×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Wszystko, co należy wiedzieć o lekach przeciwcholesterolowych

Opublikowano dnia: 2016-05-31

Jeśli byłeś ostatnio u lekarza, aby porozmawiać z nim o stanie Twojego serca lub poziomie cholesterolu, prawdopodobnie opuściłeś gabinet z:

 • poczuciem winy wywołanym zbyt wysokim poziomem cholesterolu,
 • receptą na leki obniżające poziom cholesterolu we krwi zwane statynami (należą do nich Tulip, Atoris, Atrox, Sortis itd.).

Nie jesteś odosobniony. Wiele Polaków i Europejczyków znajduje się w takiej samej sytuacji.

Jest tylko jedno „ale” – nikt Ci nie wytłumaczył, czym dokładnie są „statyny”. W kwestii poziomu cholesterolu we krwi nie zdziw się, jeśli odniesiesz wrażenie, że nic nie rozumiesz.                                               

Nic nie dzieje się przez przypadek.

******************************************

Aż w 80% Twój stan zdrowia zależy od...

sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz

90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W trzech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia. Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

******************************************

Cholesterolowy obłęd

Znany kardiolog i badacz z francuskiego Krajowego Centrum Badań Naukowych, Michel de Lorgeril, otwarcie mówi o „cholesterolowym obłędzie” – ogólnej dezinformacji zainicjowanej przez przemysł medyczny i farmaceutyczny szerzący wyssaną z palca historię...

...Zupełnie jak matki opowiadające swoim dzieciom niestworzone bajki, żeby tylko je czymś zająć, gdy muszą przyjąć gorzkie lekarstwo. Z tą różnicą, że miliony osób uwierzyły w tę historię i do tej pory kurczowo się jej trzymają, a lekarstwa, które się im wciska, nie leczą!

Początki zamieszania

W małym miasteczku o nazwie Framingham położonym niedaleko Harvardu w 1948 r. podjęto długoterminowe i trwające po dziś dzień badania na temat czynników podwyższających ryzyko występowania chorób układu krążenia. Między 1957 a 1971 r. badania te dowiodły czegoś, co nigdy nie zostało poddane dyskusji ani podważone, a dokładniej mówiąc, znaczenia nadciśnienia tętniczego dla zagrożenia wystąpienia udaru mózgu i zawału mięśnia sercowego.

W 1974 r. badania te pozwoliły ustalić, że cukrzyca jest jednym z czynników zwiększających to ryzyko.

W 1977 r. do grupy czynników włączono cholesterol. Jednak badania zwróciły również uwagę na ochronne działanie podwyższonego poziomu cholesterolu HDL (lipoproteiny wysokiej gęstości) – szczegół, o którym świat na długi czas zupełnie zapomniał…

Przemysł farmaceutyczny, a wraz z nim instytucje odpowiedzialne za system opieki zdrowotnej, utrzymują, że:

 • miażdżyca wynika z nagromadzenia cholesterolu w ścianach tętnic,
 • należy mierzyć ogólny poziom cholesterolu we krwi
 • i obniżać go, kiedy jest podwyższony.

Trzy zwodnicze stwierdzenia, które pozwoliły na sprzedaż najbardziej opłacalnych leków w historii, czyli statyn.

Jedna liczba wystarczy, żeby podsumować sytuację. Lek przeciwcholesterolowy Tahora od czasu wejścia na rynek w 1997 roku przyniósł zysk równy 130 miliardom dolarów (czyż to nie ogromna suma?!). To naprawdę daje do myślenia, czyż nie?

Do czego prowadzi obniżanie poziomu cholesterolu?

Cholesterol przedstawia się jako wroga numer jeden tak, jakby naturalnie występujące w naszym ciele lipidy znajdowały się tam tylko po to, żeby nam szkodzić.

Jak przypomina dr Curtay, w rzeczywistości każdego dnia spożywamy pomiędzy 250 a 300 mg cholesterolu, a nasze komórki produkują codziennie dodatkowy gram tego składnika.

Pojawia się więc pytanie: dlaczego? Odpowiedź na nie ukazuje nam zupełnie nowe oblicze cholesterolu.

Organizm człowieka składa się z 100 tysięcy miliardów komórek, z których każda jest otoczona błoną złożoną z lipidów. Cholesterol to jeden z niezbędnych elementów składowych błony komórkowej i odgrywa kluczową rolę w:

 • utrzymywaniu równowagi błony,
 • przepuszczalności błony. Im sztywniejsza błona komórkowa, w tym większym stopniu będzie blokować aktywność białek, które otaczają ją jak małe anteny. Działają one jako przekaźniki i receptory. Te ostatnie pozwalają na przepływ substancji odżywczych do wewnątrz i na zewnątrz komórki oraz pozwalają komórkom i narządom na wymianę informacji;
 • tratwach lipidowych, które służą do zakotwiczenia białek przytwierdzonych do błony komórkowej. Receptor insuliny na przykład musi być zakotwiczony w tratwie lipidowej, aby stać się aktywny.

