×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

  • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
  • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
  • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Woskowinę zostaw w spokoju!

Opublikowano dnia: 2013-05-30

Każdego roku miliony osób udają się do lekarza w celu usunięcia z ucha czopu woskowinowego.

W internecie można również znaleźć mnóstwo produktów, płynów i świec do usuwania woskowiny, jednak wielu z nich absolutnie nie powinno się stosować. Niektórym osobom wydaje się, że usuwanie woskowiny patyczkami do uszu po prysznicu czy kąpieli jest jednym z wymogów higieny osobistej.

******************************************

Aż w 80% Twój stan zdrowia zależy od...

sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz

90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W czterech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia

Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj

******************************************

W rzeczywistości jednak tak nie jest. Woskowina, czyli wosk uszny, jest produkowana właśnie po to, by oczyszczać uszy i chronić delikatny narząd słuchu przed bakteriami i grzybami. Jest to naturalna wydzielina, dobra dla zdrowia i potrzebna uszom. Dlatego nie należy się jej pozbywać – wręcz przeciwnie!

W jaki sposób woskowina czyści uszy?

Za każdym razem, gdy coś przeżuwasz, woskowina wypychana jest w kierunku ujścia przewodu słuchowego. Wraz z nią usuwany jest kurz, zabrudzenia i inne cząsteczki, które mogły się w nim zgromadzić, w szczególności martwe komórki błony bębenkowej.

Woskowina zawiera duże ilości nasyconych kwasów tłuszczowych i lizozymu, a poza tym ma odczyn kwaśny, co czyni z niej doskonałą ochronę przed niebezpiecznymi bakteriami, zwłaszcza gronkowcem złocistym i bakteriami Escherichia coli.

Wreszcie, wbrew obiegowej opinii, wosk uszny nie powoduje pogorszenia słuchu. Wręcz przeciwnie – dzięki zawartemu w nim cholesterolowi, skwalenowi i innym długołańcuchowym kwasom i alkoholom tłuszczowym, wosk nawilża skórę wewnątrz przewodu słuchowego, odmładza ją i zapobiega jej wysychaniu i swędzeniu.

Jeśli jednak Twoje uszy wytwarzają tyle woskowiny, że widać ją z zewnątrz – w postaci „dżemu z pomarańczy”, jak mawiają moje dzieci – oczywiście śmiało możesz ją usunąć! Użyj do tego wody z mydłem, roztworu wody utlenionej lub patyczka higienicznego, jednak pamiętaj, by myć tylko małżowinę ucha i wejście do przewodu słuchowego, a nie dłubać w jego środku.

Co robić w razie zatkania ucha?

Trzeba sobie zdawać sprawę, że wosk uszny nie jest tak naprawdę woskiem: jest to substancja rozpuszczalna w wodzie. Oznacza to, że nawet w przypadku dużego czopu blokującego przewód słuchowy nie ma potrzeby kupowania kosztownych preparatów. Ruchy żuchwy podczas jedzenia powodują mechaniczne przesuwanie się czopu w kierunku ujścia przewodu słuchowego.

A jeśli to nie wystarczy, to wpuść do ucha odrobinę wody o temperaturze zbliżonej do temperatury ciała i pozwól naturze działać.

Jednak przestrzegam, nie próbuj wydostać wosku patyczkiem, ponieważ w ten sposób możesz wepchnąć go głębiej, a nawet uszkodzić błonę bębenkową i kosteczki słuchowe.

Co myśleć o świecach do czyszczenia uszu?

W sprzedaży dostępne są świece do oczyszczania uszu. Niektórzy wręcz przypisują im właściwości metafizyczne, np. zdolność „przywracania równowagi energetycznej”. Na ten temat się nie wypowiem, ale z całą pewnością mogę stwierdzić, że te świece nie oczyszczają uszu.

Sprzedawcy tłumaczą, że oczyszczanie odbywa się przez zasysanie woskowiny, jednak podciśnienie powstałe w efekcie spalania świecy jest o wiele za słabe, by mogło zassać tak lepką substancję. Przeciwnie, doświadczenie pokazuje, że to raczej wosk ze świecy może dostać się do ucha, nie na odwrót!

Zanieczyszczenia pozostałe w kanale świecy nie pochodzą wcale z ucha, lecz są wynikiem samego procesu spalania1.

Jeśli chodzi natomiast o tezę, że ciepło świecy powoduje rozpuszczanie woskowiny, zweryfikowano ją w trakcie badania przeprowadzonego w 2007 r. w Kanadzie, w którym zmierzono temperaturę podstawy świecy w czasie, gdy płonie. Najwyższa osiągnięta temperatura wyniosła 22°C, czyli znacznie mniej niż temperatura ciała wahająca się od 36,1°C do 37,8°C.

Dowiodło to niezbicie, że świece do uszu nie są w stanie roztapiać woskowiny2.

Zdrowia życzę!
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

Twoja naturalna apteka: Odkryj na nowo zapomnianą moc roślin leczniczych. Sporządź skuteczne mieszanki olejków, napary, nalewki, okłady i maści. Tajniki ziołolecznictwa poznasz, przechodząc tutaj.

Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.

Zapobieganie chorobom: Już od 13 lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od 6 lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statyn) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Poznaj i Ty miesięcznik o naturalnych metodach ochrony zdrowia, który służy Czytelnikom w Europie już od kilkunastu lat. W 100% wiarygodny, wolny od jakichkolwiek nacisków lub wpływów.

