×
Dołącz do ponad 100 000 Czytelników
bezpłatnego newslettera Poczty Zdrowia!

Dwa razy w tygodniu będziesz dostawać do swojej skrzynki mailowej porady dotyczące najskuteczniejszych metod naturalnego leczenia chorób i dolegliwości.

A już dziś pobierz bezpłatny raport "Rośliny lecznicze",
w którym znajdziesz informacje:
- jakie rośliny i zioła pomagają w różnych dolegliwościach,
- czym różni się działanie ziół na Twój organizm
od działania leków.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczty Zdrowia, kliknij tutaj.

Poznaj mity żywieniowe. Pobierz bezpłatny raport: "10 największych kłamstw o odżywianiu"!

Sprawdź:

  • czy Twoje śniadanie rzeczywiście da Ci energię na cały dzień?
  • co pomoże Ci kontrolować apetyt i ograniczyć podjadanie?
  • jaki produkt jest najgorszym sładnikiem współczesnych diet?

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Zwalczyć zmarszczki sportem

Opublikowano dnia: 2017-02-28

Botox, liftingi, chirurgia plastyczna osiągnęły szczyt popularności w latach 90. ubiegłego wieku.

Ostatnie badania wykazały, że istnieje zaskakująca, alternatywna, naturalna i bezpłatna terapia, skuteczniejsza niż wszystkie te nieudane metody, by odwrócić proces starzenia się skóry i powstawania zmarszczek.

Ta cudowna alternatywa to sport.

W niedawno opublikowanym badaniu stwierdzono, że osoby, które zaczynają uprawiać sport późno, mogą odwrócić proces powstawania zmarszczek na twarzy, kurzych łapek, wiszących fałd skórnych, i ma to naukowe uzasadnienie.

To najnowsze odkrycie jest na tyle istotne, że ogłoszono je w największym amerykańskim dzienniku, New York Times (1).

Kanadyjscy badacze z Uniwersytetu McMaster w Ontario zaobserwowali, że sport zwalcza zmiany, które z wiekiem zachodzą w powierzchniowych warstwach skóry.

Po ukończeniu 40 lat większość osób doświadcza pogrubienia powierzchniowej warstwy skóry, zwanej stratum corneum. To warstwa, którą najlepiej widać gołym okiem. Ma tendencję do wysychania, łuszczenia się, z czasem robi się coraz gęstsza.

W tym samym czasie, warstwa skóry tuż poniżej, zwana skórą właściwą, staje się natomiast coraz cieńsza, traci elastyczność, co powoduje, że wiotczeje, wyjaśniają eksperci.

To zjawisko występuje nawet u tych osób, których skóra nigdy nie została zniszczona przez słońce.

Nowe odkrycia pokazują jednak, że zjawisko to można zneutralizować, a nawet odwrócić, zarówno u zwierząt, jak i u ludzi.

Badania wykazały, że u osób w wieku powyżej 40 lat, które w sposób umiarkowany lub intensywnie uprawiają sport przynajmniej trzy godziny w tygodniu, warstwa stratum corneum jest cieńsza i gładsza, zaś skóra właściwa jest grubsza i bardziej elastyczna.

Różnica zaczyna być widoczna po trzech miesiącach: „pod mikroskopem skóra ochotników uczestniczących w doświadczeniu wydaje się należeć do dużo młodszej osoby, a jedyne, co robili, to odrobina aktywności fizycznej!” podsumował doktor Mark Tarnopolsky, który badanie nadzorował.

Przyczyny tego zjawiska nie są jasne. Ale badacze podejrzewają, że ma ono związek z miokinami, substancjami wytwarzanymi w mięśniach pod wpływem ich pracy. Stwierdzono bardzo wysoki poziom miokin zwanych IL-15 w skórze osób uprawiających aktywność fizyczną (+50%). Miokiny  te mogłyby być odpowiedzialne za zmiany w strukturze skóry.

Ale z pewnością w grę wchodzą także inne substancje. Zdaniem doktora Tarnopolsky’ego, suplementacja IL-15 w tabletkach lub w postaci zastrzyków w celu pozbycia się zmarszczek ma niewielkie szanse, by osiągnąć taką samą skuteczność co sport.

Jak się zmotywować?

