×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

  • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
  • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
  • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Wreszcie się wyspać

Opublikowano dnia: 2017-01-19

„O śnie, słodki śnie! Dlaczego lepiej ci w zadymionej chałupie, na nieprzyjaznym i twardym posłaniu, zasypiać w takt wędrówek nocnych insektów, niż w pachnących sypialniach wielkich, pod wspaniałymi i pełnymi przepychu baldachimami?”

Tak lamentuje król angielski Henryk IV w sztuce Szekspira1. Nie udaje mu się zasnąć, pomimo luksusowej sypialni.

Zauważa natomiast, że jego nędzni poddani spokojnie pochrapują. Niektórzy, śpiąc na gołej ziemi w zadymionych chałupach, inni opierając głowę o siodło, w większości wśród robactwa i komarów brzęczących do ucha, co wydaje się im nie przeszkadzać.

A on, król, w swoim miękkim łożu, w pachnącej i wygodnej sypialni, nie może zasnąć.

Buntuje się więc przeciwko temu niesprawiedliwemu Morfeuszowi, który unika koronowanych głów, a obejmuje ludzi prostych.

Henryk IV stwierdził, że śpią nawet majtkowie na bocianich gniazdach, kiedy okrętem miota najgorszy sztorm:

„Co! Zamkniesz oczy majtkowi w koszu na najwyższym maszcie i uśpisz go w samym sercu sztormu, pośród wichrów poniewierających falami, targających ich wilgotne grzywy i zawieszających je pod chmurami, pośród takiego zgiełku, że sama śmierć budzi się na ich dźwięk ze środka otchłani!

O niesprawiedliwy i stronniczy śnie, ty dajesz odpoczynek przemoczonemu majtkowi w burzliwy czas, zaś odmawiasz go Królowi wśród spokoju i ciszy głębokiej nocy, zachęcany wszelkimi wdziękami i zabiegami!”

Jest godzina trzecia rano. Król Henryk IV denerwuje się i buntuje.

A przecież wystarczyłoby posłuchać królewskiej małżonki, lady Percy, która wyjaśnia przyczynę – bardzo prostą – trudności z zaśnięciem:

„O, mój drogi Panie, dlaczego męczysz się sam? Jakim czynem zasłużyłam sobie na wygnanie mnie, już od dwóch tygodni, z sypialni mojego drogiego Henryka?… Podczas Twojego płytkiego i niespokojnego snu czuwałam przy Tobie i słyszałam, jak snujesz wojenne i rycerskie opowieści, jak wykrzykujesz do swojego ogiera zrywającego się do skoku «Odwagi, do boju!» i jak opowiadasz o fortecach i wycofywaniu się, o okopach, namiotach, palisadach, flankach, działach i pistoletach i o wszelkich niebezpieczeństwach zaciekłej walki: cała Twoja dusza była na wojnie. A myśli te tak bardzo zaburzały Twój sen, że Twoje czoło pokrywało się kroplami potu – wielkimi jak krople wody w strumieniu pod naporem ulewy, i widziałam niecodzienne poruszenie mięśni Twojej twarzy, jak u człowieka, który w nagłym odruchu wstrzymuje oddech”.

Nie ma potrzeby mówić na ten temat, diagnoza gotowa!

Król Henryk IV nie jest chory, nie cierpi na zaburzenia snu. Nie cierpi na bezdech senny ani na katalepsję; nie ma czego szukać w szpitalu ani w ośrodkach snu, nie ma sensu poddawać rejestracji fal wysyłanych nocą przez jego mózg. Nie potrzebuje on środków nasennych ani narkotyków, by zasnąć.

Jego problem polega na tym, że jest zbyt pobudzony. Myśli wyłącznie o wojnie, o swoim nieustraszonym koniu, o tysiącu niebezpieczeństw, które czyhają nań za dnia, podczas podbojów.

Codziennie kładzie na szalę swoje życie i swoje królestwo. Oczywiste jest więc, że mimo niezwykle wygodnego łoża, nie zaśnie spokojnie.

Dziwi się, że jego poddani śpią lepiej od niego, na siennikach, nędznych „legowiskach” czy – tak jak majtek na okręcie – na bocianim gnieździe.

Nic w tym dziwnego. I jego poddani, i majtkowie mają spokojne sumienie. Nie zadają sobie żadnych pytań. Ciężko pracują.

Być może ich życie jest równie zagrożone, a nawet bardziej niż życie króla Henryka. Ale nie jest to ich wybór, nic na to nie poradzą, muszą się poddać przeznaczeniu, być posłuszni. Charakteryzuje ich podległość, akceptacja, rezygnacja. Po wyczerpującym dniu padają na miejscu, w którym zastała ich noc. Dla nich to sprawiedliwa nagroda.

Co poradzić królowi Henrykowi IV?