******************************************

Źródła:

1. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8849790?dopt=Abstract [archiwum], Ear candles-efficacy and safety

2. http://www.cbc.ca/marketplace/pre-2007/files/health/earcandle/statement.html

Komentarze

Kazimierz Dziadek 2013-05-31 14:30
Muszę sie pospierac co do woskowiny.Otóz moja zonę bolała głowa tydzień , drugi tydzień, okulista , laryngolog rtg zatok nie ma zadnych podstaw do diagnozy skąd i dlaczego ten ból.A tu oczy prawie " wychodza na wierzch".Ból to ból.Laryngolog decyduje i daje skierowanie na tomografię czaszki.Badanie z kontrastem i bez.W opisie badania własciwie b/z tylko w przewodzie słuchowym prawdopodobnie czop woskowy..Laryngolog jakimś specjalistycznym narzedziem dobiera sie do przewodu słuchowego /kanału /nie znam sie na tym i rzeczywiscie wypłukuje spory czop woskowy .I bóle głowy zanikają.Czy na coś naciskał nie wiem ale to fakt.Żone nie boli już głowa.Więc jednak cos z ta woskowina jest na rzeczy i być może jezeli już to niech tym zajmie się profesjonalista .Pozdr.
ilapop 2014-03-09 12:06
synek przez katar miał zapchane uszy, mnóstwo wosku i nie słyszał prawie. po stosowaniu pianki do higieny uszu, problem zniknął. Więc tak czy siak wosk zapycha, powodując slaby słuch
Jola 2017-01-13 12:24
Woskowiny nie należy usuwać patyczkami higienicznymi, wiadomo to nie od wczoraj. Najbezpieczniejszym wyjściem jest zainwestowanie w płyny do czyszczenia. Ja od dłuższego czasu stosuję wacik lub kawałek waty nasączony (...) i jak najbardziej jestem zadowolona.
Super 2017-05-30 20:49
Jak ktoś ma w uchu samą woskowinę, to może tak być, jak w artykule. Mnie się dodatkowo łuszczy naskórek i wiecie co? Jego woda nie rozpuszcza, usuwanie takich czopów wymaga wsparcia chemicznego
T 2018-01-10 16:58
Jest taka sprawa, że od dziecka, a to już przeszło 30 lat minęło czyszczę uszy tylko i wyłącznie patyczkiem higienicznym. Wsadzam go do połowy jego długości, tzn jak jest dziura w uchu gdzie już jest ciemno i nic nie widać to jeszcze wsadzam ze 2-3 cm do środka (czasem sam się dziwię że to tak głęboko wchodzi). Jeśli to takie złe to dlaczego nie zapchałem sobie ucha woskiem? Jak to mówią w każdej reklamie środków które jeszcze parę lat temu nie istniały? Dlaczego nie uszkodziłem sobie nigdy niczego? Wiele razy żona mi mówiła że powinno się myć tylko palcem i wodą z mydłem, ok mówiłem spoko i próbowałem ale czułem że to ucho nie jest czyste i jak po kilku dniach takiego prawidłowego mycia użyłem tradycyjnego patyczka z watą to był on silnie obklejony dżemem z pomarańczy. Znaczy że ucho było brudne bo przy częstym myciu tylko wacikami są one praktycznie zawsze czyste. Niech ktoś mi powie prosto z mostu dlaczego robię to i nic mi się nie dzieje? W dodatku mam najlepszy słuch ze wszystkich ludzi których znam, poza może jedną osobą, słyszę pociągi, samoloty, auta za przeszkodami, za lasem, długo zanim ktokolwiek inny usłyszy, słyszę nietoperze i inne dźwięki których w moim wieku nie powinienem słyszeć, ludzie się śmieją że słyszę jak zwierzę wręcz a jak ktoś mi wspomina o tych patyczkach to mówię żeby nie robili sobie jaj. jedyny minus jest taki co wiem że kolega mojego znajomego czyścił ucho patyczkiem w łazience, ktoś wszedł uderzył go drzwiami w łokieć, i wbił sobie patyczek do głowy, przebił błonę bębenkową i stracił momentalnie równowagę. Ludzie którzy robią to jak ja wiedzą że nic od tego nie grozi a moja żona która zawsze myła uszy mydłem i tymi śmiesznymi płynami teraz niedosłyszy i stale pyta co? co? bo nic nie słyszy, idziemy gdzieś ja mówię na bok bo auto jedzie z tyłu a ona na to skąd wiesz? nie byłoby to dziwne gdyby mój supersłuch wykrył auto powiedzmy z kilku km ale jak ono jedzie 20-30 m za nami po kostce brukowej to ciężko nie uszłyszeć...
kakadu 2018-06-29 17:55
Nie czyszczę patyczkami, bo w ten sposób można sobie ucho uszkodzić. Do rozpuszczania woskowiny używam sprayu ***** z różnymi olejkami. To sprawdzony i bezpieczny sposób na czyszczenie uszu
sylwia 2019-04-28 21:37
u mnie w domu pozbywamy się woskowiny. i ja, mój mąż i moje dzieciaki stosujemy spray do uszu *******. świetny jest, bo ma w swoim składzie olejki, które usuwają nadmiar woskowiny. w taki sposób dbamy o higienę naszych uszu.
malanka 2019-06-20 13:13
czyściłam patyczkami uszy, ale zrobił mi się czop z woskowiny i teraz przerzucilam się na ******* w sprayu z olejkami. Uważam, że mam o wiele lepiej wyczyszczone uszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Przygnębienie, lęk, chandra

W dzisiejszych czasach wybranie się z problemem przygnębienia, lęku czy chandry do psychologa lub psychiatry, czasami może okazać... czytaj więcej

Lekcje życia w moim ogródku

Uprawianie ogródka dobrze robi na zdrowie i na samopoczucie. Jest również korzystne dla środowiska (jeśli stosujesz alternatywne... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
  • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
  • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
  • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
  • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
  • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.