×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

  • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
  • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
  • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Ziemia coraz bardziej zielona: dobra wiadomość na koniec dnia

Opublikowano dnia: 2020-08-21

Ziemia coraz bardziej zielona

Jeśli chodzi o komunikaty dotyczące środowiska naturalnego, czasami wieści są katastrofalne. Masowe zagrożenie dla obecnie żyjących gatunków: jesteśmy w trakcie "masowego wymierania" gatunków, począwszy od owadów!

Czy jest światełko w tunelu?

Ponieważ we wszystkich gazetach mnóstwo teraz przygnębiających wiadomości, postanowiłem w ten tydzień podjąć próbę i przekazać chociaż jedną dobrą wiadomość dotyczącą środowiska naturalnego.

Nie było łatwo, ale znalazłem jedną wiadomość naprawdę radosną!

Jak wiemy, prasa częściej informuje o katastrofach. Zgodnie z powiedzeniem, że jedno upadające drzewo robi więcej hałasu niż las, który rośnie.

Dlatego byłem mile zaskoczony, że udało mi się trafić na dobrą, nawet bardzo dobrą wiadomość. Niedawno opublikowano wyniki badania naukowego, które pokazuje, że Ziemia jest coraz bardziej zielona [1].

Ziemia coraz bardziej się zazielenia!

Chodzi o bardzo rzetelnie przeprowadzone badanie z wykorzystaniem zdjęć satelitarnych NASA z dwóch dekad. Zdjęcia każdego metra kwadratowego Ziemi robiono każdego dnia, do 4 razy dziennie!

Ku ogólnemu zdziwieniu, badacze analizujący zdjęcia stwierdzili, że wbrew wszelkim przewidywaniom obszary zielone powiększają się prawie na całym świecie. A przecież wciąż utrzymywany jest pogląd, że się zmniejszają.

Nikt o tym nie poinformował w mediach głównego nurtu. Tymczasem mamy obecnie dowody na to, że w skali całej planety pustynie przestały się powiększać.

Masowe wylesianie niektórych obszarów (Amazonii, Indonezji) jest obecnie z nadwyżką kompensowane przez programy ponownego zalesiania oraz wprowadzenie upraw na dawnych obszarach pustynnych. Dzięki temu powstają wielkie obszary zieleni.

Ruch ten jest prowadzony przez Chiny i Indie, kraje najbardziej zaludnione.

Obserwacje satelitarne tych krajów nie pozostawiają wątpliwości: obszary pokryte roślinnością szybko się powiększają.

111terre1_4d6cb39c1d93247c964c70921b96c657.jpg

Mapa ta nie pokazuje obszarów pokrytych roślinnością (dlatego nie widzimy tu lasów Amazonii), ale obszary, które są w trakcie zmian. Strefy oznaczone kolorem zielonym to strefy z powiększającymi się obszarami roślinności, a kolorem brązowym te, w których obszary zielone się zmniejszają.

Ziemia zazieleniła się na obszarze równym Amazonii

Na całym świecie, od roku 2000 zyskaliśmy obszary zielone o powierzchni równej powierzchni Amazonii.

Obecnie 33% terenów zielonych na świecie powiększa się, a zmniejsza się tylko 5%.

Przykładowo, powiększają się obszary porośnięte roślinnością w Chinach, Indiach, Kanadzie, Unii Europejskiej, Rosji, Australii, Meksyku, Argentynie, Brazylii, Kongo, Indonezji i wielu innych krajach.

*******

 

90% nowotworów bezpośrednio wiąże się z trybem życia: nieodpowiednim odżywianiem, paleniem tytoniu, brakiem ruchu i zanieczyszczeniem środowiska!

Nieodpowiednia dieta ma również wpływ na powstawanie cukrzycy typu 2, osteoporozy, chorób serca czy nawet zwyrodnieniowego zapalenia stawów (artroza)!

Jak odpowiednią dietą i innymi naturalnymi sposobami skutecznie walczyć z chorobami wynikającymi ze złego stylu życia - przeczytasz w Kronikach Poczty Zdrowia

W czterech tomach zebrano najważniejsze artykuły Jeana-Marca Dupuis, publikowane w newsletterze Poczta Zdrowia.

Aby zyskać więcej informacji, wejdź na tę stronę.

 

*******

Zjawisko, które zaczęło się co najmniej 30 lat temu

Zjawisko powiększania się obszarów roślinnych zaobserwował już w latach 90. ubiegłego wieku Ranga Myneni, specjalista z Uniwersytetu Bostońskiego (USA), wraz ze swoimi zespołami badawczymi.

Wtedy jeszcze nie wiedziano czy to efekt działalności człowieka.

Ćwierć wieku później znamy odpowiedź. Uświadomienie sobie przez człowieka problemów środowiska naturalnego jest realną przyczyną "zazielenienia się" planety. Na całym świecie powstały programy na rzecz ochrony lasów i ponownego zalesiania, a także programy nawadniania i uprawiania obszarów pustynnych, pozwalające tworzyć nowy, korzystny klimat.

Tereny zielone, w tym obszary rolnicze, wydzielają dużo wilgoci, a ta tworzy chmury, które następnie opadają w formie deszczu zasilającego roślinność. I tak dalej.