Ze względu na to, że nie każdy problem da się zawsze rozwiązać, w pierwszej kolejności poradziłbym mu zastosować olejki aromatyczne.

Królewska małżonka, lady Percy, wydaje się zmartwiona „wygnaniem jej z królewskiej sypialni” od dwóch tygodni. Mogłaby tam powrócić, oferując królowi lecznicze masaże.

Wystarczyłoby, by lady Percy wymieszała po kilka kropel olejku lawendowego, olejku z bergamotki, z pestek gorzkiej pomarańczy, z neroli, z szałwii muszkatołowej i z kamfory z olejkiem migdałowym (albo arganowym lub z wiesiołka), a następnie wmasowała tę miksturę długo, z czułością i miłością.

To odwróciłoby uwagę Henryka IV od jego planów bitewnych.

Jeśli wszystko poszłoby dobrze, lady Percy mogłaby następnie rozpocząć masaż olejkiem ylang-ylang, którego właściwości są powszechnie dobrze znane. Nie będę mówił więcej na ten temat, bo wiem skądinąd, że wśród Czytelników Poczty Zdrowia są także bardzo młode osoby, a nie jest to temat odpowiedni do ich wieku. Powiem tylko, że król Henryk IV, jak większość mężczyzn, powinien po tym wszystkim zapaść w głęboki, relaksujący sen.

Numer jeden wśród antystresowych
olejków aromatycznych

Jeśli jednak Henrykiem nadal będą wstrząsały myśli, lady Percy będzie miała przygotowane kolejne sposoby.

Mogłaby się posłużyć aromatycznym olejkiem z białego sandałowca. To prawdziwy numer jeden wśród olejków aromatycznych na uspokojenie dla osób cierpiących na bezsenność. Zawiera składniki zbliżone do chloropromazyny – wspaniałego leku działającego uspokajająco na schizofreników, zwanego także „kamizelką farmakologiczną” (alfa-santalol i beta-santalol). Trzeba dodać 12 kropli do 10 ml oleju z orzechów makadamia.

Mineralna podstawa relaksu

Lady Percy mogłaby następnie zwiększyć ilość magnezu przyjmowanego przez jej małżonka. Magnez to mineralna podstawa walki ze stresem. Działa w komórkach mięśni, rozluźniając je, zaś skutki tego są odczuwalne w całym organizmie, który się wycisza. Pomaga ukoić lęki oraz uspokoić pobudzone nerwy i mięśnie, pod warunkiem dobrania odpowiedniej receptury.

******************************************

Aż w 80% Twój stan zdrowia zależy od...

sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz

90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W trzech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia. Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

******************************************

Nie wszystkie postaci magnezu działają równie skutecznie, o czym stali Czytelnicy Poczty Zdrowia dobrze wiedzą. Należy wybierać magnez w postaci chelatu: glicynianu, diglicynianu czy taurynianu magnezu, w dawkach od 300 do 600 mg dziennie.

Lady Percy powinna wreszcie poić króla Henryka naparami.

Uwaga: istnieje wiele rodzajów naparów na sen. Ważne jest więc, by stosować zamiennie różne napary. Unikniesz przyzwyczajenia organizmu i zróżnicujesz smaki, stosując klasyczny rumianek i banalną lipę na przemian z pozłotkiem kalifornijskim, walerianą (bardzo silna!) i passiflorą.

Na sen: dobre piwo chmielowe

Dobre piwo pełne chmielu – rośliny, według mojej wiedzy, po opium chyba najbardziej nasennej, także jest bardzo skuteczne, pod warunkiem, że nie masz problemów z wagą, bo po piwie również się tyje.

Być może, w swoim wieku Henryk cierpi na problemy z prostatą. W takim przypadku, warto ograniczyć picie na noc, aby uniknąć nocnego wstawania do toalety. Lady Percy z pewnością wie o tym lepiej ode mnie.

A co również ważne: większość opisanych tu preparatów roślinnych można także podać w postaci proszku lub w kapsułce żelowej.

Rozwiązać przyczynę

Oczywiście, te zaawansowane sposoby mogłyby się okazać niewystarczające, gdyż król Henryk wydaje się naprawdę zestresowany i trudno się temu dziwić.

Często zastanawiałem się, jak można zasnąć wieczorem, wiedząc, że następnego dnia trzeba będzie zerwać się skoro świt, założyć zbroję, wsiąść na konia i rzucić się w wir bitwy.

Wyobraź to sobie: deszcz strzał, najeżonych kopii, kule armatnie urywają wokół Ciebie ręce i głowy, uderzenia topora otwierają brzuchy i klatki piersiowe.

Stawienie temu czoła wydaje mi się o wiele gorsze niż najgorsze nawet współczesne lęki związane z pracą, ze znoszeniem najgorszych nawet kolegów lub najbardziej gburowatych szefów tyranów.

Moja rada dla króla Henryka: przemyśleć swoje cele. Zmienić całe życie lub chociaż zawód.