Stąd też obniżanie poziomu cholesterolu może zmienić wydajność większości funkcji błon komórkowych, niezależnie od tego, czy chodzi o transportowanie substancji odżywczych, czy o komunikację z narządami.

Jakie zagrożenia wiążą się z obniżeniem aktywności receptorów neuroprzekaźników w mózgu, które pozwalają nam być uważnymi i zapamiętywać rzeczy? Zdolność zapamiętywania maleje. Właśnie takie objawy odnotowuje się u osób przyjmujących statyny.

W podobny sposób maleje liczba receptorów insuliny zdolnych do prawidłowego funkcjonowania, co sprzyja nietolerancji glukozy, stanom przedcukrzycowym, a następnie także samej cukrzycy.

 

Z tego względu niedawno przeprowadzane badania wykazują, że statyny podnoszą ryzyko wystąpienia cukrzycy, która już sama w sobie jest czynnikiem podwyższającym zagrożenie chorobami układu krążenia, a także niedoborem odporności, przyspieszonym starzeniem, a nawet nowotworami!

To jeszcze nie wszystko. Cholesterol przekształcony w cząsteczki ma ogromne znaczenie:

 • Jest niezbędny do wytwarzania witaminy D

To właśnie z cholesterolu organizm produkuje prekursor witaminy D, którego aktywacja następuje pod wpływem promieni słonecznych. Obecnie w oparciu o niezliczone badania wiadomo, że brak witaminy D jest czynnikiem podwyższającym ryzyko wystąpienia stanów zapalnych, zawału, cukrzycy, alergii, raka (zwłaszcza piersi, prostaty i jelita grubego), stwardnienia rozsianego, skracanie się telomerów (fragmentu chromosomów związanych z długowiecznością i zapobieganiem chorobom zwyrodnieniowym) i znacznie zwiększonej śmiertelności w wyniku innych przyczyn.

 • Cholesterol jest niezbędny dla koenzymu Q10

Nie z czego innego, ale właśnie z cholesterolu organizm wytwarza koenzym Q10 służący do transportowania elektronów w mitochondriach, małych fabrykach energii, w celu wytworzenia siły napędowej wszystkich czynności życiowych, czyli adenozynotrifosforanu (ATP). Koenzym Q10 ma również silne działanie przeciwutleniające. Spadek jego poziomu stanowi jeden z czynników skracających długość życia, a badania pokazują, że statyny w znacznym stopniu przyczyniają się do jego obniżenia.

 • Cholesterol jest niezbędny dla DHEA (dehydroepiandrosteronu), który, jak dowiódł prof. Etienne-Emile Beaulieu, jest hormonem przeciwdziałającym starzeniu.

Czy warto zatem obniżać poziom cholesterolu za wszelką cenę?

Zawał mięśnia sercowego, udar mózgu: cholesterol jako wróg publiczny numer jeden

„Podwyższony poziom cholesterolu jest czynnikiem zagrożenia chorobami układu krążenia” – z pewnością dobrze znasz to stwierdzenie, a agitacja jest tak intensywna, że nikt nie może Cię winić, jeśli w nie szczerze wierzysz.

To prawda, że cholesterol występuje w blaszkach miażdżycowych, czyli złogach znajdujących się w wewnętrznych ściankach tętnic, jednak nie odpowiada on za więcej niż 10% ich składu!

Zawierają one przede wszystkim mnóstwo włókien i fibroblastów, białych krwinek, tkankę mięśniową gładką, płytki krwi, fibryny, wapń i żelazo o silnym działaniu prozapalnym i proutelniającym… To wszystko wskazuje na reakcję zapalną z udziałem płytek krwi, które są aktywowane przez proces zapalny.

O wiele większe znaczenie w zapobieganiu zawałom serca i udarom mózgu niż obniżanie poziomu cholesterolu ma kontrolowanie nadciśnienia i nadczynności płytek krwi.

A gdyby cholesterol chronił przed nowotworami?

Pojawia się jeszcze inna kwestia. Podczas wielu badań zaobserwowano spadek zagrożenia nowotworami u osób, które miały podwyższony poziom cholesterolu. 

Bardzo szeroko zakrojone badanie Me-Can przeprowadzone na 289 273 mężczyznach i 288 057 kobietach z Norwegii, Szwecji i Austrii, pozwoliło bardzo wyraźnie stwierdzić:

 • u mężczyzn mających kwantyl najwyższego poziomu cholesterolu – zmniejszenie występowania raka wątroby i dróg żółciowych o 86%, raka trzustki o 48%, raka skóry (wyłączając czerniaka) o 33% oraz białaczki i chłoniaków o 32%.
 • u kobiet mających kwantyl najwyższego poziomu cholesterolu – zmniejszenie występowania wszystkich rodzajów raka o 14%, raka pęcherzyka żółciowego o 77%, piersi o 33%, czerniaka o 39% oraz białaczki i chłoniaków o 39%.

Powyższe dane nabierają jeszcze większego znaczenia, biorąc pod uwagę, że zespół z Francuskiego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych (INSERM) odkrył niedawno cząsteczkę pochodną od cholesterolu o nazwie dendrogenina A (DDA), posiadającą właściwości przeciwnowotworowe.

W trakcie trwania prac, które zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Communications, naukowcy dowiedli, że DDA ma hamujący wpływ na raka zarówno w przypadku komórek rakowych wytworzonych w warunkach laboratoryjnych, jak i w guzach wszczepionych myszom. Odkryli także, że DDA występuje w zdrowych komórkach, podczas gdy nie odnotowano jej obecności w komórkach guzów.

Jeśli odkrycie to zostanie potwierdzone, zaświadczy ono o niewinności cholesterolu. Jednak potrzeba o wiele więcej wysiłku, aby sprzedawcy z przemysłu farmaceutycznego zaczęli się bać.

Silna broń ochronna

Sprzedawcy stają przed podwójnym problemem: cholesterol nie jest głównym winowajcą tak, jak to przedstawiali, a do tego patenty na większość statyn już wygasły. W związku z tym osoby odpowiedzialne za największe firmy farmaceutyczne znalazły nowe rozwiązanie, aby dobić targu stulecia.

Chodzi o nową generację leków przeciwcholesterolowych. Nazywa się je anty-PCSK9 i są to przeciwciała monoklonalne o znacznie większej sile działania niż statyny – są zdolne obniżyć poziom cholesterolu o połowę!

W kwestii ceny, leki anty-PCSK9 to ciężka artyleria – producenci lekarstw są nimi szczególnie zainteresowani, ponieważ są one wielokrotnie droższe.

Niestety, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą one również znacznie bardziej niebezpieczne. Pierwsze przeciwciała monoklonalne wypuszczone na rynek takie jak anty-TNF-alfa czy trastuzumab (herceptyna) mogą wywoływać ciężkie efekty uboczne. Efalizumab (Raptiva) wykorzystywany w leczeniu łuszczycy sprzyjał powstawaniu infekcji, a w tym encefalopatii. Ostatecznie został wycofany ze sprzedaży.

Jednak wygląda na to, że nikt się tym nie przejmuje.

Niedawno władze amerykańskie wyraziły zgodę na wypuszczenie na rynek pierwszego leku anty-PCSK9 firmy Sanofi, a władze europejskie pozytywnie ustosunkowały się do tego leku. W związku z tym firmom farmaceutycznym przyznano ponad 4,5 miliardów euro rocznie…

Moje zdanie jest następujące: prędzej czy później ponownie usłyszysz od kogoś utarty już frazes o potrzebie obniżania poziomu cholesterolu we krwi. Nie ma więc na co czekać. Dziel się informacjami z tego newslettera z osobami z Twojego otoczenia.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

NOWOŚĆ. Tajemnice bycia młodym do późnej starości: niesamowity jest obecny postęp w dziedzinie medycyny przeciwstarzeniowej (Anti-Aging)! Teraz możesz korzystać z tych osiągnięć, stosując się do porad dra Thierry’ego Hertoghe’a, założyciela Światowego Stowarzyszenia Medycyny Anti-Aging. Przejdź tutaj.

Twoja naturalna apteka: Odkryj na nowo zapomnianą moc roślin leczniczych. Sporządź skuteczne mieszanki olejków, napary, nalewki, okłady i maści. Tajniki ziołolecznictwa poznasz, przechodząc tutaj.

Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.

Zapobieganie chorobom: Już od 13 lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od 6 lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statyn) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Poznaj i Ty miesięcznik o naturalnych metodach ochrony zdrowia, który służy Czytelnikom w Europie już od kilkunastu lat. W 100% wiarygodny, wolny od jakichkolwiek nacisków lub wpływów.

******************************************

Zapraszam do śledzenia Poczty Zdrowia na Twitterze: http://twitter.com/PocztaZdrowia i na Facebooku: www.facebook.com/PocztaZdrowia

******************************************

Komentarze

janusz 2016-06-01 13:03
Nie 100 tys miliardów, tylko 80-100 miliardów. To i tak bardzo duża liczba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Błąd, który może uczynić Cię otyłym i nieszczęśliwym

Zażywający mniej niż siedem godzin snu dziennie (dokładnie sześć godzin i pięćdziesiąt osiem minut) Francuzi królują w zestawieniach... czytaj więcej

Odrzucony…

Instynkt stadny powoduje, że pożądamy towarzystwa i uznania bliskich nam osób. Zdaniem czasopisma Psychology Today: Poczucie... czytaj więcej

Mój ogródek warzywny

Ogródek warzywny jest już dla mnie i pożyteczny, i cudowny. Jednak gdy dopiero zaczyna wkraczać się w tę przygodę, gdy nie ma... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.