Uwaga: więcej obszarów zielonych nie rekompensuje destrukcji unikalnych ekosystemów

Oczywiście fakt, iż Ziemia w ujęciu globalnym jest bardziej zielona, nie umniejsza problemów wynikających z niszczenia lasów tropikalnych i pierwotnych. Te lasy stanowią unikalne i niezastąpione ekosystemy. Jeśli zostaną zniszczone, ich bioróżnorodności nie da się przywrócić.

Inaczej mówiąc, nawet jeśli powiększa się powierzchnia lasów w Belgii, Rosji czy Chinach, nie daje to żadnych lub prawie żadnych nowych gatunków roślin i zwierząt. Wręcz przeciwnie, te powiększające się powierzchnie to bardzo często plantacje gatunków pospolitych (jodły, eukaliptusy, brzozy, itp.) lub obszary rolnicze.

Poza tym, niektóre regiony pustynne zazieleniły się w wyniku wykorzystania zasobów słodkich wód gruntowych, zwłaszcza w Indiach. Ta tendencja może się odwrócić, w razie gdyby zapasy stały się nadmiernie eksploatowane i zaczęły się wyczerpywać.

"Kiedy ludzie dowiadują się, że jest problem, zazwyczaj go rozwiązują."

Tak czy inaczej obszary zielone pochłaniają dwutlenek węgla, produkują tlen i materię organiczną, którą można ponownie wykorzystać do powiększenia tych obszarów. Stabilizują i wzbogacają gleby oraz umożliwiają rozwój grzybów, bakterii i owadów.

Obraz Ziemi, na której przeludnienie mogłoby doprowadzić do szybkiego zmniejszenia się obszarów porośniętych roślinnością, przestał już być aktualny.

Przeciwnie, widzimy, że jeśli człowiek chce, potrafi się zachować jak "ogrodnik" Ziemi. I bardzo dobrze mu idzie, ponieważ potrafi zazielenić pustynie, a tego nie zrobił żaden gatunek zwierząt.

Zdrowia życzę,

Jean Marc Dupuis

PS: Poniżej szczególnie skrajny przypadek "zazieleniania". I prawdę mówiąc przypadek dość niepokojący, ponieważ można się zastanawiać czy jest rozsądny i czy długo przetrwa.

Jest ciekawy, ponieważ pokazuje zarówno ograniczenia badań NASA (te obszary może i są "zielone", ale na pewno nie są "naturalne"), jak również pokazuje, że człowiek jest zdolny do działań zdumiewających.

Już wyjaśniam o co chodzi:

Arabia Saudyjska podjęła się pozornie bezsensownego wyzwania: przekształcenia piaszczystej pustyni w pola lucerny i kukurydzy [2].

Na początku teren wyglądał tak:

222terre2_236e054415cd8073a1ae7c3b698e66a7.jpg

Nawodniono i wzbogacono glebę:

333terre3.jpg

Dziś wygląda tak:

444terre4.jpg

Obecnie produkuje się tu 400 000 ton lucerny rocznie, 300 000 ton kukurydzy i 30 000 ton siana.

555terre5.jpg

"Początkowo myśleliśmy, że zjawisko zazielenienia się tego obszaru wynika z cieplejszego i wilgotniejszego klimatu oraz z użyźniającej roli dwutlenku węgla obecnego w atmosferze" – tłumaczył autor badań NASA nad zazielenianiem się Ziemi.

"Dziś mamy dowody na to, że również człowiek przyczynia się do tego, aby Ziemia była bardziej zielona. Kiedy ludzie dowiadują się, że jest problem, zazwyczaj go rozwiązują."

Oczywiście to nie powód, aby odtrąbić zwycięstwo i popaść w naiwny optymizm. Warto jednak pamiętać, że człowiek może powodować bardzo poważne problemy, ale jednocześnie to właśnie człowiek najlepiej potrafi rozwiązywać złożone problemy.

Wyzwania środowiskowe są niezwykle złożone. Aby je rozwiązać, potrzebna jest niezwykła inteligencja, energia i pomysłowość.

Chcę wierzyć, że jesteśmy w stanie to zrobić. Pod warunkiem, że zakaszemy rękawy i pozbędziemy się pesymizmu rozpaczy, który może doprowadzić do katastrofy, jeśli nic nie zrobimy.

[1] https://www.earthobservatory.nasa.gov/images/144540/china-and-india-lead-the-way-in-greening
[2] https://lesvoyagesetmoi.over-blog.com/2018/03/culture-intensive-dans-le-desert.htm

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Nie trać pieniędzy na syrop z agawy

Syrop z agawy powinien otrzymać główną nagrodę za największy sukces marketingowy przemysłu spożywczego. Ignorowany przez opinię publiczną... czytaj więcej

Supersmakołyki, które Cię odmłodzą (i to za darmo!)

Górale wiedzą, że kiedy ma się ochotę na jagody, nie ma sensu kosztować ich po jednej. Zamiast tego lepiej się zatrzymać, uzbierać... czytaj więcej

Wszystko, co należy wiedzieć o lekach przeciwcholesterolowych

Jeśli byłeś ostatnio u lekarza, aby porozmawiać z nim o stanie Twojego serca lub poziomie cholesterolu, prawdopodobnie opuściłeś... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
  • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
  • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
  • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
  • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
  • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.