×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

  • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
  • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
  • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Woskowinę zostaw w spokoju!

Opublikowano dnia: 2013-05-30

Każdego roku miliony osób udają się do lekarza w celu usunięcia z ucha czopu woskowinowego.

W internecie można również znaleźć mnóstwo produktów, płynów i świec do usuwania woskowiny, jednak wielu z nich absolutnie nie powinno się stosować. Niektórym osobom wydaje się, że usuwanie woskowiny patyczkami do uszu po prysznicu czy kąpieli jest jednym z wymogów higieny osobistej.

******************************************

Aż w 80% Twój stan zdrowia zależy od...

sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz

90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W czterech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia

Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj

******************************************

W rzeczywistości jednak tak nie jest. Woskowina, czyli wosk uszny, jest produkowana właśnie po to, by oczyszczać uszy i chronić delikatny narząd słuchu przed bakteriami i grzybami. Jest to naturalna wydzielina, dobra dla zdrowia i potrzebna uszom. Dlatego nie należy się jej pozbywać – wręcz przeciwnie!

W jaki sposób woskowina czyści uszy?

Za każdym razem, gdy coś przeżuwasz, woskowina wypychana jest w kierunku ujścia przewodu słuchowego. Wraz z nią usuwany jest kurz, zabrudzenia i inne cząsteczki, które mogły się w nim zgromadzić, w szczególności martwe komórki błony bębenkowej.

Woskowina zawiera duże ilości nasyconych kwasów tłuszczowych i lizozymu, a poza tym ma odczyn kwaśny, co czyni z niej doskonałą ochronę przed niebezpiecznymi bakteriami, zwłaszcza gronkowcem złocistym i bakteriami Escherichia coli.

Wreszcie, wbrew obiegowej opinii, wosk uszny nie powoduje pogorszenia słuchu. Wręcz przeciwnie – dzięki zawartemu w nim cholesterolowi, skwalenowi i innym długołańcuchowym kwasom i alkoholom tłuszczowym, wosk nawilża skórę wewnątrz przewodu słuchowego, odmładza ją i zapobiega jej wysychaniu i swędzeniu.

Jeśli jednak Twoje uszy wytwarzają tyle woskowiny, że widać ją z zewnątrz – w postaci „dżemu z pomarańczy”, jak mawiają moje dzieci – oczywiście śmiało możesz ją usunąć! Użyj do tego wody z mydłem, roztworu wody utlenionej lub patyczka higienicznego, jednak pamiętaj, by myć tylko małżowinę ucha i wejście do przewodu słuchowego, a nie dłubać w jego środku.

Co robić w razie zatkania ucha?

Trzeba sobie zdawać sprawę, że wosk uszny nie jest tak naprawdę woskiem: jest to substancja rozpuszczalna w wodzie. Oznacza to, że nawet w przypadku dużego czopu blokującego przewód słuchowy nie ma potrzeby kupowania kosztownych preparatów. Ruchy żuchwy podczas jedzenia powodują mechaniczne przesuwanie się czopu w kierunku ujścia przewodu słuchowego.

A jeśli to nie wystarczy, to wpuść do ucha odrobinę wody o temperaturze zbliżonej do temperatury ciała i pozwól naturze działać.

Jednak przestrzegam, nie próbuj wydostać wosku patyczkiem, ponieważ w ten sposób możesz wepchnąć go głębiej, a nawet uszkodzić błonę bębenkową i kosteczki słuchowe.

Co myśleć o świecach do czyszczenia uszu?

W sprzedaży dostępne są świece do oczyszczania uszu. Niektórzy wręcz przypisują im właściwości metafizyczne, np. zdolność „przywracania równowagi energetycznej”. Na ten temat się nie wypowiem, ale z całą pewnością mogę stwierdzić, że te świece nie oczyszczają uszu.

Sprzedawcy tłumaczą, że oczyszczanie odbywa się przez zasysanie woskowiny, jednak podciśnienie powstałe w efekcie spalania świecy jest o wiele za słabe, by mogło zassać tak lepką substancję. Przeciwnie, doświadczenie pokazuje, że to raczej wosk ze świecy może dostać się do ucha, nie na odwrót!

Zanieczyszczenia pozostałe w kanale świecy nie pochodzą wcale z ucha, lecz są wynikiem samego procesu spalania1.

Jeśli chodzi natomiast o tezę, że ciepło świecy powoduje rozpuszczanie woskowiny, zweryfikowano ją w trakcie badania przeprowadzonego w 2007 r. w Kanadzie, w którym zmierzono temperaturę podstawy świecy w czasie, gdy płonie. Najwyższa osiągnięta temperatura wyniosła 22°C, czyli znacznie mniej niż temperatura ciała wahająca się od 36,1°C do 37,8°C.

Dowiodło to niezbicie, że świece do uszu nie są w stanie roztapiać woskowiny2.

Zdrowia życzę!
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

Twoja naturalna apteka: Odkryj na nowo zapomnianą moc roślin leczniczych. Sporządź skuteczne mieszanki olejków, napary, nalewki, okłady i maści. Tajniki ziołolecznictwa poznasz, przechodząc tutaj.

Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.

Zapobieganie chorobom: Już od 13 lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od 6 lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statyn) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Poznaj i Ty miesięcznik o naturalnych metodach ochrony zdrowia, który służy Czytelnikom w Europie już od kilkunastu lat. W 100% wiarygodny, wolny od jakichkolwiek nacisków lub wpływów.

******************************************

Źródła:

1. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8849790?dopt=Abstract [archiwum], Ear candles-efficacy and safety

2. http://www.cbc.ca/marketplace/pre-2007/files/health/earcandle/statement.html

Komentarze

Kazimierz Dziadek 2013-05-31 14:30
Muszę sie pospierac co do woskowiny.Otóz moja zonę bolała głowa tydzień , drugi tydzień, okulista , laryngolog rtg zatok nie ma zadnych podstaw do diagnozy skąd i dlaczego ten ból.A tu oczy prawie " wychodza na wierzch".Ból to ból.Laryngolog decyduje i daje skierowanie na tomografię czaszki.Badanie z kontrastem i bez.W opisie badania własciwie b/z tylko w przewodzie słuchowym prawdopodobnie czop woskowy..Laryngolog jakimś specjalistycznym narzedziem dobiera sie do przewodu słuchowego /kanału /nie znam sie na tym i rzeczywiscie wypłukuje spory czop woskowy .I bóle głowy zanikają.Czy na coś naciskał nie wiem ale to fakt.Żone nie boli już głowa.Więc jednak cos z ta woskowina jest na rzeczy i być może jezeli już to niech tym zajmie się profesjonalista .Pozdr.
ilapop 2014-03-09 12:06
synek przez katar miał zapchane uszy, mnóstwo wosku i nie słyszał prawie. po stosowaniu pianki do higieny uszu, problem zniknął. Więc tak czy siak wosk zapycha, powodując slaby słuch
Jola 2017-01-13 12:24
Woskowiny nie należy usuwać patyczkami higienicznymi, wiadomo to nie od wczoraj. Najbezpieczniejszym wyjściem jest zainwestowanie w płyny do czyszczenia. Ja od dłuższego czasu stosuję wacik lub kawałek waty nasączony (...) i jak najbardziej jestem zadowolona.
Super 2017-05-30 20:49
Jak ktoś ma w uchu samą woskowinę, to może tak być, jak w artykule. Mnie się dodatkowo łuszczy naskórek i wiecie co? Jego woda nie rozpuszcza, usuwanie takich czopów wymaga wsparcia chemicznego
T 2018-01-10 16:58
Jest taka sprawa, że od dziecka, a to już przeszło 30 lat minęło czyszczę uszy tylko i wyłącznie patyczkiem higienicznym. Wsadzam go do połowy jego długości, tzn jak jest dziura w uchu gdzie już jest ciemno i nic nie widać to jeszcze wsadzam ze 2-3 cm do środka (czasem sam się dziwię że to tak głęboko wchodzi). Jeśli to takie złe to dlaczego nie zapchałem sobie ucha woskiem? Jak to mówią w każdej reklamie środków które jeszcze parę lat temu nie istniały? Dlaczego nie uszkodziłem sobie nigdy niczego? Wiele razy żona mi mówiła że powinno się myć tylko palcem i wodą z mydłem, ok mówiłem spoko i próbowałem ale czułem że to ucho nie jest czyste i jak po kilku dniach takiego prawidłowego mycia użyłem tradycyjnego patyczka z watą to był on silnie obklejony dżemem z pomarańczy. Znaczy że ucho było brudne bo przy częstym myciu tylko wacikami są one praktycznie zawsze czyste. Niech ktoś mi powie prosto z mostu dlaczego robię to i nic mi się nie dzieje? W dodatku mam najlepszy słuch ze wszystkich ludzi których znam, poza może jedną osobą, słyszę pociągi, samoloty, auta za przeszkodami, za lasem, długo zanim ktokolwiek inny usłyszy, słyszę nietoperze i inne dźwięki których w moim wieku nie powinienem słyszeć, ludzie się śmieją że słyszę jak zwierzę wręcz a jak ktoś mi wspomina o tych patyczkach to mówię żeby nie robili sobie jaj. jedyny minus jest taki co wiem że kolega mojego znajomego czyścił ucho patyczkiem w łazience, ktoś wszedł uderzył go drzwiami w łokieć, i wbił sobie patyczek do głowy, przebił błonę bębenkową i stracił momentalnie równowagę. Ludzie którzy robią to jak ja wiedzą że nic od tego nie grozi a moja żona która zawsze myła uszy mydłem i tymi śmiesznymi płynami teraz niedosłyszy i stale pyta co? co? bo nic nie słyszy, idziemy gdzieś ja mówię na bok bo auto jedzie z tyłu a ona na to skąd wiesz? nie byłoby to dziwne gdyby mój supersłuch wykrył auto powiedzmy z kilku km ale jak ono jedzie 20-30 m za nami po kostce brukowej to ciężko nie uszłyszeć...
kakadu 2018-06-29 17:55
Nie czyszczę patyczkami, bo w ten sposób można sobie ucho uszkodzić. Do rozpuszczania woskowiny używam sprayu ***** z różnymi olejkami. To sprawdzony i bezpieczny sposób na czyszczenie uszu
sylwia 2019-04-28 21:37
u mnie w domu pozbywamy się woskowiny. i ja, mój mąż i moje dzieciaki stosujemy spray do uszu *******. świetny jest, bo ma w swoim składzie olejki, które usuwają nadmiar woskowiny. w taki sposób dbamy o higienę naszych uszu.
malanka 2019-06-20 13:13
czyściłam patyczkami uszy, ale zrobił mi się czop z woskowiny i teraz przerzucilam się na ******* w sprayu z olejkami. Uważam, że mam o wiele lepiej wyczyszczone uszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Zbyt często zapominane korzyści płynące z medycyny

Jakiś czas temu byłem na cmentarzu z moim wujem lekarzem. Mieliśmy odwiedzić grób przyjaciela zmarłego siedem lat temu. Przyjaciel... czytaj więcej

Supersmakołyki, które Cię odmłodzą (i to za darmo!)

Górale wiedzą, że kiedy ma się ochotę na jagody, nie ma sensu kosztować ich po jednej. Zamiast tego lepiej się zatrzymać, uzbierać... czytaj więcej

Wstań zamiast siedzieć

„Przed trzema wiekami w Stanach Zjednoczonych, Thomas Jefferson pracował na stojąco przy swoim biurku. Taka moda powraca do kraju, w... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
  • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
  • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
  • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
  • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
  • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.