Ależ to jasne, Drogi Czytelniku, Droga Czytelniczko, że nigdy nie wątpiłeś i nigdy nie wątpiłaś w zalety uprawiania sportu! Dobrze wiesz, że sport jest niezbędny do utrzymania linii, zdrowia, dobrego poziomu energii…

Pytanie więc nie brzmi „Czy należy uprawiać sport?”, tylko raczej: „Jak się zmotywować, żeby długoterminowo uprawiać sport?”

Odpowiedź jest prosta: nie wytrzymasz, nikt nie wytrzyma, jeśli uprawianie sportu jest dla Ciebie pewnym ograniczeniem, czymś, do czego się zmuszasz dla zdrowia (lub urody).

Koniecznie trzeba więc wybrać taki sport, który da Ci coś więcej: przyjemność, dreszczyk emocji, przygodę, spotkania, lepsze samopoczucie…

W zależności od tego, ile masz lat, w jakim jesteś stanie, co lubisz, jakie masz ograniczenia, wybierz najodpowiedniejszą dla Ciebie dyscyplinę.

Jeśli o mnie chodzi, cała moja aktywność fizyczna jest związana z moją pasją do przyrody.

Dlatego zawzięcie pracuję w moim ogrodzie warzywnym, pieląc chwasty, przycinając drzewka, przewracając kompost, przewożąc obornik, dbając o kurnik… Wiele chodzę, często niosąc na grzbiecie któreś z moich dzieci albo plecak z wyposażeniem piknikowym lub kempingowym. Lubię kąpać się w rzekach, stawach i w morzu, oglądając ich dno, kiedy tylko mam taką okazję. Uprawiam także alpinizm. Zawsze jeździłem rowerem do szkoły, potem do pracy, i przestałem dopiero niedawno, bo trasa jest zbyt niebezpieczna (szkoda). To wszystko składa się na dużo „sportu” w moim życiu, ale praktycznie nigdy nie robię tego „dla uprawiania sportu”.

Robię to, ponieważ lubię warzywa z mojego własnego ogrodu, lubię czuć świeży wiatr i chłodną wodę na skórze, słyszeć ptaki, obserwować rośliny, podziwiać piękne krajobrazy, iść przed siebie ramię w ramię z przyjaciółmi, słuchając ich, dyskutując, co jest świetnym zajęciem podczas spaceru… Jeżdżę rowerem, ponieważ tak jest prościej, wyprzedzam korki, lubię także wiatr podczas szybkiej jazdy…

Gdybym miał przestać to robić, nie powiem sobie: „Ratunku, to mnie pozbawi aktywności fizycznej!” Powiem raczej: „To straszne, to mnie pozbawi radości, chwil szczęścia!”

Ale prawdą jest również, że za każdym razem, kiedy się ruszam, zmuszam moje mięśnie do wysiłku, rozwijam swoją wytrzymałość – to zwiększa również i przyjemność.

A zatem – każdy musi znaleźć swoją drogę.

Mój brat uwielbia tańczyć (taniec towarzyski), a to jest niezwykle sportowa aktywność. Pracują wszystkie mięśnie, ale on to robi także dlatego, że bardzo lubi tańczyć ze swoją żoną.

Inni lubią prędkość na rowerze, siłę, z jaką koń przeskakuje nad przeszkodami, radość z gry w piłkę, jeszcze inni rywalizację w lekkoatletyce, piękno gimnastyki artystycznej, piruety w łyżwiarstwie figurowym…

Więc nie mówię Ci, żebyś uprawiał sport, to będziesz miał mniej zmarszczek. To naprawdę okropne przedstawiać to w ten sposób.

Mówię: „Podaruj sobie ogromną radość płynącą z uprawiania sportu, który lubisz. Twoje życie stanie się piękniejsze… ale Twoje ciało także”.

A Ty? Uprawiasz sport, ponieważ sprawia Ci to przyjemność? Czy dlatego, że czujesz się do tego zmuszony?

Podziel się ze mną i z Czytelnikami Poczty Zdrowia swoim doświadczeniem uprawiania sportu dla przyjemności pod tym artykułem.

Zdrowia życzę,
Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. A jeśli jeszcze nie jesteś prenumeratorem Poczty Zdrowia, a również chciałbyś otrzymywać ten newsletter bezpłatnie, możesz podać swój adres e-mail tutaj.

