzenie polegające na stworzeniu spółdzielni skupiającej przedsiębiorców, którzy wspieraliby hodowców cielęciny. Najstarsi członkowie mieliby okazję znów zaznać naturalnego smaku mięsa, jakie jedli za młodu, a młodzi poznaliby, co to znaczy dobre mięso.

Osoby kupujące w supermarketach zorientowałyby się, że stek stekowi nierówny. Byłby to początek prawdziwej rewolucji, a zarazem pierwszy krok w kierunku hodowli pełnej szacunku do zwierząt.

Dzięki takim działaniom WHO mogłaby wymazać czerwone mięso z listy produktów rakotwórczych.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

PS Nie mogłem się oprzeć napisaniu paru słów na temat posiłków z kurczaka.

Aż ciężko uwierzyć, że sprzedawcom udało się przekonać konsumentów, że gwarancją jakości jest kurczak „karmiony zbożem” lub „karmiony kukurydzą”, którego mięso jest tak żółte, że wydaje się nienaturalne…

W rzeczywistości to „zboże” to rośliny hodowlane, po które kury nigdy nie sięgnęłyby w warunkach naturalnych.

Każdy wie, że kurczak to ptak, który żywi się robakami, ślimakami, małymi insektami, trawą, korzonkami czy drobnymi zbożami.

Kurczaki są zatem wszystkożerne.

Tylko te kurczaki, które znajdują pożywienie w naturalny sposób, to jest dziobiąc i dłubiąc w ziemi, stanowią źródło zdrowego i smacznego mięsa o odpowiedniej zawartości kwasów tłuszczowych, aminokwasów (białek) i innych składników odżywczych.

Jeśli ludzie nie mają nic przeciwko zapłaceniu paru groszy więcej za kurczaka karmionego zbożem, to robią to tylko dlatego, że postrzegają to jako gwarancję: gwarancję, że kurczak nie był karmiony mączką zwierzęcą.

Konkluzja jest taka, że konsument ma kontrolę nad popytem i powinien z tego skorzystać. 

Zdrowia życzę, 
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

NOWOŚĆ. Tajemnice bycia młodym do późnej starości: niesamowity jest obecny postęp w dziedzinie medycyny przeciwstarzeniowej (Anti-Aging)! Teraz możesz korzystać z tych osiągnięć, stosując się do porad dra Thierry’ego Hertoghe’a, założyciela Światowego Stowarzyszenia Medycyny Anti-Aging. Przejdź tutaj.

Twoja naturalna apteka: Odkryj na nowo zapomnianą moc roślin leczniczych. Sporządź skuteczne mieszanki olejków, napary, nalewki, okłady i maści. Tajniki ziołolecznictwa poznasz, przechodząc tutaj.

Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.

Zapobieganie chorobom: Już od 13 lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od 6 lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statyn) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Poznaj i Ty miesięcznik o naturalnych metodach ochrony zdrowia, który służy Czytelnikom w Europie już od kilkunastu lat. W 100% wiarygodny, wolny od jakichkolwiek nacisków lub wpływów.

******************************************

Aż w 80% Twój stan zdrowia zależy od...

sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz

90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W trzech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia. Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

******************************************

Zapraszam do śledzenia Poczty Zdrowia na Twitterze: http://twitter.com/PocztaZdrowia i na Facebooku: www.facebook.com/PocztaZdrowia

******************************************

Źródła:

1) IARC Monographs evaluate consumption of red meat 
and processed meat.
http://www.iarc.fr/en/media-centre/pr/2015/pdfs/pr240_E.pdf

2) Après la mise en garde de l’OMS, les ventes de charcuterie plongent.
http://www.lefigaro.fr/conso/2015/11/26/05007-20151126ARTFIG00237-
apres-la-mise-en-garde-de-l-oms-les-ventes-de-charcuterie-plongent.php

3) Cow Transport and Slaughter. http://www.peta.org/issues/animals-
used-for-food/factory-farming/cows/cow-transport-slaughter/

4) La viande de bœuf dans votre assiette ? De la vieille vache…
http://www.lemonde.fr/planete/article/2013/02/28/la-viande-de-boeuf-
dans-votre-assiette-de-la-vieille-vache_1839589_3244.html

 

---

Komentarze

Mike 2017-12-23 02:24
O szkodliwym i rakotwórczym działaniu mięsa wołowego wiedziałem już od ponad 5 lat od pracownika instytutu biochemii, który badał rozwój komórek rakowych. Komorki nie chciały się rozwijać gdy karmiono go rożnymi składnikami, dopiero jak dodano aminokwasy z wołowiny zaczął się burzliwy rozwój i rozrost komórek. Dyrekcja instytutu przejęła preparaty i zabroniła publikowania wyników, ze względu na szkodliwy wpływ na hodowle i katastrofalny na przemysł mięsny w ogóle. Możliwe jest, ze decyzja Światowej Organizacji Zdrowia aczkolwiek mało zdecydowana była spowodowana wynikami z rożnych badan.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

„Kiedy mi grożą, mam ochotę wybuchnąć śmiechem”

Otrzymałem wiele odpowiedzi na newsletter „Dlaczego już się nie mogę doczekać, kiedy będę miał 80 lat”. Niektórzy... czytaj więcej

Drzemka krótka czy królewska?

Niesamowite zalety drzemki Drzemka jest niezbędna dla osób, które muszą się zadowolić krótkim czasem snu (od zera do 5 godzin),... czytaj więcej

Smartfon może pomóc zasnąć

Nienawidzę smartfonów, ponieważ szkodzą relacjom międzyludzkim. Ale mają pewną fantastyczną zaletę: Umożliwiają... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.