×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

 • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
 • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
 • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

„Zakrapiany” wieczór i paracetamol – mieszanka potencjalnie śmiertelnie niebezpieczna

Opublikowano dnia: 2014-12-30

*********************

Uwaga! Już tylko do sylwestra Specjalna Oferta Powitalna dla nowych Czytelników miesięcznika Rośliny i Zdrowie. Sprawdź teraz

*********************

Wiele osób ma zwyczaj przyjmowania po „zakrapianym” spotkaniu kilku tabletek paracetamolu po to, aby następnego dnia uniknąć nieprzyjemnych tego konsekwencji.

Jednak jest to poważny błąd. Taka mieszanka może okazać się śmiertelna!

Paracetamol jest metabolizowany w wątrobie przez cytochrom CYP2E1, czyli tą samą drogą, jaką trawiony jest alkohol. Cytochrom dezaktywuje cząsteczki paracetamolu dzięki silnemu przeciwutleniaczowi produkowanemu przez organizm – glutationowi.

Jednak gdy zapasy glutationu się wyczerpią, paracetamol uszkadza błony komórkowe, przez co zaczynają one obumierać.

Jeśli taka sytuacja regularnie się powtarza, może dojść do nagłego, szybkiego pogorszenia się funkcjonowania wątroby, co lekarze nazywają ostrą niewydolnością tego organu. Bez natychmiastowego przeszczepu wątroby takie przypadki kończą się śmiercią. Zwiększone ryzyko występuje wtedy, gdy pacjent cierpi również na takie choroby jak marskość wątroby, zapalenie wątroby typu B lub gdy jest zarażony wirusem HIV.

Leki zawierające paracetamol to na przykład: Panadol, Apap, Efferalgan oraz leki przeciw przeziębieniu i grypie takie jak Fervex, Gripex czy Tabcin.

Efekty widoczne na oddziałach pogotowia

Lekarze niedawno dowiedli, że w grupie 41 przypadków ostrej niewydolności wątroby spowodowanych przedawkowaniem paracetamolu (przyjęcie więcej niż 6 g dziennie), 92% stanowiły osoby nadużywające alkoholu1.

Badanie obserwacyjne przeprowadzone w Wielkiej Brytanii w klinice przeszczepów wątroby wykazało, że 66% pacjentów zostało do niej przyjętych w związku z przedawkowaniem paracetamolu. Dla porównania: pozostałe 44% pacjentów charakteryzowało się bardziej zaawansowanym wiekiem i większym spożyciem alkoholu.

Co roku w Stanach Zjednoczonych w wyniku przedawkowania paracetamolu na pogotowie zgłasza się 55–80 tysięcy osób, z których, jak podaje Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (Centers for Disease Control and Prevention), aż 500 to przypadki śmiertelne!2.

Od 2013 roku marka Tylenol – główna marka produkująca paracetamol w Stanach Zjednoczonych – jest prawnie zobowiązana do naklejania na opakowaniach czerwonej etykiety, aby ostrzec przez potencjalnie śmiertelnymi skutkami stosowania tego leku. (Z drugiej strony paracetamol jest dostępny bez recepty. Ciekawe, czy w przypadku leku pochodzenia naturalnego władze zachowałyby się podobnie…).

Paracetamol w supermarketach

Polska – jak podaje Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych – zajmuje (tuż za Francją) drugie miejsce w Europie pod względem liczby opakowań leków przypadających na jednego mieszkańca!

We Francji, podobnie jak i w Polsce, paracetamol „schodzi” jak świeże bułeczki.

Niewystarczająca liczba lekarzy i cięcia w dofinansowaniu opieki zdrowotnej skłaniają coraz więcej osób do samodzielnego leczenia w domu, co znajduje odzwierciedlenie w gwałtownym wzroście liczby nierefundowanych leków.

Paracetamol to najczęściej sprzedawany lek. Mierząc w opakowaniach – odpowiada on za połowę wszystkich sprzedawanych leków. Jakby tego było mało, jest już dostępny nawet w supermarketach.

Problem polega na tym, że każde opakowanie zawiera śmiertelną dawkę tego leku i każda osoba w prosty sposób może przedawkować, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Ryzyko jest naprawdę duże tym bardziej, że wiele stron internetowych poświęconych zdrowiu zaleca stosowanie końskich dawek paracetamolu. Na francuskiej stronie Euréka Santé, na której porad medycznych szukają tysiące osób, czytamy:

Bez konsultacji z lekarzem osobom dorosłym zaleca się przyjmowanie 1 g leku trzy razy dziennie lub maksymalnie 3 g w różnych dawkach na dzień. Większe dawki paracetamolu mogą okazać się toksyczne dla wątroby i w rezultacie wywołać jej ostre zapalenie.

Innymi słowy problemy pojawiają się przy dawce większej niż 4 g dziennie. Wystarczy więc przyjąć o jedną tabletkę za dużo względem porad ze strony Euréka Santé, aby narazić się na wyjątkowe niebezpieczeństwo (więcej szczegółów poniżej).

Naturalne środki na kaca

A przecież paracetamol nie jest jedynym antidotum na "syndrom dnia następnego".

Pierwszym naturalnym sposobem na kaca jest unikanie nadmiernego spożycia alkoholu. Jednak jest to wiedza powszechna i nie potrzeba moich porad, żeby ją znać.

******************************************

Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.