******************************************

NOWOŚĆ. Tajemnice bycia młodym do późnej starości: niesamowity jest obecny postęp w dziedzinie medycyny przeciwstarzeniowej (Anti-Aging)! Teraz możesz korzystać z tych osiągnięć, stosując się do porad dra Thierry’ego Hertoghe’a, założyciela Światowego Stowarzyszenia Medycyny Anti-Aging. Przejdź tutaj.

Twoja naturalna apteka: Odkryj na nowo zapomnianą moc roślin leczniczych. Sporządź skuteczne mieszanki olejków, napary, nalewki, okłady i maści. Tajniki ziołolecznictwa poznasz, przechodząc tutaj.

Leczenie bez skutków ubocznych: Jednym z problemów dzisiejszej medycyny jest fakt, że lekarze o wiele za rzadko proponują pacjentom terapie naturalne. A przecież doskonale wiadomo, że są one bardzo skuteczne, jeśli chodzi o leczenie bólu i wielu chorób! Nie mają groźnych skutków ubocznych, ani nie są tak kosztowne, jak większość leków syntetycznych. Trzeba tylko wiedzieć, co i jak stosować. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat.

Zapobieganie chorobom: Już od 13 lat nasi Czytelnicy są świadomi prawdziwego zagrożenia dla zdrowia, które wiąże się ze stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych. Od 6 lat wiedzą o niebezpieczeństwie wynikającym z przyjmowania leków obniżających cholesterol (statyn) oraz o szkodliwym oddziaływaniu adjuwantów znajdujących się w szczepionkach. Znają też naturalne alternatywy dla powszechnie stosowanych leków, których skuteczność jest dowiedziona naukowo. Poznaj i Ty miesięcznik o naturalnych metodach ochrony zdrowia, który służy Czytelnikom w Europie już od kilkunastu lat. W 100% wiarygodny, wolny od jakichkolwiek nacisków lub wpływów.

 

---

Źródła:

1) Younger Skin Through Exercise. http://mobile.nytimes.com/blogs/well/2014/04/16/younger-skin-through-exercise/

---

Komentarze

jan 2017-02-28 06:46
Nie uprawiam Sportu Zyje W Stresie Porzucila Mnie Kobieta Ktora Tak Bardzo Kochalem Czuje Sie Fatalnie
Zdzisław Gudojć 2017-02-28 07:54
jestem instruktorem sportu i prowadzę od prawie 20 lat ośrodek aktywności ruchowej Akademie Ruchu Funkcjonalnego, prowadząc zajęcia ruchowe z wielu różnych systemów jak Tai Chi, gimnastyka funkcjonalna, gimnastyka Paleo, trening kardio, hatha yoga, sam od małego jestem z wielka przyjemnością i radością obecny w sporcie i aktywności od ponad 40 lat, a mam obecnie 60, rower to moje drugie nogi, nie wyobrażam sobie jechać gdzieś samochodem zamiast rowerem, lubię pływać, wspinać się po górach, a największą przyjemność mam penetrując jaskinie, nigdy nie używam windy, niezależnie od wysokości zawsze wchodzę wszędzie po schodach co drugim stopień, bo wiem, że tak można zachować siłę i żywotność do końca mojego świata i tych wszystkich wartości oraz takiej przyjemności z aktywności ruchowej uczę na zajęciach wszystkich moich uczestników. A mam swoją maksymę jeżeli chodzi o wygląd : wyglądaj na 80, żyj jak byś miał 60, i czuj się na 40 lat. I stwierdzam z całym przekonaniem, że to działa. Pozdrawiam.
kika 2017-02-28 11:23
Zachwycam się tai chi i polecam wszystkim w każdym wieku. Niezwykle uniwersalny ruch uelastycznia całe ciało, wspomaga pracę wszystkich naszych organów, usprawnia pracę naszych szarych komórek. Ćwiczenia w grupie "zakręconych" ludzi sprawiają wiele radości. Gorąco polecam
Ryszard Bortnik 2017-02-28 19:37
W moim przypadku tym sportem są biegi długodystansowe zaczynając od maratonów a na biegach ultra górskich powyżej 50 km kończąc. Ale nie o kilometry tu chodzi i godziny spędzone w czasie biegu ale o radość jaką on mi daje, poczucie wolnosci i statysfakcje z przekraczania własnej słabości i przekonanie ze za granicą kryzysu i słabosci ukryta jest siła i dalej mogę biec kolejne 60 czy 70 km. Cudowne doswiadczenie życia pełnia które przeniesione do normalnych zajęć dnia codziennego /a nie jestem biegaczem zawodowym tylko amatorskim/ daje przekonanie ze wszystkie trudnosci są do pokonania skoro te fizyczne biegowe tez potrafie. Polecam wszystkim tę pasję ten styl życia jak ja to nazywam w którym każdy powiew lodowatego wiatru w drodze do pracy przypominana mi bieg granią gór i napełnia nadzieja ufnoscia i radoscia a nie strachem że się przeziębię - zresztą przez biegi plus zioła i suplementy z grupy adaptogenów roślinnych zapomnialem co to grypy i przeziebienia a skóra o czym piszecie w tym artykule rzeczywisie robi sie /jak po krótkiej głodówce/ bardzo delikatna i wygładzona ale mi na tym akurat zbytnio nie zależy. Pozdrawiam
Teresa 2017-03-01 20:25
Sport uprawialam w szkole,pozniej mialam przerwe,a teraz uprawiam od ponad dwuziestu lat,w domu codzienne przez pietnascie minut wykonuje cwiczenia a popoludniu chodze trzy kilometry wzdluz morza,bo mieszkam na poludniu wloch,kapac zaczynam sie od maja do konca pazdziernika.Pewna pani raz mi powiedziala co robie ze mam taka sylwetke wysportowana,ja mysle ze to kwestia przyzwyczajenia,jezeli nie robisz sportu ktoregos dnia to ci brakuje czegos.Zachecam wszystkich do uprawiania sportu poniewaz naprawde czuje sie lepiej,jak wracam do domu po spacerze widze ze twarz mam piekniejsza.