Co zrobić, kiedy jest się niezastąpionym?

Zmiana zawodu wydaje się rozwiązaniem utopijnym, kiedy jesteśmy niezastąpieni w miejscu, w którym przebywamy.

Ale porównujmy dalej naszą sytuację do życia króla Henryka IV (nawet jeśli będzie się to wydawało brakiem skromności).

Jasne, że ktoś musi odpowiadać za ratowania ojczyzny. Ale takich osób bywa więcej. Można by rozważyć swego rodzaju „przechodnie królowanie”. W przeszłości nigdy nie brakowało kandydatów do tronu. Często natomiast miały miejsce wojny o sukcesję, co świadczyło o tym, że stanowisko to przyciągało wielu kandydatów.

Nikt nie żąda od niego poświęcenia własnego zdrowia i…

Miałem o tym nie pisać, aby nie zniszczyć królewskiego wizerunku, ale lady Percy jest w tym względzie stanowcza: brak snu powoduje u Henryka IV utratę witalności. Kłopoty z usypianiem powodują u niego nie tylko utratę dobrego humoru. Wygląda na to, że stracił on także swój małżeński wigor:

„Skąd utrata blasku Twojego lica? Kto sprawił, że moje skarby: Twoją młodość, Twoje zdrowie i moje prawa małżonki oddałeś na pożarcie smutkom i czarnej melancholii?” – niepokoi się lady Percy.

Myślę, że mówi tu ona coś bardzo ważnego: kiedy nie możemy spać, cierpimy sami, ale przede wszystkim zadajemy cierpienie naszym bliskim. Żona (lub mąż) to pierwsza osoba, to odczuwa. Następnie dzieci, koledzy, przyjaciele.

Jest to więc poważny problem, który trzeba leczyć. W moim artykule nie poruszyłem przypadków chorobliwej bezsenności (bezsenności wywoływanej problemami zdrowotnymi). Opisałem mniej poważny przypadek, a przynajmniej łatwiejszy do poradzenia sobie z nim, ale o wiele częstszy, zwłaszcza w naszych czasach, gdzie sami narażamy się na miażdżący stres i nieosiągalne wyzwania.

Dobry sen wymaga zastosowania metod (relaksacja, olejki i rośliny, o których wspomniałem). Ale najważniejsze to być w zgodzie z samym sobą, innymi słowy – dokonywać wyborów życiowych przywracających spokój ducha.

Nie zawsze to jest łatwe. Zmiana jest często nawet bolesna. Trzeba przeżyć „żałobę” za pewnymi sprawami, na których nam zależy (w przypadku Henryka – za wojną). Ale mamy tylko jedno życie – trzeba o tym pamiętać. A nie ma nic gorszego, niż zdać sobie sprawę, zbyt późno, że pomyliliśmy się co do bitwy, że wybraliśmy niewłaściwy cel.

A zatem, jeśli Twoje aktualne wybory życiowe spędzają Ci sen z powiek, przyszedł czas na radykalne działania.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

NOWOŚĆ. Tajemnice bycia młodym do późnej starości: niesamowity jest obecny postęp w dziedzinie medycyny przeciwstarzeniowej (Anti-Aging)! Teraz możesz korzystać z tych osiągnięć, stosując się do porad dra Thierry’ego Hertoghe’a, założyciela Światowego Stowarzyszenia Medycyny Anti-Aging. Przejdź tutaj.

Twoja naturalna apteka: Odkryj na nowo zapomnianą moc roślin leczniczych. Sporządź skuteczne mieszanki olejków, napary, nalewki, okłady i maści. Tajniki ziołolecznictwa poznasz, przechodząc tutaj.

Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.

Zapobieganie chorobom: Już od 13 lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od 6 lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statyn) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Poznaj i Ty miesięcznik o naturalnych metodach ochrony zdrowia, który służy Czytelnikom w Europie już od kilkunastu lat. W 100% wiarygodny, wolny od jakichkolwiek nacisków lub wpływów.

 

---

Źródła:

1) Henri IV, William Shakespeare

---

Komentarze

Henryk Molenda 2017-02-23 05:58
Czy jest możliwość otrzymywania pisma w wersji papierowej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Mistrz jogi, przed którym drży przemysł kosmetyczny

Nie mówi się o nim w kanałach telewizji publicznej, która jest przesiąknięta reklamami produktów masowej konsumpcji... czytaj więcej

Białko utrzymujące młodość

Kolagen jest bardzo cennym białkiem. Nadaje wytrzymałość i elastyczność skórze, kościom, mięśniom, chrząstce stawowej... czytaj więcej

Nowość: zasiłek na Coca-Colę

Od czasu kryzysu gospodarczego w 2008 r. liczba Amerykanów pobierających zasiłki na kupno żywności wzrosła z 28 milionów do... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
  • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
  • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
  • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
  • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
  • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.