******************************************

Poniżej znajdziesz więc kilka prostych i praktycznych wskazówek:

 • Unikaj mieszania różnych rodzajów alkoholu i sięgaj raczej po białe trunki (gin, wódkę), unikając tych o ciemniejszym zabarwieniu. Zostało udowodnione, że białe alkohole zatruwają organizm w mniejszym stopniu3.
 • Nieprzyjemne przypadłości pojawiające się po spożyciu dużej ilości alkoholu (problemy ze snem, ból głowy, brak energii) są spowodowane odwodnieniem. Picie alkoholu sztucznie wprowadza organizm w stan odwodnienia i w związku z tym najlepszym sposobem na zapobiegnięcie temu stanowi jest picie dużych ilości wody przed, po i w trakcie zabawy. W czasie zakrapianych wieczorów warto też wystrzegać się pokarmów i napojów o działaniu moczopędnym (na przykład szparagów).
 • Nie zapominaj też, że spotkania towarzyskie czy rodzinne nie polegają tylko i wyłącznie na jedzeniu i spędzaniu czasu przy stole. Między kolejnymi daniami warto zorganizować gry i zabawy, wstać, aby wznieść toast, rozprostować nogi, potańczyć. Ruch pomoże zmniejszyć nieprzyjemne skutki nadmiaru jedzenia i alkoholu.

Co dalej?

Jeśli mimo wszystko dopadnie Cię „syndrom dnia następnego”:

 • Pij dużo wody pod różnymi postaciami (herbat ziołowych, zup, bulionów).
 • Herbata ziołowa przygotowana z cytryny i rozmarynu ma szczególnie zbawienny wpływ. Cytryna jest skuteczna przy walce z nudnościami, rozmaryn stanowi naturalny środek oczyszczający, który pobudza wątrobę i wspomaga procesy trawienne. Do herbaty możesz również dodać starty imbir, jeśli masz go pod ręką. Imbir to jeden z najskuteczniejszych środków przeciwko nudnościom.
 • Jeśli lubisz olejki eteryczne, zmieszaj jedną kroplę esencji cytrynowej z jedną kroplą miętowego olejku eterycznego, jedną kroplą olejku eterycznego z estragonu i jedną kroplą rumiankowego olejku eterycznego. Mieszankę połącz z łyżeczką miodu i całość przyjmuj trzy razy na dzień.
 • Jeśli odczuwasz ból głowy, nie zapominaj o zbawiennym działaniu olejku eterycznego z mięty pieprzowej i olejku golteriowego. Nałóż po kropli każdego z olejków na obu skroniach i delikatnie wmasuj. Uważaj, aby płyn nie dostał się do oczu.

Dzień wolny wykorzystaj na spędzanie czasu na świeżym powietrzu i spacery.

Na koniec chciałbym zaznaczyć, że wypicie szklanki oleju przed spożywaniem alkoholu, co zalecali moi koledzy za czasów liceum, nie jest w żadnym stopniu skuteczne.

Szczęśliwego Nowego Roku!
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

*********************

Aż w 80% Twój stan zdrowia zależy od...

sposobu Twojego odżywania, tego, jak sypiasz, poziomu Twojego stresu oraz od stanu środowiska, w którym żyjesz

90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma wpływ na powstawanie nowotworów, cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Jak w naturalny sposób skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W trzech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia. Aby zyskać więcej informacji, kliknij tutaj.

*********************

Źródła:

1) Paracétamol et alcool : un cocktail à éviter. http://www.eurekasante.fr/actualites/actualites-medicament/50140-paracetamol-alcool-hepatite.html

2) Tylenol’s unusual new warning after deaths; http://www.mercurynews.com/business/ci_23974801/tylenol-warn-users-potentially-fatal-overdose-risk

3) Rohsenow DJ, Howland J, Arnedt JT, Almeida AB, Greece J, Minsky S, Kempler CS, Sales S. Intoxication with bourbon versus vodka: effects on hangover, sleep, and next-day neurocognitive performance in young adults. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20028364 Alcohol Clin Exp Res. 2010 Mar 1;34(3):509-18. Epub 2009 Dec 17. PubMed PMID: 20028364.

Komentarze

Marzena Sowińska 2015-01-03 10:51
Witam. Tak, między innymi alkohol odwadnia organizm, dlatego na kacu jest podwyższone ciśnienie i inne różne niepokojące dolegliwości, jednym słowem złe samopoczucie. Paracetamol oprócz niewydolności wątroby, co słusznie napisał autor, niszczy komórki tkanek miękkich , należy tu zwrócić szczególną uwagę na komórki mózgowe, co może doprowadzić do Alzheimera , na co kiedyś zwrócili uwagę naukowcy po szeregu badań. No cóż, leczenie nie jest leczeniem , to biznes. Nie potrzeba brać środków farmakologicznych żeby uśmierzyć ból, ale zlikwidować przyczynę bólu. Pozdrawiam.
Henryk 2015-01-10 15:53
I na dokładkę: Paracetamol może zabić; w nowym ostrzeżeniu przyznano, że popularny lek przeciwbólowy powoduje uszkodzenie wątroby i śmierć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Ta witamina zmniejsza ryzyko zgonu aż o 77%

Moi czytelnicy wiedzą, że witamina D jest niezbędna dla kości: niedobór jej prowadzi do krzywicy, czyli zaburzenia związanego z... czytaj więcej

Powstrzymać fałszywe pogłoski na temat raka

Wielkie światowe media publikują obecnie artykuły mające na celu uciszenie fake newsów, czyli „fałszywych pogłosek” krążących... czytaj więcej

Odchudzanie – misja niemożliwa?

Dzisiejszy newsletter został zredagowany przez Erica Müllera, dziennikarza naukowego, eksperta w dziedzinie roślin i dietetyki. Życzę Ci... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
 • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
 • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
 • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
 • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
 • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.