Pozdrawiam

witold 2017-03-03 23:02
Dzien dobry Naszym "od" Zdrowia !

Jakmawial nasz " pan " od sportu w gimnazjum:

Na miejsca ! Gotowi " Hop! Trzeciej komendy

juz nie jestesmy w stanie wykonac.

Pozdrawiamy pieknie z wiosennego Idstein

tycowie

Tycowie
Zofia 2017-03-05 20:27
Nie zgadzam się z teorią p/zmarszczkową, bo znam kilka osób uprawiających sport albo działkę a są pomarszczone jak zgnieciony papier. Wszystko ma podłoże GENETYCZNE :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przeczytaj również:

Czy człowiek z natury jest wegetarianinem?

Muszę przyznać, że temat wegetarianizmu jest tak delikatny, że wolę nie poruszać go w żadnej debacie... Kiedy... czytaj więcej

Pozorowana wojna z rakiem

Wyobraź sobie airbusa pełnego pasażerów, który rozbija się na francuskim lotnisku Charlesa de Gaulle'a, a katastrofy nikomu nie... czytaj więcej

Odrzucony…

Instynkt stadny powoduje, że pożądamy towarzystwa i uznania bliskich nam osób. Zdaniem czasopisma Psychology Today: Poczucie... czytaj więcej
×
Zanim wyjdziesz... nie zapomnij zapisać się
na swój bezpłatny newsletter Poczta Zdrowia!
  • Będziesz BEZPŁATNIE otrzymywać e-mailem informacje o najskuteczniejszych naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom.
  • Na końcu każdego newslettera znajdziesz przypisy podające źródła naukowe podawanych informacji. Będziesz mógł sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.
  • Te informacje mogą mieć decydujące znaczenie dla Twojego zdrowia!
  • Gwarancja bezpieczeństwa. Twój adres email jest bezpieczny i nigdy nie będzie przekazany osobom trzecim.
  • W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania bezpłatnego newslettera.
Aby otrzymywać bezpłatnie newsletter
Poczta Zdrowia, po prostu wpisz poniżej swój
adres e-mail i kliknij „Zapisz mnie!”.
Tu wpisz swój adres email

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (więcej)

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną informacji o rabatach i aktualnej ofercie (więcej)

Jeśli już otrzymujesz newsletter Poczta Zdrowia, kliknij tutaj
x przez Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450, która będzie administratorem Twoich danych osobowych. Przysługuje Ci prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Akceptuję Regulamin i Politykę Prywatności
x handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej na wyżej podany adres elektroniczny (e-mail) od Direct Media sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku KRS nr 0000445450.

Aby zapisać się na bezpłatny newsletter wymagana jest akceptacja regulaminu oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych.